Anasayfa / GENEL / Gazeteci Cüneyt Ünal serbest bırakıldı
cuneyt-serbest1

Gazeteci Cüneyt Ünal serbest bırakıldı

3 aydır Suriye’de rehin tutulan gazeteci Cüneyt Ünal serbest bırakıldı. Gazeteci Cüneyt Ünal’ın CHP heyetiyle bir araya geldikten sonraki ilk sözleri, “Yeniden doğmuş gibiyim” oldu. Ünal CHP’li vekillerle birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Suriye’nin başkenti Şam’da serbest bırakılan gazeteci Cüneyt Ünal, Halep’te bir hapishanede kaldığını, herhangi bir şiddete uğramadığını, 87 gün boyunca patates ve ekmek yediğini söyledi.

Suriye’de CHP heyetine teslim edilen Ünal, heyetle birlikte basın toplantısı düzenledi.

Cüneyt Ünal, milletvekillerine ve serbest bırakılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

“87 gün boyunca Halep’te bir hapishanede kaldım. Herhangi bir şekilde şiddete uğramadım” diyen Ünal, kendisine mantıklı davranıldığını belirtti.

Suriye halkının bayramı nasıl geçirdiğini haber yapmak için gazeteci arkadaşı Başar Fehmi Kaddumi ile Suriye’ye geldiklerini anlatan Ünal, 20 Ağustos akşamı Suriye askerleri ile muhalifler arasındaki çatışmanın ortasında kaldıklarını belirtti.

Çatışmada Kaddumi’nin bağ tarafından vurulduğunu ve kendisinin yarasına müdahale ettiğini anlatan Ünal, Kaddumi’nin yarasının ağır olduğunu ve onun için yardım isterken rejim yanlıları tarafından etraflarının çevrildiğini kaydetti. Ünal, vücudundaki yaralanmaların da o sırada rejim yanlıları tarafından kendisine yapılan darptan kaynaklandığını, daha sonra yaralanmalarıyla ilgili herhangi bir tedavi görmediğini anlattı.

Üç gün önce Şam’a getirildiğini belirten Ünal, “Sayın milletvekillerini karşımda görünceye kadar hiçkimse bana birşey söylemedi” dedi.

Milletvekillerini karşısında görünce ağladığını ifade eden Ünal, Halep’teki hapishanede tek başına kaldığını da söyledi.

Bir an önce ailesine kavuşmak istediğini belirten Ünal “87 gün boyunca patates ve ekmek yedim” dedi.

“GÜN İÇİNDE TÜRKİYE’YE GELMEYİ PLANLIYORUZ”

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, ”Suriye’de tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal’ı teslim aldık. Cüneyt’in sağlık sorunu bulunmuyor. Gün içerisinde Lazkiye’ye, oradan da Türkiye’ye gelmeyi planlıyoruz” dedi.

Akgöl, Hatay Milletvekilleri Mevlüt Dudu, Refik Eryılmaz ve Ankara Milletvekili Levent Gök’ün de yer aldığı 9 kişilik heyetin sabah saatlerinde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ve diğer yetkililerle görüştüğünü ve görüşmelerin olumlu geçtiğini kaydetti.

Suriyeli yetkililerin gazeteci Cüneyt Ünal’ı kendilerine teslim etmelerinden dolayı mutlu olduğunu ifade eden Akgöl, şunları kaydetti:

”Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed ve diğer yetkililerle görüşmelerimiz sürüyor. Filistinli Bashar Fehmi Kadumi’yi de Türkiye’ye getirmek istiyoruz. Ancak Kadumi’nin yaşayıp yaşamadığı bilmiyoruz. Suriyeli yetkililer araştırıyor. Eğer Kadumi de ellerindeyse bize teslim edecekler. Suriye’de tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal’ı teslim aldık. Cüneyt’in sağlık sorunu bulunmuyor. Gün içerisinde Lazkiye’ye, oradan da Türkiye’ye gelmeyi planlıyoruz.”

Gazeteci Cüneyt Ünal’da, telefonda ”Şu an milletvekillerimizin yanındayım. İyiyim ve çok mutluyum” diye konuştu.

MEDYAGUNDEM

kaddumi

CHP’lilerden gazeteci Kaddumi hakkında şok iddia

Beşar Esad’le görüşen CHP heyetinden Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, kayıp gazeteci Beşar Kaddumi’nin de gündeme …

chp-esed

CHP’yle Esed’in ileri muhabbetinin yeni fotoğrafı

MEDYAGÜNDEM- Suriye’nin eli kanlı diktatörü Beşşar Esed ile CHP’nin “aşkı” tam gaz devam ediyor. Bugün Suriye …

cuneyt-sorular

Kameraman Ünal’la ilgili kafa karıştıran sorular

MEDYAGÜNDEM- Suriye’de 90 gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan kameraman Cüneyt Ünal, dün Gazeteciler Cemiyeti …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir