Anasayfa / GENEL / Bu kaçıncı “kehanet” Hürriyet?
soz2

Bu kaçıncı “kehanet” Hürriyet?

Önceki akşam Şırnak’tan gelen acı bir haber bütün Türkiye’nin yüreğine kor gibi düştü. Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesinde bir askeri helikopter yüksek gerilim hattına takılarak düştü ve helikopterde bulunan 13 askerimiz şehid oldu. Elim hadisede bölgede PKK’nın korkulu rüyası olan ve terör örgütüne çok büyük darbelerin indirilmesinde büyük emeği olan 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın da şehid olurken, Hürriyet’te hadisenin olduğu günün sabahı çıkan nüshasında yer alan tuhaf bir karikatür de soru işaretlerine yol açtı.

13 KAHRAMAN ŞEHİD OLDU

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesinden havalanan Cougar tipi helikopter kısa bir süre sonra yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Şırnak Valiliğinden yapılan açıklamada, Cougar tipi helikopterin havalandıktan 3 dakika sonra düştüğü bildirildi ve olayda 13 kahraman askerin şehid olduğu açıklandı.

TSK: İNCELEME SÜRÜYOR

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada da Şırnak/Şenoba tugay komutanlığından kalkan ve içinde 13 personelin bulunduğu AS 532 Cougar tipi helikopterin, kalkışından kısa bir süre sonra, ilk alınan bilgilere göre, yüksek gerilim hatlarına takılması sonucunda saat 20:55’te kaza kırıma uğradığı bildirildi. Açıklamada, “Olayla ilgili inceleme devam etmektedir. Söz konusu elim kaza neticesinde, helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızın şehit olduğu bilgisi alınmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri ile yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

YİNE HÜRRİYET YİNE ‘TUHAF’ BİR KARİKATÜR

Almanların Hürriyet’inin birinci sayfasına karikatür çizen Latif Demirci, derin göndermeleri ile tanınıyor. Önceki gün helikopterin düşmesinden önceki son karikatüründe de ilginç mesajlar var. İlaç kutusu şeklinde çizilen karikatürün üzerinde “Airport – 3” (yani Havalimanı – 3) yazıyor. Karikatürdü “-3” farklı renklerde işaretlenmiş. İlginçtir ama Fransız-Alman yapımı Cougar helikopter de 3. kez düşüyor. Yani ‘eksi 3.’

YERE ÇAKILAN AK PARTİ AMBULLÜ UÇAK, ERİYEN TR

Hürriyet’in karikatüründeki tuhaflıklar bununla da sınırlı değil. Latif Demirci’nin burnunu yere doğru çevirdiği uçak, kırmızı yani kana çakılıyor. Uçağın burun kısmının çevresi ise AK Parti’nin ambleminde yer alan ışık, fondaki renk ise kan kırmızısı. Üstelik beyaz fonla beraber kırmızı beyaz Türk bayrağı rengi mesajı ve aynı zamanda sınır çizgisi olarak da yorumlanıyor. Kırmızı fonun üzerinde ise “TR” (yani Türkiye) yazıyor. En alt kısımda ise Pazartesi günü kutladığımız İstanbul’un Fethi tarihine atıfta bulunan 1453 var.

Ancak yanına “efervesan tablet” yazılmış. Efervesan “suya atıldığı zaman küçük gaz kabarcıkları çıkartarak köpüren, eriyen” anlamına gelmektedir.

ELİM HADİSEYİ NASIL BİLDİLER?

Sabah manası anlaşılamayan tuhaf karikatürün sırrı akşam saatlerinde Şırnak’tan gelen haberle beraber çözülmüş oldu. Haberde “Şırnak’ta Cougar tipi askeri helikopter, kalkıştan kısa bir süre sonra düştü. Düşen helikopterde 13 asker şehit oldu” iadeleri yer alıyordu. Hürriyet gazetesinin web sitesi haberi yine tuhaf bir şekilde “3. kez düştü” başlığıyla verdi. Yani karikatürde yer alan “-3” ifadesinde olduğu gibi. “Tesadüfler” bununla sınırlı değil. Hürriyet internet sitesinde helikopterin düştüğü bölgeyi gösteren haritadaki sınır çizgisi, karikatürdeki sınır çizgisi ile aynıydı.

ŞEHİD TÜMGENERAL AYDIN, PKK’NIN KÂBUSUYDU

Şehit askerler arasında bulunan 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın koordinesinde, bölgede terör örgütüne büyük darbe vurulan çok sayıda kapsamlı operasyon gerçekleştirilmişti. Tümgeneral Aydın, terör örgütü PKK’ya yönelik 43 gündür süren operasyonun sevk ve idaresini yürütüyordu. Aydın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu 28 Mayıs günü incelemelerde bulunmak üzere ziyaret ettiği Kato Dağı bölgesinde karşılamış, Soylu’ya operasyonlarla ilgili bilgi vermişti. Bakan Soylu, daha sonra telefonla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yürütülen operasyon faaliyetleri hakkında bilgi vermiş, Erdoğan ayrıca Tümgeneral Aydın ile de telefonda görüşmüştü.

KAZA MI SABOTAJ MI?

31 Mayıs 2017 tarihli birinci sayfasında “Emmioğlu Adem” başlıklı manşetinde 3 yaşındaki bir çocuğu evlatlık edinen MEB Müsteşar Yardımcısının haberini vererek meleksi bir profil çizen Hürriyet’in, sayfanın detaylarına ise tartışmalı anlamlar yüklediği iddia ediliyor. Bir ilginçlikte karikatürün etrafında hep ölüm haberlerinin olması. Daha da ilginci, helikopterin kaza ile değil, içindeki değerli askeri personelin şehid edilmesi için kamikaze yaparak düşürülmüş olabileceği iddialarını da eklediğimizde gelişme, haber ve çizimlerin rengi birden değişiveriyor. Sizce de öyle değil mi?

soz

YENİ SÖZ

MEDYAGUNDEM

Cinayet azmettiricisi Hürriyet!

Hürriyet gazetesi ve Doğan Haber Ajansı’nın günlerdir Suriyeli mültecileri hedef gösteren yayınları, barbarca bir cinayetle …

hur2

Hürriyet’in Suriyeliler provokasyonu vahşeti getirdi

Türkiye bugün Sakarya’da yaşanan bir vahşete uyandı. Suriyeli hamile kadın, tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık …

dogan

Vahşetin ortağı Doğan medyası

Sakarya’da 20 yaşındaki 9 aylık hamile Emani Al Rahmun’u kaçırıp tecavüz ettikten sonra vahşice katleden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir