Anasayfa / GENEL / ‘Milli damar’ kumpası çöktü
hanefi1

‘Milli damar’ kumpası çöktü

Eski İstihbarat Daire Başkanı Hanefi Avcı’nın, emniyet içinde, “Milli Damar” isimli suç örgütü olduğuna dair şikayeti üzerine Terör, İstihbarat ve Kaçakçılık Daire Başkanlıkları’nda görevli üst düzey emniyet müdürleri hakkında başlatılan soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Kararda, “İddia olunan Milli Damar suç örgütüne yönelik MİT tarafından düzenlenen raporlarda, açık kaynak bilgileri haricinde bir bilgi ve belgeye rastlanılmadığı bildirilmiştir” denildi.


Anayasal Suçlar Soruşturma Savcılığı tarafından 5 Ağustos’ta verilen takipsizlik kararında, soruşturmanın müşteki Avcı’nın suç duyurusu üzerine başlatıldığı belirtildi. Kararda, Avcı’nın suç duyurusundaki iddialara yer verildi. Avcı, son dönemde Milli Damar suç örgütü üyelerinin kendisinin de içinde yer aldığı çok sayıda kişi hakkında yurtdışı ve yurtiçinden sahte ihbarlar yaptıklarını duyduğunu söyledi. Avcı, dilekçesinde, Hrant Dink davasında tutuklanıp serbest bırakılmasından birkaç gün sonra polis memuru Muhittin Zenit’le görüştüğünü, Zenit’in kendisine, İstihbarat Dairesi’nden ismini vermek istemediği kişilerin kendisini Avcı’nın yeniden tutuklattıracağını, savcının tahliye kararına itiraz etmesinin de yine Avcı’nın yönlendirmesiyle olduğunu söylediklerini, zor durumda olduğunu söylediği aktarıldı.

‘Milli damar’ bir FETÖ kumpası mıydı?

Avcı, bu hususun Milli Damar suç örgütünün eylemi olduğunu, Milli Damar örgütünün daha başka hangi eylemleri gerçekleştirdiğini bilmediğini beyan etti. Kararda, Avcı’nın isimlerini verdiği tanıkların ifadelerine başvurulduğu, Milli Damar yapılanması ile ilgili olarak basında yer alan açık kaynak bilgileri dışında herhangi bir bilgi ve görgülerinin bulunmadığını, Milli Damar örgütünün olup olmadığı, varsa lideri ve üyelerinin kimler oldukları, ne tür faaliyetler yürüttükleri hususlarında bilgilerinin bulunmadığını beyan ettikleri kaydedildi.

Milliyet’ten Türker Karapınar’ın haberine göre; takipsizlik kararında, şöyle devam edildi: “İddia olunan Milli Damar suç örgütüne yönelik olarak Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Terörle Mücadele Daire Başkanlığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından yapılan araştırmalar sonucunda düzenlenen raporlarda özetle, Milli Damar yapılanması ile ilgili olarak açık kaynak bilgileri haricinde kayıtlarına intikal eden herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanılmadığı bildirilmiştir. Yapılan soruşturma sonucunda Milli Damar isminde bir suç örgütünün olduğuna, şüphelilerin bu örgütün yöneticisi veya üyesi olduklarına, ayrıca bu suç örgütünün faaliyetleri çerçevesinde herhangi bir suç işlediklerine dair, soyut iddia dışında kamu davası açmaya yeterli delil elde edilemediği anlaşılmakla, şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.”

MEDYAGUNDEM

hanefiavci1

Hanefi Avcı’nın tanığı FETÖ’cü çıktı

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından kamu kurumlarından ihraç edilen personellerin arasında dikkat çeken bir isim yer …

hanefi6

‘Milli damar’ bir FETÖ kumpası mıydı?

FETÖ, Emniyet’teki ‘Milli Damar’ yapılanması iddialarını kullanarak Emniyet ve yargı içindeki darbe karşıtı kadroları 15 …

hanefş

FETÖ itirafçısı; Hanefi Avcı bile var!

Etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen eski İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Gürsel Aktepe, İstihbarat Dairesindeki onlarca FETÖ’cünün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir