Anasayfa / ANALİZ / İşte RTÜK’ün tahammül edemediği haberimiz (2)
rtuk-erisim2

İşte RTÜK’ün tahammül edemediği haberimiz (2)

MEDYAGÜNDEM’in RTÜK’ün kendi sitesinde yayınladığı kurul kararlarından yola çıkarak yayınladığı haberlere skandal biçimde RTÜK erişim engeli koydurdu. Hukuksuz girişimle RTÜK hesap vereceğine MEDYAGÜNDEM’i susturdu. Başbakan Erdoğan konuştu diye kanal cezalandıran RTÜK’ün mahkeme yoluyla erişim engeli koydurduğu haberlerimizi tekrar yayınlıyoruz. İşte erişim engeli konulan “İşte RTÜK’te paralel örgüte çalışan üyeler” başlıklı haberimiz:


rtuk

rtuk2015.wordpress.com bloğunda RTÜK’te Gülen örgütüne bağlı televizyon kanallarının cezadan nasıl kutulduklarının belgeleri yayınlandı. Aralarında Ak Partili üyelerin de yer aldığı isimler Samanyolu TV, Bugün TV gibi paralel kanalları cezadan kurtarmış. Kararlarda Ak Parti kontenjanından sadece üç RTÜK üyesinin karşı oyu yer almış. Samanyolu TV’de Gülen örgütüne karşı olan gazetecilerin hedef gösterildiği ve linç edildiği “Karanlık Kurul” dizisine bile göz yumulmuş. Belgeleri incelerken RTÜK’ün 9 üyesi bulunduğunu, 3’ü dışında hepsinin oy çokluğuyla paralel örgüt kanallarını cezadan kurtardıklarının altını çizelim. İşte şok belgeler:

BELGE 1

Pensilvanya örgütünün yayın organı STV TV’de yayınlanan Şevkat Tepe adlı dizinin 22.02.2014 tarihli bölümünde Her ne kadar formatı kurgu gibi algılansa da ilk bölümlerinden itibaren Türkiye’deki politik gündemle örtüşen güncel meseleler konu edilmektedir. Son bölümlerde sırasıyla dershaneler, 17 Aralık Operasyonu, 30 Mart Yerel Seçimleri, Ses Kayıtları gibi son ayların gündemini oluşturan meselelerdir. İlgili dizideki diyaloglar dikkatli incelendiğinde bahsedilen kurulda yapılan konuşmalar üzerinden ülke siyasetini şekillendirmeye çalışıldığı, medya dünyasından bazı gazetecilerin de bu yolla kullanıldığı ima edilmektedir.

Dizinin yayınlanmaya başladığı günden beri medya ve siyaset dünyasından birtakım isimleri ima yoluyla hedef gösterdiği algısı oluşmaktadır. Dizinin tek hedefi paralel ihanet çetesine hizmet etmektir.

Bu yayına RTÜK uzmanı rapor oluşturmuş ve ceza verilmesini raporunda tüm hukuki delillerle önermiştir. Ancak RTÜK’te bulunan ve sözüm ona AK Parti’li sanılan üyelerin oylarıyla ceza verilmesine gerek yok kararı çıkmıştır.

BELGE 2

Pensilvanya örgütünün yayın organı STV TV’de yayınlanan 18.12.2013 tarihli haberlerde (NEDEN YAYIN HAFTASI YAZILAN RAPOR 3 AY SONRA KURUL GÜNDEMİNE ALINMIŞTIR. ? NORMALDE 1 HAFTA SONRA GÖRÜŞÜLEN RAPORLARI KİM VEYA KİMLER GÖRÜŞÜLMESİNİ ERTELEMİŞTİR ? BİRİLERİ HANGİ AK PARTİLİ (!) RTÜK ÜYELERİ BEKLE-GÖR POLİTİKASI GÜTMÜŞTÜR ? RAPORLARI KİM(LER) BEKLETME TALİMATI VERMİŞTİR ?) yürümekte olan bir hukuk süreciyle ilgili he rşey hukuk al aşağı edilerek gösterilmiş, bu yayınlara RTÜK uzmanları rapor oluşturmuş uzmanın ceza talepli sayfalarca gerekçeli raporuna rağmen ancak RTÜK’te bulunan ve sözüm ona AK Parti’li sanılan üyelerin oylarıyla ceza verilmesine gerek yok kararı çıkmıştır.

BELGE 3

Pensilvanya örgütünün yayın organı SAMANYOLU HABER TV’de yayınlanan 18.12.2013 tarihli haberlerde (NEDEN YAYIN HAFTASI YAZILAN RAPOR 3 AY SONRA KURUL GÜNDEMİNE ALINMIŞTIR. ? NORMALDE 1 HAFTA SONRA GÖRÜŞÜLEN RAPORLARI KİM VEYA KİMLER GÖRÜŞÜLMESİNİ ERTELEMİŞTİR ? HANGİ AK PARTİLİ (!) RTÜK ÜYELERİ BEKLE-GÖR POLİTİKASI GÜTMÜŞTÜR ? RAPORLARI KİM(LER) BEKLETME TALİMATI VERMİŞTİR) ) yürümekte olan bir hukuk süreciyle ilgili her şey hukuk al aşağı edilerek gösterilmiş, bu yayınlara RTÜK uzmanları rapor oluşturmuş uzmanların ceza talepli sayfalarca gerekçeli raporuna rağmen RTÜK’te bulunan ve sözüm ona AK Parti’li sanılan üyelerin oylarıyla ceza verilmesine gerek yok kararı çıkmıştır.

BELGE 4

Pensilvanyaya bağlılığını her ortamda dile getiren Akın İpek’in kanalı BUGÜN TV’de, 16.03.2014 tarihli yayınında yer alan 21:02′ de başlayan “Ankara’nın Nabzı” programında CHP Milletvekili ve moderatör önlerinde bulunan fezleke dosyalarından iddiaları sayfa numaraları da vererek okumuşlardır. Ayrıca yine Bülent Tezcan elinde bulunan fezleke dosyasında yer alan fotoğrafları, belgeleri kameraya göstermiştir. Zafer Çağlayan’a ödendiği iddia edilen rüşvet paralarının hesap dökümü, yine kendisine hediye edilen saatin görüntüleri ekrandan gösterilmiş ve fezlekeden iddialar okunmuştur. Muammer Güler ve Egemen Bağış hakkında da iddiaların okunduğu ve resimlerin gösterildiği ve de dosyada yer alan 3. kişilerin de isimlerinin zikredilmiştir.

RTÜK Uzmanı açıkça hukuki gerekçelerle bu yayının RTÜK yasasına aykırı olduğunu ifade etmiş ceza istemiş ve ancak RTÜK’te bulunan ve sözüm ona AK Parti’li sanılan üyelerin neredeyse tamamının oylarıyla ceza verilmesine gerek yok kararı çıkmıştır.

BELGE 5

Pensilvanyaya bağlılığını her ortamda dile getiren Akın İpek’in kanalı BUGÜN TV’de, 15.05.2014 tarihinde yayınlanan “Haber bülteni”nde ülkemizde yaşanan Soma maden kazası sonrası Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın bölgeyi ziyareti ile ilgili bir haberine yer verilmiştir. Bu ziyaret esnasında Başbakan ERDOĞAN’ın protestolar esnasında bir markete girdiği, bu sırada bir vatandaşa müdahale ettiği haberi yalan bir şekilde sunulmuş uzman bu yalana karşı ceza raporu oluşturmuş, ancak RTÜK’te bulunan ve sözüm ona AK Parti’li sanılan üyelerin oylarıyla ceza verilmesine gerek yok kararı çıkmıştır.

 

MEDYAGUNDEM

evlilik

Evlilik programları kaldırılmayacak ama…

Yayından kaldırılacağı konuşulan evlilik programları çocukların ekran başında olmadığı saat dilimlerinde yayınlanacak. Olağanüstü hal (OHAL) …

evlilik

Evlilik programlarına yasak yok yaptırım var

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yetkilileri OHAL kapsamında 690 sayılı KHK ile evlilik programlarının …

ekran

RTÜK uyuyor ekranlardan rezillik akıyor!

Türk örf ve adetlerini zedeleyecek biçimde çıplaklığın, eşcinselliğin ve evlilik dışı ilişkilerin özendirildiği programlar adeta …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir