Anasayfa / GENEL / Hürriyet’e Google darbesi!
google3

Hürriyet’e Google darbesi!

Google, aralarında Hürriyet, Milliyet, Habertürk, Mynet, Radikal ve CNN Türk‘ün de bulunduğu bir çok haber sitesini, gereksiz ya da spam sayılabilecek içerikleri nedeniyle geçici olarak arama sonuçlarından çıkardı. Yasak yiyen siteler yaklaşık 8 saat sadece indexte görünebildi. Google sabah saatlerinde engelleme uygulamasını esnetti. Google news’teki sınırlamanın süreceği öğrenildi.

Sebebi ne?

Google her zaman önce kendi kullanıcısına en iyi sonucu en kısa zamanda vermek için aralıksız çalışır ve sırf bu yüzden rakipsiz bir arama motoru olmayı başarmış tek şirkettir.

2013 yılından itibaren haber sitelerinin değerinin algoritma ile arttırılması ve Google News kayıtlı sitelerin hemen hemen her aramada üst sıralarda yer alması ile tanıştık. Bu, tamamen kullanıcının en taze içeriğe haber siteleri vasıtası ile ulaşabilmesini sağlıyordu.

Örneğin vali görevden alındığında insanlar “Vali görevden alındı” diye aramasına gerek bırakmadan valinin adını yani “Avni Mutlu” diye aramaları yeterli oluyor böylece en kısa sürede en taze bilgiye ulaşılabilir hale geliyordu.

Fakat Türkiye’de durum farklıydı. Aralıksız şekilde hitleri kendisine çekmeye yemin etmiş dev holding medyasına ait siteler hiç çekinmeden spam içerikler üreterek kullanıcıyı yanıltmaya başladılar. Amaç Google’dan hit gelmesi ise her şey mübahtı. Editörler kopyala/yapıştır içeriklerle doldurdukları faydasız ve can sıkıcı sayfaları üretmeyi sürdürürken dev internet sitelerinin yöneticileri temiz içerik üretmek için çaba harcayacaklarına daha fazla editorü adeta robot gibi içerikler üretmek için eğitmeyi sürdürdüler.

Bundan sonra ne olacak?

Sadece ziyaretçi sayısını arttırmak adına hem arama sonuç kalitelerini bozarak kullanıcıyı aldatan, hem de küçük internet girişimcilerini piyasada saf dışı konuma getiren bu uygulamaya herkes isyan ediyor, sayısız internet kullanıcısı Google’ı topa tutuyor ama uygulama aynen olduğu gibi devam ediyordu.
Google gösterdiği bu gerçekten sert tepki ile içeriğin değerini hala çok önemsediğini göstererek holding medyalarına da küçük girişimcilere de “Kullanıcıyı önemsemeyeni yasaklarım” mesajını çok net bir şekilde vermeyi başardı.

İŞTE O ARAMANIN ARDINDAN ORTAYA ÇIKAN EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

google1

google2

MEDYAGUNDEM

dogan-gunes

Yüzsüz Aydın Doğan!

Darbeci damarı kabaran Hürriyet “Karargâh rahatsız” başlıklı skandal haberini, dünkü sayısında savunmaya kalktı. Kaynaksız haber …

alpaslandemir2

Hürriyet bu gerçeği gizlediği için FETÖ tetikçisidir!

TAKVİM, Hürriyet’in köprü altında yüzünü göstermeden röportaj yapıp FETÖ’yü aklamaya çalıştığı Alpaslan Demir’in foto albümüne …

ertugrul-ozkok

Katmerli yalancı Ertuğrul!

İşadamı Asil Nadir, “Zamanın medya patronları milli değildi” dedi. Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, Nadir’i yalanlamak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir