Anasayfa / GENEL / Haddini bildirin şu herife!
selo-had

Haddini bildirin şu herife!

“Öz yönetim ve özerkliğin inşası için önemli kararlar alacağız… Kürtlerin bağımsız devleti de olacak!.. Bu kararları hayata geçireceğiz. Bu işi ya öyle ya böyle kabul edeceksiniz. Korkunun ecele faydası yok… Bu kazanılana kadar direniş asla ama asla durmayacaktır” diyerek devlete meydan okuyan Selahattin Demirtaş’a büyük tepki yağdı. Vatandaşlar ve siyasiler, “Bu adama haddi bildirilmeli” diyor.


Özyönetim ve özerklikle ilgili olarak dün içinde HDP’lilerin de olduğu Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bileşenleri “öz yönetim”i tarif eden bir deklarasyon yayımladı. 2 gündür devam eden olağanüstü kongrenin ikinci gününde, oluşturulacak özerk bölgelerde, eğitimden sağlığa her hizmetin öz yönetim meclisleri tarafından verilmesi talep edildi. HDP’nin Türkiye’nin bölünmesinden yana olduğunu belirten siyasiler ve akademisyenler, Demirtaş’ın yasal bir siyasi partinin genel başkanı olarak konuşmadığını, Türkiye’yi bölüp, parçalamaya çalışan, ülkede iç savaş çıkartmaya çalışan bir terör örgütünün lideri gibi konuştuğunu, bir an önce de dokunulmazlığının kaldırılması için gereğinin yapılması gerektiğini ifade ettiler.

MEHMET METİNER:

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, Barzani’nin veyahut İslamcı Kürtlerin iktidarda olmasından yana olmayacak Demirtaş’ın Kürtleri kandırdığını söyledi. HDP’nin düşman ülkelerle işbirliği yaptığını söyleyen Metiner, “DTK, daha önce de öz yönetim ilanında bulunmuştu. Selahattin Demirtaş’ın da derdi aslında ‘Kürdistan, özerklik veya bağımsız devlet’ değil. Kürtleri kandıran Demirtaş, PKK’nın hâkimiyetindeki bir özerk Kürdistan’dan yanadır. Demirtaş’ın kongrede konuştuğu bu sözlerin hiçbir karşılığı yoktur. Kürtlüğün ne HDP ne de DTK’da yeri vardır. Onlar Kürtlüğü kullanıyorlar. Türkiye’nin düşmanı olan ülkelerle işbirliği yapan PKK ve HDP’dir” diye konuştu.

AYNI ‘TERÖR ÖRGÜTÜ LİDERİ’ GİBİ

Demirtaş sadece bu kongrede haddini aşmadığını vurgulayan AK Parti’li Metiner, “Türkiye’nin bütünlüğünden yanayız” diye cici çocuk rolünü oynayan Demirtaş’ın makyajı döküldü. Dün DTK’da konuşan Demirtaş ilk defa haddini aşmıyor. En başından beri haddini aşıyor. Yasal bir siyasi partinin genel başkanı olarak konuşmuyor. Türkiye’yi bölüp, parçalamaya çalışan, ülkede iç savaş çıkartmaya çalışan bir terör örgütünün lideri gibi konuşuyor. Savcılar gereğini yapmalı, Demirtaş’ın fezlekesi de meclise geldiğinde; bu ülkenin birliğinden yana olan partiler, dokunulmazlığını kaldırması için gereğini yapmalı” ifadelerini kullandı.

EBUBEKİR SOFUOĞLU:

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Demokratik Toplum Kongresi’nden açıklanan özyönetim kararını “malumün ilanı” olarak değerlendirdi. “PKK’nın çıktığı senelerde, ‘biz ayrılmak veyahut kopmak istemiyoruz. Biz sadece federatif bir yapı istiyoruz’ diyorlardı. Dün alınan kararda şaşırtıcı değil malumun ilanıdır. Osmanlı Devleti’nde bu tip farklı yönetim kararları topraklarının kaybetmesinde çok etkili oldu. ‘Bu bölgede bize de haklar verilsin’ (sanki yokmuş) gibi başlangıçta samimi gözüken açıklamalar yapılıyor. Masum görülen isteklerle Osmanlı birçok toprağını kaybetti. Şimdi kopuş sürecini ülkemizde yapmaya çalışıyorlar” dedi.

TÜRKİYE’NİN BÖLÜNMESİNİ İSTİYORLAR

Selahattin Demirtaş’ın halkı suça teşvik ettiğini belirten Prof. Dr. Sofuoğlu şöyle devam etti: “Her bölge öz yönetim ilan ederse Türkiye’nin Sovyetler Birliği’nden, Yugoslavya’dan farkı olmaz ve parça parça dağılmaya gider. Özyönetim ilanları gerçekliğini bulursa tabi. Asla bir öz yönetim Türkiye’nin neresinde olursa olsun, başka bölgelere de örnek olarak ülkenin kopuşuna dayanak olur. Bunlarının hiçbirinin olmaması gerekir. Huzur diyorlar ancak eğer bir Kürdistan kurulursa asla onlara huzur gelmeyecek. Hiçbir bölgede böyle öz yönetim teşvik edilemez. Bu bir bakıma suça da teşviktir. Üniter devletin bozulmasına yönelik suça da teşviktir.”

(YENİ AKİT)

MEDYAGUNDEM

kk

Kirli plan için HDP’yi sahaya sürüyorlar

Büyükada ajanları tek tek tutuklanınca terör sevici Avrupa çıldırdı. CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’ ile kaos …

kk

Yüzsüz KK; HDPKK ile yürüyüp bakın ne dedi?

CHP ile HDP yine kol kola! CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’nün 19’uncu gününe HDP’liler de katıldı. …

hdp

HDPKK’lılar da FETÖ gibi kıvırmayı iyi biliyor!

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, ‘terör örgütüne üye olmak’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Toplantı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir