Anasayfa / GENEL / Gülen medyasının gazına gelmeyin; işte “Kertenkele” gerçekleri!
kertenkele3

Gülen medyasının gazına gelmeyin; işte “Kertenkele” gerçekleri!

Sabah gazetesi yazarı Mevlüt Tezel, ‘Kertenkele’ dizisindeki sahte imamı yazdı: Bir sahte vardır, bir de sahtekâr. Dizideki karakter sahtekâr imam değil, sahte imam.

Sabah Gazetesi yazarı Mevlüt Tezel, bugünkü köşe yazısında ‘Kertenkele’ dizisindeki sahte imamı yazdı.

kertenkele1
Enteresandır; son dönemde ATV yapımları polemik konusu oldu mu, bir bardak suda fırtına koparılıyor. ‘Uçurum’ dizisindeki harf hatasından sonra, şimdi de ‘Kertenkele’ dizisindeki sahte imama kafayı taktılar.
Yok, efendim Timur Acar’ın canlandırdığı ‘Kertenkele’ karakteri ile imamlar kötü gösteriliyormuş, din adamlarıyla dalga geçiliyormuş, imamlar dizinin yayından kaldırılmasını istemiş, Türk Diyanet Vakıf-Sen Van şubesi, diziyi RTÜK’e şikayet etmiş…
Bu diziyi eleştirenler ve şikayet edenler, gerçekten ‘Kertenkele’yi izledi mi çok merak ediyorum.
1. Acar’ın canlandırdığı ‘Kertenkele’ karakteri gerçek imam değil. Dizinin yapımcısı Yalçın Şen’in de belirttiği gibi, tam tersine dine inanmayan bir hırsız. Hırsız ama ‘Robin Hood’vari bir hırsız, sempatik, iyi kalpli. ‘Kertenkele’, biraz da çocukluğunda öksüz ve yetim kalmanın travmasını yaşıyor.
2. ‘Kertenkele’, hapishaneden kaçmak için bir imamın kıyafetlerini çalıyor ve komik maceralar böyle başlamış oluyor.
3. Yani dizideki imam ‘sahtekar’ değil, ‘sahte’. Bu iki kelime arasındaki fark çok önemli. Birileri ‘Dizide sahtekar imamın maceraları anlatılıyor, imamlar kötüleniyor’ diye insanları yanıltıyor. Halbuki dizide aslında; ‘sahte’ bir imamın, imam kılığına girmiş bir hırsızın komik maceraları anlatılıyor.
4. Şunu da söylemekte fayda var: Herkes hata yapar, imamlar da yapar. Bu dizi polisler, politikacılar, doktorlar, öğretmenler vs. her meslek grubundan insanlar nasıl eleştiriliyorsa imamları da eleştirebilirdi ama dizide böyle bir eleştiri de yok. İmam kılığına girmiş bir adamın komik maceraları anlatılıyor sadece. Buna rağmen eleştirilmesi hayret verici.

‘KERTENKELE’ DEĞİŞECEK
5. Yapımcı Şen şu açıklamayı da yaptı: “Aslında ‘Kertenkele’; bir dönüşüm projesidir. Allah’a inanmayan ve dini öğretilere aykırı bir karakter, hapishaneden kaçmak için çaldığı imam kıyafetlerini giyerek bir yolculuğa çıkar. Gerek o kıyafetlerin manevi ağırlığını ve gerekse imam rolünü oynamak zorunda kalmasıyla, mecburen dini öğrenmek ve yaşamak zorunda kalır. Öğrendikçe ve uyguladıkça, artık inanan ve dini öğretileri uygulayan ve bu süreçte kötü alışkanlıklarından arınan bir karaktere dönüşür. Yani tabir doğru olursa ‘Kertenkele’; kötüden iyiye dönüşen bir karakteri anlatmaktadır. Bu dönüşümde çaldığı imam kıyafetlerinin büyük rolü vardır. Bence kimse bu projeye haksızlık etmesin. Bu proje, o kıyafetlere gerçek hakkını teslim edecek bir projedir.”
Ee ne olacak şimdi? Eğer sahte imamın dönüşümü gerçekleşirse ve hidayete ererse, “Dizide imamlar kötüleniyor” diyenlerin, ‘Kertenkele’ dizisine ödül vermesi gerekir bence.

 

MEDYAGUNDEM

sertap1

Vapurda Sertap’lı laik dakikalar tam bir kurgu çıktı

Sertap Erener’in Kadıköy-Beşiktaş vapurunda ‘tesadüfen sokak çalgıcılarıyla karşılaşıp’ şarkı söylemesinin tamamen kurgu olduğu ortaya çıktı. …

sumeyye-nikah

FETÖ ve PKK o yalanda da ortak çalıştı

Her gün PKK’yı aklayan haberleri ile kamuoyunun nefretini toplayan Cumhuriyet, Sol ve Birgün gazeteleri FETÖ’nün …

kanter1

Patolojik bir vaka; hem FETÖ’cü, hem Playboy’cu, hem de basketbolcu!

Sabah Günaydın yazarı Mevlüt Tezel, Ergin Ataman hakkında sosyal medyada yaptığı açıklamalarla ahlak sınırlarını zorlayan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir