Anasayfa / Mansetalti / Bugün MGK’ya savaş açan Gülen dün MGK için “fetva” vermişti!
gulen-mgk1

Bugün MGK’ya savaş açan Gülen dün MGK için “fetva” vermişti!

MEDYAGUNDEM.COM- Gülen örgütü dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez başkanlığında tarihin en uzun MGK toplantısıyla “Kırmızı Kitap”a bir iç tehdit olarak girdi.

Gülen örgütündeki panik MGK ile ilgili yapılan haberlerine de yansıdı. Paralel gazeteciler MGK’nın aldığı kararları “hukuksuz” ilan etme yarışına girerken, Zaman’da Bülent Korucu “Kim takar Kırmızı Kitap’ı” anlamında bir yazı da yazdı.

Oysa bizzat Fetullah Gülen’in kendisi “MGK içtihat makamıdır, yanlış yapsa bile sevaptır” demişti.

Fethullah Gülen, 16 Nisan 1997′de Kanal D’de Yalçın Doğan’a verdiği röportajda askerlerin anayasanın kendilerine verdiği yetkiyi kullandıklarını savunmuş,  Yalçın Doğan’ın “MGK kararlarının siyasetteki yeri nedir sizce?” şeklindeki sorusuna Gülen şu şekilde cevap vermişti:

“Mesela şimdi onlar da şöyle düşünüyorlarsa, biz burada milli güvenlik, milletimizin güvenliğini şayet koruma mevkiinde bulunuyorsak ister gerçekten öyle olsun ister bizim içtihatlarımıza, algılamalarımıza göre şu gelişmelerde rejim için şayet bir tehlike ise bizim sorumluluğumuz altındadır bunlara müdahale etmek. Müdahale etmediğimiz zaman tarih önünde suçlu oluruz mülahazasıyla hareket ediliyorsa meseleyi böyle algılıyorsa bana göre onlar masumdurlar. Eğer işin içinde bir hata varsa bu içtihad hatasıdır. Hatta fakihlerin mülahazasıyla da yaklaşılabilir, içtihaddaki hatalar bir sevap kazandırır. İsabet olursa iki sevap kazandırır.”

gulen-mgk

İşte bugün MGK’ya savaş açan Gülen’in o günkü sözleri:

 

MEDYAGUNDEM

feto-aglama

FETÖ’nün nefes borusu kesildi

MGK’ya sunulan FETÖ’yle Mücadele Raporu’na göre örgütün, finansal ayağı kırıldı. 7.5 milyarı gayrimenkul, 41 milyar …

mgk

PKK-PYD/DAEŞ terör koridoruna izin yok

MGK bildirisinde “Suriye’nin toprak bütünlüğü esas olmak üzere kardeş Suriye halkının ve bölgedeki vatandaşlarımızın güvenliği …

mgk

OHAL ile FETÖ’yü ezmeye devam

Mili Güvenlik Kurulu sonrası açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında cumhurbaşkanlığı sarayında yapılan Milli Güvenlik Kurulu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir