Anasayfa / ANALİZ / Cesur Türk savcı aranıyor!
panamapapers

Cesur Türk savcı aranıyor!

Panama belgeleri sızıntısıyla Türkiye’den vergi kaçıranlar için Türkiye’de ciddi soruşturma başlatacak cesur bir savcı aranıyor!


MEDYAGUNDEM.COM- Dünya “Panama belgeleri” adı verilen ve off shore hesapları üzerinden “vergi cenneti” olarak bilinen bölgelerde mali imkânlardan yararlanarak vergiden kaçınan şirket ve isimlerin deşifre olduğu sızıntıyla sarsıldı.

Son gelişmeye göre Panama merkezli dünyanın en büyük “off-shore” hukuk danışmanlık şirketlerinden Mossack Fonseca’ da çalışan bir bilgisayar uzmanın çok sayıda gizli belgeyi sızdırdığı iddiaları üzerine İsviçre’nin Cenevre kentinde gözaltına alındığı bildirildi.

İsviçre’nin Fransızca yayın yapan Le Temps gazetesi, ismini açıklamadığı bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, çok sayıda gizli belgeyi sızdırmakla suçlanan bilgisayar uzmanının geçici olarak gözaltına alındığını yazdı. Cenevre Kantonu Başsavcılığı’nın ise konuyla ilgili soruşturma başlattığı belirtildi.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ), birçok kişi ve şirketin off-shore yatırım faaliyetlerini ortaya çıkaran “Panama belgeleri” ni yayımlaması, birçok ülkede yolsuzluk soruşturmalarının açılmasına ve bazı üst düzey istifalara sebep olmuştu.

“Panama belgeleri” olarak basına sızdırılan belgelerde çok sayıda kişi ve şirketin uluslararası vergi kaçakçılığı, kara para aklama, uluslararası yaptırımları delmek gibi amaçlarla “off-shore” şirketler ve hesaplar üzerinden finansal işlem yaptığı öne sürülüyor.

Genellikle vergi ödememek ya da düşük vergi ödemek için yurt dışında kurulan ve “vergi cenneti” olarak adlandırılan bazı ülkelerdeki “off-shore” şirketlere dünyadaki mevcut finansal varlıklar, vergi sistemlerinin dışına kaçırılarak yönlendiriliyor.

Belgeler arasında Türkiye’den de 101 şirket ve 684 isim yer alıyor. Panama belgeleriyle verdi kaçıranların nerdeyse çoğunluğu TÜSİAD üyesi.

Koç Holding şirketleri, Ağaoğlu, Sabancı, Ulusoy ve Aydın Doğan’ın aile üyeleri de yer alıyor.

Listede Ömer Sabancı, Vuslat Doğan Sabancı, Mehmet Emre Zorlu, Olgun Zorlu, Vakkas Altınbaş, Hüseyin Altınbaş, İmam Altınbaş, Nurettin Çarmıklı, Erol Çarmıklı, M. Oğuz Çarmıklı, Anadolu Grubu CEO’su Tuncay Özilhan, Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, eski Galatasaray Spor Kulübü başkanı Adnan Polat, eski Beşiktaş Başkanı Serdar Bilgili, Tuncay Özilhan isimleri dikkat çekiyor.

TÜRKİYE’DE ÜSTÜ ÖRTÜLÜYOR MU?

Panama belgelerine göre vergi kaçıran Türkler konusunda Türkiye’den henüz hiçbir yargı işlemi yapılmadı.

Sızıntıyı delil kabul edip soruşturma açacak bir cesur savcı yok mu?

Maliye Bakanlığı ne yapıyor? Verdi kaçırmak suç değil mi, Panama belgeleri verdi kaçakçılığının en büyük delili olmuyor mu?

Başka ülkelerde istifalar, soruşturmalar yaşanırken Türkiye’de skandalın sanki üstü örtülüyor.

Panama sızıntısından çıkan TÜSİAD’ın dilini bıçak niye açmıyor?

Kaçırılan verdi bu ülkenin kaynağı değil mi?

Panama sızıntısı için acilen cesur bir savcı soruşturma başlatmalı, vergi kaçıranlar tespit edilmeli, ve bu ülkeden kaçırdıkları paralar yasal faiziyle geri alınmalı.

Özellikle de Maliye Bakanlığı yargıyı harekete geçirmek adına suç duyurularıyla bu meseleye öncülük yapmalı.

k-panama1

k-panama2

 

 

MEDYAGUNDEM

erdogan1

Bu milletin şerefini ayaklar altına aldırtmam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Şimdi Rakka meselesi var. …

tusiad

TÜSİAD’dan da güçlü destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen TÜSİAD, istihdam seferberliğine destek sözü verdi. Heyet, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin de …

tusiad1

TÜSİAD ilk kez finansal teröristlerin karşısında

TÜSİAD’ın yeni başkanı Erol Bilecik, döviz piyasasının mart ve nisan ayı gibi normale döneceğini öngördü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir