Anasayfa / GENEL / Panama sızıntısından Aydın Doğan’ın kızı çıktı!
vuslat1

Panama sızıntısından Aydın Doğan’ın kızı çıktı!

Tarihin en büyük sızıntılarından Panama Belgeleri’nin tamamı yayınlandı. Listede Türkiye’den 684 isim yer alıyor. İsimler arasında Aydın Doğan’ın kızı Vuslat Doğan Sabancı da var.


Panama Belgeleri’nin yer aldığı internet sitesinde 21:00 itibariyle bütün belgelere erişim sağlanabiliyor. Sitede yer alan arama motoru sayesinde ülke bazlı arama yapılabiliyor.

Belgelerin tamamının erişime açıldığı, belgeleri ortaya çıkaran Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyum’unun (ICIJ) internet sitesinden duyuruldu.

Listede Türkiye’den 101 offshore kuruluş, 684 kişi ve 21 aracının isimleri bulunuyor.

İlk duyurulduğunda, Panama Belgeleri’nde Türkiye’den hangi isimlerin yer aldığı merak konusu olmuştu. Belgelerin yayınlandığı internet sitesinde yaklaşık 30 Türkiyeli işadamının ve şirketin adı yer alıyordu ancak belgeler 2013 yılındaki offshore sızıntısına aitti.

Kimler var kimler…

Bu gece yayınlanan listede Doğan Holding, Zorlu Holding, Anadolu Grubu ve TÜSİAD’a mensup isimlerin yanı sıra, Galatasaray ve Beşiktaş kulüplerinin eski başkanları da bulunuyor.

684 ismin bu listelerde yer alması, bu kişilerin Panama’da offshore şirketlere sahip olduğu ya da bu şirketlerde payı olduğu anlamına geliyor.

Öne çıkan isim ve kuruluşlar şöyle:

Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı; Sabancı Holding’in eski yönetim kurulu başkanvekili ve Densa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Emre Zorlu ve Olgun Zorlu; Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Altınbaş ve İmam Altınbaş; Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Çarmıklı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Erol Çarmıklı ve M. Oğuz Çarmıklı; Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı ve Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat; Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, Gürmen Group Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür; Beşiktaş’ın eski başkanı ve Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı ve Anadolu Grubu CEO’su Tuncay Özilhan, listede öne çıkan isimlerden.

Ne olmuştu?

Panama Belgeleri’yle, zengin ve muktedirlerin servetlerini gizlemek için çevirdiği dolaplar ortalığa saçılmıştı. Dünyanın önde gelen off-shore hizmetleri firması Mossack Fonseca’ya ait 11 milyondan fazla belgenin ‘sızdırıldığı’ skandalda adı geçen 140 şirketin, bir siyasetçi ya da kamu görevlisinin doğrudan ya da aileleri yakınlarıyla bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştı.

Müşteriler arasında eski ya da halen görevi başında 72 devlet başkanı ya da başbakan da bulunuyor.

Belgeleri sızdıran ve John Doe mahlasını kullanan kişi ise sessizliğini geçtiğimiz hafta bozmuştu. Kaynağın belgeleri de ilettiği Süddeutsche Zeitung gazetesinde yayınlanan açıklamasında Doe, amacının dünya genelinde gittikçe artan gelir eşitsizliğiyle mücadele etmek olduğunu söylemişti.

 

MEDYAGUNDEM

vuslat-dogan

Vuslat Doğan’ı Aydın Doğan görevden aldı!

Medya Kritik’in bugünkü konularından birisi de Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın görevine …

vuslat

Hürriyet’i FETÖ üssü yapan Vuslat Doğan gitti!

Hürriyet gazetesini uzun bir süre Fetullahçı terör örgütünün “medya üssü” haline getiren ve FETÖ’cü kadrolarla …

vuslat

Sıra sende Vuslat Doğan Sabancı!

Yeni Akit gazetesinde Ali Karahasanoğlu’nun “Enişte gitti, sıra baldız Vuslat’ta!” başlıklı yazısı şöyle: Mehmet Ali …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir