Anasayfa / GENEL / Beki CPJ raporunun ipliğini pazara çıkardı
beki-cpj

Beki CPJ raporunun ipliğini pazara çıkardı

MEDYAGÜNDEM- Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) tarafından, “Basın Özgürlüğü Krizi: Gazetecilerin Hapsedildiği ve Muhalefetin Suç Sayıldığı Karanlık Günler” başlıklı raporun ipliğini pazara CNN Türk’teki Medya Mahallesi’nde Akif Beki çıkardı.

CPJ, Türkiye’de 76 gazetecinin demir parmaklıklar ardında olduğu, bunlardan da en az 61’inin doğrudan gazetecilik faaliyetleri ile ilgili olarak hapis cezasına çarptırıldığını iddia etmişti.

Bu sabah Medya Mahallesi’nde o raporu hazırlayan ekip konuk oldu. Beki, raporu hazırlayan CJP Direktörü Joel Simon’ı şoke den bir soru yöneltti.

Yaptığı araştırma sonucunda CPJ’nin gazetecilik faaliyeti nedeniyle tutuklandığını iddia ettiği  bir ismin kesinleşmiş mahkumiyet kararını ve suçlarını sayan Beki’ye CJP Direktörü net bir cevap bile veremedi.

Yargıtay tarafından da onanmış suçlamaya göre, CPJ’nin gazeteci diyerek listenin başına koyduğu bir isim, sol bir örgütün hücre evinde gözaltına alınmış, hem de değişik çapta silahlar ve sahte kimliklerle birlikte.  Bir banka şubesinin silahla yağmalanması da suçlarından biri. Beki işte bu suçları sayıp, “Siz gazetecilik faaliyeti diye bunlara mı diyorsunuz?” diye sordu.

Bu soru karşısında eveleyip geveleyen Simon, Beki’nin, “Silahlı eylemi, silahla yakalanmayı gazetecilik zannediyorlar. İçeride mihmandarları kim acaba? Buradan rapor için kimler size yardımcı oldu? Sizin adınıza o dosyalara hangi gözler baktı?” sorusuna da net bir cevap vermedi. Israrla Türkiye’de kimlerden destek aldıklarını açıklamadı.

Raporun güvenilmez olduğunu söyleyen Beki’nin, Medya Mahallesi’ndeki çarpıcı çıkışıyla CPJ raporunun ne kadar şaibeli olduğu da gözler önüne serildi. Beki, geçen yıl hazırladıkları raporda 8 gazetecinin tutuklu olduğunu açıklayıp, bu yıl sayıyı 61’e çıkararak zaten güvenilirlik sorunu ortaya çıktığına dikkat çekti.

Bu arada Beki’nin sorusuna yanıt vermediler ama raporun hazırlanmasına yardımcı oldukları için kendilerine teşekkür edilen kurumlar da Türkiye’de iyi tanınıyorlar.

Raporun girişinde destekleri için teşekkür edilen kurumlardan her biri tartışmalı ve tarafgirler. Ergenekon,  KCK, Oda TV davalarında son derece taraflı, militanvari ve manipülatif yayınlarıyla bilinen, asla objektif olmayan itibar edilmeyecek adresler: Türkiye Gazeteciler Sendikası, Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu, Oda TV’nin nerdeyse “kardeşi” Bianet ve PKK’ya yakın Dicle Haber Ajansı.

İşte Beki’nin CPJ’cileri şoke ettiği anlar:

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

selvi-beki1

Aydın Doğan’a tepki gösteren bir haysiyetli çıktı; Selvi ve Beki siz hala neyi bekliyorsunuz?

CNN Türk’te program yapan Serdar Tuncer, örnek bir davranışla teröre destek verdiği için  CNN Türk’te …

chp3

CHP’li 2 belediyede dönen dolaplara Hürriyet yazarları da isyan etti!

Son dönemde CHP’li belediyelerde yaşanan bazı olaylar ve genel merkezin bu olaylarda pasif kalması Hürriyet …

bekaroglu

Bekaroğlu’nun acıklı hikayesi

MEDYAGUNDEM.COM- Akif Beki Hürriyet’teki köşesinde “Bekaroğlu’nun acıklı hikâyesi” başlığıyla eski Milli Görüş’çü Bekaroğlu’nun CHP’ye geçişiyle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir