Anasayfa / GENEL / Aydın Doğan Barzani ile ortak mı oldu?
dogan-full

Aydın Doğan Barzani ile ortak mı oldu?

Doğan Grubu, Full Akaryakıt’la ortaklık için görüşmeler yapıyor. Peki Uzun zamandır sadece şirket satan Doğan Grubu, neden yeniden petrol işine girdi? İşte bu girişimin perde arkası…

Petrol Ofisi’ni 2 milyar euroya Avusturyalı OMV’ye satan Aydın Doğan’ın akaryakıt sektörüne getirdiği indirimlerle büyük pazar payına ulaşan Full Akaryakıt’a talip olduğu iddiası geçtiğimiz günlerde basına yansımış, bunun üzerinde Doğan Grubu da, Full Akaryakıt ile satın alma ve ortaklık için resmi görüşmelere başladığını duyurmuştu.

FULL ORTAKLIK İSTİYOR

Piyasaya girişinde yaptığı yüzde 7′lik indirim kampanyalarıyla adından söz ettiren Full, Arbel Şirketler Grubu’na ait. Full cephesi ise ‘Hepsini satmayacağız, ortaklık istiyoruz’ diyor.

Bilindiği üzere Doğan Grubu, Petrol Ofisi’ni 2000’de Özelleştirme İdaresi’nden İş Bankası ortaklığı ile 1 milyar 260 milyon dolara almış, Ekim 2010’da Petrol Ofisi’ndeki hisselerini ortağı OMV’ye 1 milyar euro karşılığında satmıştı. Daha sonra milyar dolarlık vergi borcu ortaya çıkan Doğan Grubu, portföyündeki medya ve sigorta şirketlerini tek tek elinden çıkardı.

BARZANİ İLE ORTAK MI?

Peki bu gelişmelerin ardından nasıl oldu da Aydın Doğan yeniden petrol işine girdi? Full cephesi neden Aydın Doğan’la ortaklığı seçti?

Medyasavar’ın sağlam kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre Aydın Doğan, geçmişte yasadışı petrol kaçakçılığından büyük paralar kazanan ve Türkiye’de petrol dağıtımından turizme kadar birçok sektörde gizli ortaklarıyla milyarlarca dolarlık yatırım yaptığı iddia edilen Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’yle gizlice anlaştı.

YÜZDE 7 İNDİRİM

Anlaşmaya göreyse Barzani, ortağı Aydın Doğan’a petrolü yüzde 7 indirimle verecek. Yani bugün varil başına 130 dolara yanaşan petrolü Aydın Doğan, herkesten farklı olarak %7 indirimle alacak.

NEDEN AYDIN DOĞAN?

Peki Barzani neden Aydın Doğan’a yüzde 7 indirim yaptı?

Geçtiğimiz günlerde Sabah yazarı Meliha Okur köşesinde Barzani’nin meteliğe kurşun attığını ve parasızlıktan kıvrandığını belirterek petrol satamadığını yazmıştı. İşte o yazıdan çarpıcı bir bölüm:

“Barzani’nin üç gelir kaynağı vardı, üçü de kurudu. Uzun süredir Merkezi Irak Hükümeti’nden petrol payını alamıyor. “Petrolü çıkar ve sat” dediği şirketlerin kullandığı Kerkük- Yumurtalık Boru Hattı’nın vanası nisanda kapandı. İran üzerinden Japonya ve Güney Kore’ye sattığı günlük 150 bin varil ham petrolle yine İran üzerinden Afganistan’a sattığı 50 bin ton işlenmiş petrol de satılmıyor. İran kendi petrolünü satamıyor ki Barzani’nin petrolünü satsın.”

İLK SATIN ALMAYI KÜÇÜK KIZI YAPACAK

FULL’e talip olan Doğan Holding’in başkanlığını yılbaşından bu yana Aydın Doğan’ın 4 kızının en küçüğü olan Begümhan Doğan Faralyalı yapıyor. Daha önce medya kuruluşlarının yurtdışı faaliyetlerini yöneten Doğan Faralyalı, göreve hızlı başladı. Belki de uzun zamandır sadece şirket satan Doğan Grubu, belki de son yılların en kazançlı işini küçük kızları başkanlığında yapacak. (medyasavar)

MEDYAGUNDEM

perincek4

PKK’lı Perinçek’le FETÖ’cü Sözcü iyot gibi açıkta

Hayırcı cephenin kemalist ayağında yer alan Doğu Perinçek ile FETÖ’nün Sözcü’sü, Barzani ve Kürdistan bayrağı …

musul

Barzani Erdoğan’ın dediğini yaptı

Peşmerge, Irak Ordusuna bağlı birliklerin Başika’ya geçişine izin vermedi. Irak Kürt yönetimine bağlı peşmerge güçleri …

barzani

ABD PKK’ya Barzani’yi devirme görevi verdi

Terör örgütü PKK ile birlikte Irak’ta bulunan Goran ve Kürt Bölgesel Yönetimi temsilcileri Barzani’yi devirme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir