Anasayfa / GENEL / ABD PKK’ya Barzani’yi devirme görevi verdi
barzani

ABD PKK’ya Barzani’yi devirme görevi verdi

Terör örgütü PKK ile birlikte Irak’ta bulunan Goran ve Kürt Bölgesel Yönetimi temsilcileri Barzani’yi devirme kararı aldı. Barzani sonrası kurulacak hükümetin politikaları en ince ayrıntısına kadar planlandı. Darbe planının ABD ve İran tarafından desteklendiği de ortaya çıktı.


Terör örgütü PKK, Goran ve KYB temsilcileriyle Kandil’de bir toplantı gerçekleştirdi. O toplantıda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’yi devirme kararı alındı. İran da darbe planına destek verdi.

Terör örgütü elebaşlarından Cemil Bayık’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Irak’ın kuzeyinde yeni bir yapının oluşması için düğmeye basıldı. Goran hareketi, KYB ve PKK’nın, ortak bir ordu kurarak tüm Kürt bölgelerinde yönetimi ele almaları kararlaştırıldı.

Barzani’nin gerçekleştirilecek darbe ile tutuklanması ve Kürt halkına ihanetle yargılanması kararı da aynı toplantıda alındı.

Barzani sonrası kurulacak hükümetin politikaları da belirlendi. Hükümetin Tahran ve Bağdat yönetimleri ile iyi ilişkiler içerisinde olacağı dile getirildi. Kuzey Irak Kürt Bölgesel yönetimi ile Suriye’deki PYD bölgelerinin birbirine bağlanacağı, İran’ın Esad rejimini bu konuda ikna edeceği, ABD’den de destek sözü alındığı vurgulandı.

3 örgütün gündem maddeleri arasında, Irak’ta bulunan Türk askeri varlığı da vardı. Başta Başika askeri kampına yönelik yapılacak saldırılar planlandı.

ABD’nin ise gelişmelerden haberdar olduğu belirtildi. Barzani’yi devirme planının ABD’li General Joseph Votel’in Kamışlı ziyaretinde gündeme geldiği, gelişmelerin ABD’li general ile de paylaşılmaya devam edildiği ifade edildi.

Öte yandan İran, Erbil kentine bağlı Sidekan kasabasının sınırdaki dağlık alanını bombaladı. Bölgedeki 4 köy boşaltıldı. İran ordusunun, 26 Haziran’da yine aynı bölgeyi bombalaması sonucu 3’ü çocuk 5 sivil yaralanmıştı.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

kk2

KK ile PKK aynı yalanı söylüyor

PKK elebaşısı Mustafa Karasu ile Kılıçdaroğlu aynı ağızdan konuşarak 15 Temmuz’u değil, OHAL’in ilan edildiği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir