Anasayfa / GÜNDEM / AA’dan diplomasi ve finans muhabirliği eğitimi
aa-diplomasi

AA’dan diplomasi ve finans muhabirliği eğitimi

Anadolu Ajansı Haber Akademisi’nin yeni sertifika programıyla, Anadolu Ajansı ve Dışişleri Bakanlığı “diplomasi muhabiri” yetiştirmeye başlıyor.

Büyük bir değişim ve dönüşüm içinde olan Türkiye; bütün dünyada çok etkin bir diplomasi yürütüyor. Elbette dış politikada yaşanan bu değişimi etkin bir şekilde izlemek için; iyi donanımlı ve diplomasiye hakim habercilere olan ihtiyaç her geçen gün artıyor.

Yaşanan değişim ve dönüşümün farkında olan Anadolu Ajansı (AA) “100. yıl vizyonu” çerçevesinde 4 yıl içinde 11 dilde yayın yaparak tüm dünyada etkin bir habercilik yapmayı planlıyor. AA’nın bu hedefe ulaşmak için ihtiyaç duyulacak yeni nesil haberci kadrosunu yetiştirmek üzere kurduğu AA Haber Akademisi şimdi de Dışişleri Bakanlığı’nın yetişmiş kadrosuyla birlikte “Diplomasi Muhabiri” yetiştirecek.

Üç ay sürecek olan Diplomasi Haberciliği Sertifika Programı’na katılanlar toplamda 420 saat eğitim görecek. Eğitim sonrası başarılı olan katılımcılar Anadolu Ajansı’nda istihdam edilecek.

Dersler

Diplomasi Haberciliği Sertifika Programına katılanlar 1. Ay Haber Akademisi’nin “Ajans Haberciliği” derslerini görecek. Katılımcılar bir ay boyunca; 11 başlıkta 124 saati teorik, 16 saati uygulama eğitimi olmak üzere, ayda 140 saat “Ajans Haberciliği” temel eğitiminden geçecektir.

Bu kapsamda, yeni medya, özel haber, etkili iletişim, fotoğraf (izleme, işleme, iletim), görüntü (izleme, işleme, iletim),  haber yazma teknikleri, etkin ve hızlı okuma, kurum kültürü, haberde hukuk kriterleri, röportaj teknikleri, uygulama–klavye (10 parmak daktilo yazma) dersleri verilecek.

Eğitimin ikinci ayından itibaren ise katılımcılar, Diplomasi Muhabirliği’ne branşına yönelik yoğun bir eğitimden geçecek.

Diplomasi Muhabirliği Sertifika programının 2. ayında katılımcılar 15 ayrı başlıkta ayda 132 saati teorik, 8 saati uygulama eğitimi olmak üzere 140 saat eğitim göreceklerdir.

İkinci ay eğitimin kapsamında siyasi tarih (Türkiye), siyasi tarih (dünya), uluslararası ilişkiler teorisi, diplomasi muhabirinin nitelikleri ve çalışma koşulları, Türkiye’nin temel dış politika konuları, diplomasinin uygulayıcıları, diplomasi uygulama alanları, ulusal/uluslararası dış politika kurumları, işbirlikleri, ittifaklar, diplomasi dili, kamu diplomasisi, operasyonel kriz yönetimi, diplomasi (haber izleme, yazım), küreselleşme ve dış haberciliğin dönüşümü, ingilizce diplomasi haber yazım kuralları, performans değerlendirme konuları yer alacak.

Eğitimin üçüncü ayında ise katılımcılar yoğunlaştırılmış bir şekilde 112 saat uygulama eğitimine tabi tutulacak. Eğitim sonunda ise katılımcılar 284 saati teorik 136 saati uygulama olmak üzere toplam 420 saat ders görmüş olacak.

Başvuru şartları

1- İletişim, Hukuk, İnsan ve Toplum Bilimleri, İşletme ve Yönetim Bilimleri, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin 4 yıllık bölümlerinden (örgün eğitim) mezun olmak,

Uluslararası ilişkiler

Dil bilimleri, filoloji, mütercim – tercümanlık

Kamu yönetimi

Yönetim bilimleri AB ilişkileri

Enformasyon teknolojileri

Tarih

Siyaset bilimi

Küresel ilişkiler

Gazetecilik medya yönetimi

Sosyoloji

Kamu hukuku

İnsan ve toplum bilimleri

Dış ticaret

Avrupa Topluluğu

2- 35 yaşını aşmamak,

3- İyi derecede yabancı dil bilmek. Dil seviyesini belgelemek tercih sebebidir (TOEFL, KPDS, İELT, ALES, ÜDS vb…). Mülakatlar İngilizce, Fransızca ve Arapça dilinde yapılacaktır.

3 Eylül’de başlıyor

Ajansın insan kaynağı ihtiyacını karşılamak, yurt içi ve yurt dışı basın kuruluşlarına haberci yetiştirmek amacıyla kurulan AA Haber Akademisi, Diplomasi Haberciliği Sertifika Programı eğitimine; 3 Eylül 2012’de başlayacak. Eğitimler hafta içi her gün 09:00-17:00 saatleri arasında gerçekleşecek. Eğitim boyunca, ders sonrası sosyal etkinlik çerçevesinde konuşmalar gerçekleşecek.

Eğitim boyunca katılımcılara İngilizce başta olmak üzere (Fransızca ve Arapça) haber yazımı kuralları anlatılacak ve uygulamalı haber yaptırılacak. Uygulama eğitimleri; haber, özel haber, İngilizce (Fransızca ve Arapça) haber ve fotoğraf altı yazımı, röportaj, araştırma haber çalışmaları, fotoğraf/görüntü çekimi, işleme ve iletimi konularını kapsayacak.

Öğrenciler, gördükleri derslerden; teoride sınav, uygulamada ise yazdıkları haber, araştırıp ürettikleri özel haber, çektikleri fotoğraf ve görüntü üzerinden not alacak.

Program sonunda öğrencilerin performansı kriterler üzerindeki değerlendirilerek başarılı olanlara sertifika verilecek.

Sertifika programı boyunca öğrencilerden alınacak yemek, kırtasiye ve organizasyon ücreti daha sonra ilan edilecek. Eğitimler AA Genel Müdürlüğü bünyesindeki dersliklerde, uygulama eğitimleri ise Genel Müdürlük haber birimleri ile bölge ve büro müdürlüklerinde olacak.

Başvurular nasıl yapılacak?

Adaylar başvurularını www.aahaberakademisi.com, haberakademisi@aa.com.tr adresindeki formu doldurarak ve son bir ay içerisinde çekilmiş fotoğraflarını ekleyerek yapabilecek. Eksik doldurulan formlar değerlendirmeye alınmayacak. Elden ve postayla başvuru kabul edilmeyecek.

Başvuru formları üzerinde yapılacak değerlendirmeden sonra adaylar mülakata çağrılacak. Mülakatlar İngilizce, Fransızca ve Arapça dillerinde yapılacak. Mülakatı başarıyla geçenlerin isimleri web sitesinden ilan edilecek.

İlan ve başvuru takvimi

Başvuru bitiş tarihi: 8 Ağustos 2012

Başvuru formlarını değerlendirme: 9-11 Ağustos 2012

Tasnif edilen formlar ve adayların mülakata çağrılması-mülakat: 12-17 Ağustos 2012

Akademiye kayıt yapacak öğrencilerin ilanı: 22 Ağustos 2012

Akademi kayıt işlemleri: 25 -31 Ağustos 2012

AA’dan finans muhabirliği eğitimi

Anadolu Ajansı, ekonomi ve finans kurumlarıyla birlikte Anadolu Ajansı Haber Akademisi’nde “finans muhabiri” de yetiştirecek.

Türkiye ekonomisi, dünyadaki en iyi 10 ekonomi arasına girme hedefine adım adım yaklaşıyor. ekonomideki gelişmeleri ve finans sektöründeki değişimi etkin bir şekilde izlemek için; iyi donanımlı ve alanına hakim habercilere olan ihtiyaç her geçen gün artıyor.

Ekonomi ve finans alanında yaşanan değişimin farkında olan Anadolu Ajansı “100. yıl vizyonu” çerçevesinde 4 yıl içinde 11 dilde yayın yaparak tüm dünyada etkin bir habercilik yapmayı planlıyor. Bu hedefe ulaşmak için ihtiyaç duyulacak yeni nesil haberci kadrosunu yetiştirmek üzere kurulan Anadolu Ajansı Haber Akademisi, Türkiye’nin en önemli ekonomi ve finans kurumlarıyla birlikte “finans muhabiri” yetiştirecek. Eğitimleri; Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Türkiye İstatistik Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Sermaye Piyasası Kurumu, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın yetişmiş kadrolarıyla birlikte Anadolu Ajansı yöneticileri ve gazeteciler verecek.

Üç ay sürecek olan Finans Haberciliği Sertifika Programı’na katılanlar toplamda 420 saat eğitim görecek. Eğitim sonrası başarılı olan katılımcılar arasından seçilenler Anadolu Ajansı’nda istihdam edilecektir.

Dersler

Finans Haberciliği Sertifika Programına katılanlar,1. Ay “Ajans Haberciliği” derslerini görecek. Katılımcılar bir ay boyunca; 11 başlıkta 124 saati teorik, 16 saati uygulama, ayda 140 saat “Ajans Haberciliği” temel eğitiminden geçecek.

Dersler yeni medya, özel haber, etkili iletişim, fotoğraf (izleme, işleme, iletim), görüntü (izleme, işleme, iletim), haber yazma teknikleri, etkin ve hızlı okuma, kurum kültürü, haberde hukuk kriterleri, röportaj teknikleri, uygulama–klavye (10 parmak daktilo yazma) konuylarında olacak.

Finans Muhabirliği Sertifika Programının ikinci ayında ise katılımcılar; 16 ayrı başlıkta ayda 132 saati teorik, 8 saati uygulama eğitimi olmak üzere 140 saat yoğunlaştırılmış eğitim alacaklardır.

İkinci ay dersleri ise mikro ekonomi haberciliği, finans habercisinin nitelikleri ve çalışma koşulları, finans ve ekonomi haber kaynakları, finans ve ekonomi haberi izleme/yazım teknikleri, veri haberciliği, borsa haberciliği, ulusal/uluslararası ekonomi ve finans kuruluşları bürokrasi), merkez bankası finans ve ekonomi terimleri, Türkiye finans yönetimi, kamu finansmanı, bankacılık sektörü, sermaye sektörü, sigortacılık sektörü, Türkiye ekonomisi, küresel ekonomi, Türkiye’de maliye politikaları, İngilizce finans haberciliği yazım teknikleri, grafik ve veri eğitimi uygulama konularını kapsayacak.

Eğitimin üçüncü ayında katılımcılar yoğunlaştırılmış bir şekilde 112 saat uygulama eğitimine tabi tutulacak. Finans Muhabirliği Sertifika Programı’nın toplamında ise katılımcılar; 284 saat teorik, 136 saat uygulama eğitimi almış olacak.

Başvuru şartları

1- Aşağıda belirtilen İletişim, İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri başta olmak üzere onlara bağlı 4 yıllık bölümlerden (örgün eğitim) mezun olmak,

Finans

Maliye

Bankacılık

İşletme

İktisat

Ekonomi, ekonometri

Yönetim bilimleri

Dil bilimleri, filoloji, mütercim–tercümanlık

Sermaye piyasası

Çalışma ekonomisi

Uluslararası girişimcilik

İş idaresi

İstatistik

Endüstri mühendisliği

Muhasebe

Dış ticaret, uluslararası ticaret

Uluslararası işletmecilik

Pazarlama

İthalat ihracat

2- 35 yaşını aşmamak,

3- İyi derecede yabancı dil bilmek (Dil seviyesini belgelemek TOEFL, KPDS, İELT, ALES, ÜDS vb…)

3 Eylül’de başlıyor

Anadolu Ajansı Haber Akademisi, Finans Haberciliği Sertifika Programı eğitimine; 03 Eylül 2012 tarihinde başlayacak. Eğitimler hafta içi her gün 09:00-17:00 saatleri arasında gerçekleşecektir. Eğitim boyunca ders sonrası sosyal etkinlik çerçevesinde konuşmalar gerçekleşecek.

Eğitim boyunca katılımcılara İngilizce haber yazımı kuralları anlatılacak ve uygulamalı haber yaptırılacak. Uygulama eğitimleri; haber, özel haber, İngilizce haber ve fotoğraf altı yazımı, röportaj, araştırma haber çalışmaları, fotoğraf/görüntü çekimi, işleme ve iletimi konularını kapsayacak.

Öğrenciler; gördükleri derslerden; teoride sınav, uygulamada ise yazdıkları haber, araştırıp ürettikleri özel haber, çektikleri fotoğraf ve görüntü üzerinden not alacak.

Program sonunda öğrencilerin performansı kriterler üzerindeki değerlendirilerek başarılı olanlara sertifika verilecek.

Sertifika programı boyunca öğrencilerden alınacak yemek, kırtasiye ve organizasyon ücreti daha sonra ilan edilecek. Eğitimler AA Genel Müdürlüğü binasındaki dersliklerde, uygulama eğitimleri ise Genel Müdürlük haber birimleri ile bölge ve büro müdürlüklerinde olacak.

Başvurular nasıl yapılacak?

Adaylar başvurularını www.aahaberakademisi.com, haberakademisi@aa.com.tr adresindeki formu doldurarak ve son bir ay içerisinde çekilmiş fotoğraflarını ekleyerek yapabilecek. Eksik doldurulan formlar değerlendirmeye alınmayacak. Elden ve postayla başvuru kabul edilmeyecek.

Başvuru formları üzerinde yapılacak değerlendirmeden sonra adaylar mülakata çağrılacak. Mülakatlar Türkçe ve İngilizce olarak yapılacak. Mülakatı başarıyla geçenlerin isimleri web sitesinden ilan edilecek.

İlan ve başvuru takvimi

Başvuru bitiş tarihi: 8 Ağustos 2012

Başvuru formlarını değerlendirme: 9-11 Ağustos 2012

Tasnif edilen formlar ve adayların mülakata çağrılması: 12-17 Ağustos 2012

Akademiye kayıt yapacak öğrencilerin ilanı: 22 Ağustos 2012

Akademi kayıt işlemleri: 25 -31 Ağustos 2012

MEDYAGUNDEM

abd-general

AA muhabirinin sorusu ABD’li generalin zoruna gitti

ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon Komutanı Korgeneral Stephen Townsend’in basın toplantısı gergin anlara sahne oldu. …

salihm2

Bild paçavrası Türk gazetecileri hedef gösteriyor

Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, Türk gazetecileri “casus” diyerek fişliyor, hedef gösteriyor. Genel yayın …

sozcu-yalan2

Asparagasçı Sözcü muhabirinin son yalanı!

15 Temmuz öncesi FETÖ’nün operasyon üssü gibi yayıncılık yapan Sözcü gazetesinin başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir