Anasayfa / ANALİZ / Vatan gazeteci değil provokatör mü çalıştırıyor?
vatan-malatya2

Vatan gazeteci değil provokatör mü çalıştırıyor?

MEDYAGÜNDEM- Star gazetesi yazarı İbrahim Kiras, Twitter hesabında Vatan’ın bugünkü sürmanşeti için aynen şöyle yazmış:

“Vatan’ın bugünkü sürmanşeti en az ‘Müslümanların masumiyeti’ filmi kadar kışıkırtıcı. Malatya’da taşlanarak yakılmak istenen Alevi aile!!!”

Kiras’ın sözünü ettiği sürmanşete baktığımızda, Vatan’ın birinci sayfasını yapanların gazeteci değil, provokatör gibi çalıştıkları ortaya çıktı.

Geçtiğimiz Ramazan ayında, Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesinde “Alevilere oruç tutmadıkları için saldırıldı” denilerek büyük bir kışkırtmaya imza atılmıştı.

Ortaya konan çirkin tezgahla bir Alevi-Sünni çatışması yaratılmak istenmişti. Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere o karanlık tezgah deşifre edilmiş ve olayın perde arkası hiç de ortada “Alevi ailenin linç edilmesi” gibi bir durum olmadığı anlaşılmıştı.

İşte o olayla ilgili Doğanşehir Savcısı hazırladığı iddianameyle Alevi ailenin “var olan veya varsayılan suç örgütlerinin korkutucu gücüyle” güruhu tahrik ettiği kanaatine vardı. Alevi ailenin çocuklarına 14 ve 8.5 yıl, linç girişimde bulunanlara ise 6.5 yıla kadar hapis istendi.

Vatan da bu gelişmeyi “Gel de şaşma” diye sürmanşetine çekti. Spotta yer alan ifadelerse Vatan’da gazeteci değil, provokatörlerin iş yaptığını sergiledi. Spotta yer alan “Malatya’nın Sürgü beldesinde Ramazan ayında, sahurda evlerinin önünde davul çalınmasına tepki gösteren Evli ailesinin evi 50-60 kişilik bir grup tarafından taşlanarak yakılmak istenmişti.” denildi.

Bu kadar net “yakılmak istenmişti” ifadesi objektif gazetecilik kurallarına da aykırı bir cümle oysa… Haberin içinde bu kadar net ifade yok. Zaten yaşanan olay da ortaya çıkan savcılık soruşturması da hiç de “yakılmak istenen bir Alevi aile” tablosu ortaya koymuyor.

Peki ne oluyor da Vatan’a, böylesi bir ifadeye birinci sayfasında yer veriyor.

Merkez medyayı işgal eden “provokatör kafa” belli ki her fırsatta kafasını böyle çıkarıveriyor.

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

ilhan

Washington’daki paralel tetikçi Vatan’dan kovuldu!

MEDYAGUNDEM.COM- Demirören ailesinin sahibi olduğu Vatan gazetesi çok önemli bir operasyona ima atarak, gazetenin Washington temsilcisi …

ruhat-mengi6

Vatan’ın “laikçi teyze”sini kovdular!

Vatan Gazetesi’nde Can Ataklı ve Mustafa Mutlu’nun ardından bir köşe yazarı daha kovuldu. Bu kez …

burak-bilge5

VATAN’da şok ayrılık!

MEDYAGUNDEM.COM- VATAN Gazetesi İstihbarat Müdürü Burak Bilge, 4,5 yıldır yürüttüğü görevinden istifa etti. Bir süredir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir