Anasayfa / GÜNDEM / Şimdi de Fransız dergiden tahrik
charlie-hebdo4

Şimdi de Fransız dergiden tahrik

Fransa’da, Hz. Muhammed’in karikatürünü basan ‘Charlie Hebdo’ isimli mizah dergisinin aleyhine dava açıldığı bildirildi.

Fransız televizyonu, ”tahrik ve nefreti körüklediği” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulması üzerine söz konusu dergi aleyhinde dava açıldığını duyurdu. Başvurunun, ”Suriye Özgürlük Derneği” tarafından yapıldığı bildirildi.

İçişleri Bakanı Manuel Valls, ifade özgürlüğünün ihlali durumunda yapılacak şikayetleri değerlendirme konusunda mahkemelerin sorumlu olduğunu söylemişti. Fransız Bakan, bununla birlikte kamu düzenini tehlikeye atacak protesto gösterilerine izin vermeyecekleri uyarısında bulunmuştu.

Fransa İslam Konseyi, ülkedeki Müslümanlara ”tahriklere gelmeyin” çağrısı yaptı

Fransa’da, ”Charlie Hebdo” adlı mizah dergisinin Hz. Muhammed’in karikatürünü basmasına tepkiler giderek artıyor.

Fransa İslam Konseyi’nden yapılan açıklamada, ülkedeki Müslümanlara ”tahriklere gelmeyin” çağrısında bulunuldu.

Paris Camisi Müftüsü Halil Ebubekir de ülkedeki bütün camilerde cuma günkü vaazların barış üzerine verileceğini duyurdu.

Bir Suriyeli sivil toplum örgütünün, dergi aleyhine dava açmasının ardından, dini sembollere yapılan saldırının, ifade ve düşünce özgürlüğüyle bağdaşıp bağdaşmayacağına dair tartışmalar da yoğunlaştı.

Aynı dergi yine 2006 yılında Hz Muhammed’in karikatürünü bastığı için sert tepki çekmişti. Söz konusu dergi aleyhine açılan davalarda takipsizlik kararı verilmişti.

Fransız hukuk uzmanları, yasalarda dini sembollere yönelik saldırının suç sayılmasını öngören bir maddenin olmamasının, bu konudaki başvuruların kabul edilme şansısını azalttığı görüşünde.

Kahire’deki Fransa Büyükelçiliği pazara kadar kapalı

Mısır’ın başkenti Kahire’deki Fransa Büyükelçiliği, ülkedeki kültür merkezleri ve eğitim kurumlarını, muhtemel olaylara karşı 4 gün kapatma kararı aldı.

Fransa Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Mısır’da yaşanabilecek olası kargaşa nedeniyle ülkedeki kültür merkezleri ve eğitim kurumlarının 4 gün kapatıldığı ifade edildi.

Elçilikten yapılan açıklamada, pazar 23 Eylül Pazar gününe kadar tüm kurumlardaki uygulamaların normale döneceği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca Mısır’da yaşayan Fransızlara olaylara karşı gerekli önlemleri almaları ve talimatlara uymaları çağrısında bulunuldu.

Öte yandan, Fransız Büyükelçiliği’nin, uluslararası antlaşmalara göre, Mısır’dan güvenliklerinin sağlanması yönünde talepte bulunduğu belirtildi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın, bugün, 20 ülkede konsolosluk, elçilik ve eğitim kurumlarının 21 Eylül Cuma günü geçici olarak kapatılması yönünde karar aldığı açıklanmıştı.

Fransa’da ”Charlie Hebdo” isimli haftalık mizah dergisinin Hz. Muhammed’in karikatürüne yer vermesi tepkilere yol açmıştı.

Tunus’taki Nahda Hareketi, Fransız dergisini kınadı

Tunus’taki Nahda Hareketi, Fransa’da, ”Charlie Hebdo” adlı mizah dergisinin Hz. Muhammed’in karikatürünü basmasını kınadı

Nahda Hareketi’nden yapılan açıklamada, Fransız dergisinin Müslümanları kışkırtmaya çalıştığı belirtilerek ”Hz. Muhammed’e yönelik hakaretlerin Müslümanlar tarafından protesto edilmesi gayet normaldir” denildi.

Protestoların barışçıl bir şekilde düzenlenmesi çağrısında bulunulan açıklamada ”Bu tür provokatif eylemler, Arap Baharı’nı baltalamaya yönelik girişimlerdir. Bu tuzağa düşmeyelim” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, Müslümanlara birbirlerine düşmeme uyarısı yapılarak İslamın kitaplar, yazılar, filmler, şarkılar yoluyla terörle birlikte anılmasına çalışıldığı kaydedildi.

Dünyaya ”en uzun barış mesajı” verecekler

Mısırlı sanatçı ve aydınlardan oluşan bir grup aktivist, Hz. Muhammed’e hakaret içeren filmi ve Fransız dergisinin karikatür kışkırtmasını protesto etmek için Kahire’de ”Dünyaya en uzun barış mesajı” adı altında imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyası fikrini ortaya atan Psikoloji öğretmeni Reşa el-Cündi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ”Batıyı utandırmak için bu kampanyayı başlattık. Barış mesajının altına atılan imzalarla dünyaya en uzun barış mesajını vermiş olacağız. Guinness Rekorlar Kitabı’na da gireceğiz” dedi.

Hz. Muhammed’e hakaret içeren ”Müslümanların Masumiyeti” adlı filmin ardından Fransız ”Charlie Hebdo” isimli mizah dergisi de bugünkü sayısında Hz. Muhammed’i tasvir eden karikatürler yayımlamış ve milyonlarca insanın tepkisini çekmişti. (AA)

MEDYAGUNDEM

femen1

İslam düşmanı alçak gazete bunu da yaptı!

“Charlie Hebdo” dergisindeki Hz.Muhammed’e hakaret içeren sözde karikatürleri kendi köşelerine taşıyarak toplumda infial yaratan Hikmet …

charlie-hebdo-protesto-cumhuriyet-gazetesi-ceyda-karan-hikmet-cetinkaya

Peygamberimize Charlie Hebdo hakaretinin işbirlikçisi iki Cumhuriyet yazarına hapis cezası

Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan, Charlie Hebdo dergisindeki karikatürü köşelerinde yayınladıkları için 2’şer yıl hapis …

ceyda-hikmet

Peygamberimize saldıran Cumhuriyet yazarlarına hapis istemi

Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed’i resmettiği iddia edilen karikatürünü köşelerinde yayınladıkları gerekçesiyle Cumhuriyet gazetesi yazarları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir