Anasayfa / GENEL / ‘Twitter teröristi’ gazetecilerden Malatya provokasyonu
malatya-provokasyon

‘Twitter teröristi’ gazetecilerden Malatya provokasyonu

MEDYAGÜNDEM- Bu gece Twitter’da başını bazı gazetecilerin çektiği büyük bir provokasyon sahneye konuldu.

“Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesinde Alevilere oruç tutmadıkları saldırıldı” denilerek büyük bir kışkırtmaya imza atıldı.

Hürriyet, Radikal, Akşam, Vatan gibi gazetelerde çalışan bazı gazeteciler de sanki bir yerden düğmeye basılmışçasına Malatya üzerinden Alevi-Sünni  provokasyonu için seri biçimde ortalığı karıştıracak mesajlar atmaya başladı. CHP’nin Alevi milletvekili Hüseyin Aygün de provokasyonda başrolü üstlendi.

Ancak olayın iç yüzü daha sonra ortaya çıktı. Alevi-Sünni çatışması değil, ortada mahalleli kavgası vardı.

CHP’li ve Ergenekoncu bazı siteler de, “Malatya’nın Doğanşehir İlçesine bağlı Sürgü Beldesinde Alevi yurttaşlara saldırılar sürüyor. Sürgü’den bilgi aldığımız Sosyal Hizmet Uzmanı Fidan Evli, şu anda binden fazla kişinin tekbir sesleriyle Alevi evlerine saldırı girişimde olduğunu jandarmanın ise grubu dağıtmadığını, saldırıların sürdüğünü dile getirdi.” gibi ifadelerle provokasyonu ateşledi.

Oysa olay Malatya’nın Doğanşehir ilçesi Sürgü Beldesi’nde bir ailenin Ramazan davulcusunu tartaklamasıyla başlayan bir mahalle kavgasıydı. Olay 3 gün önce ramazan davulcusunun sahurda davul çaldığı sırada yaşanmıştı.

Konuyla ilgili twitter hesabından bir açıklama yapan Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, sosyal medya üzerinden Doğanşehir İlçesi Sürgü Beldesi’nde iki kişi arasında kişisel sebeplerden ve hiç yoktan başlayan bir tartışmanın toplumsal bir alevlenmeye dönüştürülmeye çalışıldığına dikkat çekerek, “Durum böyle olmasına rağmen, sosyal medyada olduğundan çok daha farklı bir şekilde yansıması ve abartılı yorumlara konu olması yersiz. Toplumsal gerilimin hassas olduğu anlarda, fikir ve kanaat önderlerinin görüş ve yorumlarında daha sorumlu ve duyarlı davranmaları gerekir.” dedi.

Malatya’daki olayın, davul çalınmasına gösterilen yersiz tepkinin davulcu tarafından abartılarak bir grup insanın kışkırtılmasından ibaret olduğunu vurgulayan Vali Saran, “Anlık bir taşkınlık ve bu taşkınlık sonucunda davulcunun çevresini kendisini rencide edenlere karşı kışkırtması. Kışkırtılan kalabalık bir anda davulcuya tepki gösteren vatandaşın evinin önünde toplanarak taşkınlık yapmışlar. Güvenlik kuvvetleri, duruma hemen akabinde ve takip eden süreçte hakim oldular. Durum şu anda gayet sakin, her şey kontrol altında. Ortada, iki farklı kesim arasında dini ve mezhebi temelde bir karşıtlık ve çatışma kabilinden bir sorun yok Sürgü’de Sünni ve Alevi vatandaşlar birbirleriyle barış ve kardeşlik içinde yaşamaktalar. Şimdiye kadar da aralarında hiçbir sorun yoktu.” dedi.

Köyde yaşanan kavgayı “Alevilere oruç tutmadıkları için saldırılıyor” gibi gösterip, halkı galeyana getirmeye çalışan örgütlü bir gazeteci grubu, Twitter üzerinden bu gece çok tehlikeli bir oyun oynadı.

Twitter’da resmen “terörist” gibi organize davranan bir grup gazetecinin, her fırsatta böylesi provokasyon için ortaya çıkmaları da işin başka bir boyutu…

Savcılığın böylesi bir kışkırtma karşısında o gazetecileri tespit edip, haklarında soruşturma açılması gerekmez mi?

medyagundem.com

3 Yorumlar

 1. Sizin gibi hiç bir şeyden haberi olmayanlar nasıl gazeteci olur anlamıyorum..!!

  Mezhepsel hiç bir şey yoktuda Kürt ve Alevi olan bir aileye neden Tekbir getirilerek ve İstiklal Marşı okunarak saldırılır?

  Olay belli gazeteci olmaya gerek yok..

  Adamlar rahatsız olmuş söylemişler davulcuda inadına çalmış onlarda tartışmışlar
  Davulcunun derdi milletin oruç tutması mı?
  Tabiki hayır.

  Tek derdi milletten para almak başka derdi yok. İşte dinide alet ediyor.

  Milletin evi taşlanmış siz sanki hiç bir şey olmamış gibi davranıyor haberler yapıyorsunuz. Bu etik değildir. Sizin evinizin önünde bir grup toplanıp evinizi taşlar ve sloganlar atarsa o zaman anlarsınız ama sizler TARAFINIZI seçmişsiniz umrunuzda da değil..!

 2. Medyayalan diyen herife cevap

  Adıyaman’da da evleri işaretliyordu sünniler ne oldu? Sizin veletler çıktı, yada deşifre olacağınızı düşününce veletleri ortaya attınız. Sivas’ta da katillerin sizin içinizden olduğunu ortaya çıkartan Akit’e kin kusmadınız mı? Sizin en popiler yönteminiz budur. Önce azılılarınızdan birini öne sürer onu iyice hedef durumuna getirir daha sonra iki kurşun sıkar sonrada mağdur edebiyatına başlarsınız. Azıcık kör olmaktan vazgeçsen davulcunun aynı aile tarafından 3 gün önce dayak manyağı yapıldığınıda görürdün ama işine gelmez…. Birde kalkıp çirkefce Medyagündem’e saldırıyorsun. Mezhepmiş, şu mübarek Ramazanda tövbe et, kelimeyi şahadet getirde seninde bir mezhebin olsun..

 3. Veletleri ortaya attınız gibi cahilce bir cümleyi kurmanız sizin ne kadar bu konularda bilgi sahibi olmadığınızı gösterir 3 tane çocuk yaptı diyen biz değiliz bunu diyen içişleri bakanıdır..!! Sivas olaylarında madem Aleviler kendilerini öldürdüyse o kadar insanın orda ne işi vardı ? ki videolar var otel yanarken ordaki toplanan grup itfaiyenin geçmesine izin vermiyor madem onlar yapmadıysa neden itfaiyeye izin vermiyorlar..! Akit dediğin gazete değil ahmakça cahilce rastgele mürekkep püskürtülmüş kağıt parçasıdır.! ve kurşun izleri dediği şey saç örgüsü resimi yakınlaştrıp bakabilirsiniz. Zaten sizin bildiğiniz tek şey yap sonra hiçbirşey olmamış gibi davran. Benim inancım hakkında herhangi bir bilginiz yokken nasıl olurda böyle ithamlarda bulunursunuz ? Müslümanlıkta meshep yoktur madem sen çok bilgilisin bunları bilmen lazım ve ayrıca Ramazan’da davul çalınacak diye bir ayet bir hadis yoktur Müslüman’lığın özünde yoktur bunlar zamanında Ramazan ayının geldiği belli olsun ve sahura kalkamayan insanlar için çalınırdı..!! Yani çağımızda cep telefonları, alarm saatler mevcut herkez kendi kalkabilir kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkı yoktur..! sen inadına davul çalarsan milletin kapısında elbette ki adam rahatsız olur. Ve son olarak şunu da aklınızdan çıkarmayın senin inancın senin için doğru yoldur bir yahudi içinde kendi inancı doğru yoldur..! yani herkez kendi dininin doğru olduğuna inanır öteki dünyada kimin doğru olduğu ortaya çıkar sizin ile bu kadar basit bir tartışmaya girmem bile yersiz. Ben kimseye saldırmıyorum..!! Ben olayın akıbetinin farklı tarafa çekilip yanlış haber yapan medyayı eleştiriyorum hakaret etmiyorum yada altı boş cümleler kurmuyorum. Dediğiniz davulcu da dayak manyağı kimse yapmamıştır herhangi bir kanıt hastane raporu yoktur öyle olmuş olsa bu ülkede adalet sistemi mevcuttur gereken cezayıda onlar verir kimse DİNİ ve VATAN sevgisi adı altında kimsenin hakkını yiyemez mübarek aydayız diyorsunuz ancak milletin evini taşlıyor çoluk çocuğun canına kastediyorsunuz HANGİ KİTAPTA HANGİ HADİSTE yazıyor ? Tutup da Alevi insanlara hakaret ve iftira etmeyin Alevi vatandaşlar bu ülkede hiç bir katliam yapmamıştır..!! Varsa kanıtınız buyrun. MARAŞ SİVAS ÇORUM GAZİ OLAYLARI bunların arkadasında kimler var Dini kullanarak müslüman kardeşlerimizi katil yapıyorlar ve unutmadık hala mitinglerde kimlerin Alevi’leri yuhalattığını geçmişte de vardı bunun gibi biri Alevi’ler mum söndü yapıyor diyen ne oldu kendi pisliğinde yok oldu..! Kimse Alevi ve Sünni canları birbirine düşürmesin Hakkın yolu tektir oda birlikten gelir kimseyi ötekileştirmeyin ortalığı provakasyonlarınızla karıştırmayın. Zira keser döner sap döner.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir