Anasayfa / GENEL / Trump FETÖ’nün Bharara’sını da bitirdi!
bharara3

Trump FETÖ’nün Bharara’sını da bitirdi!

Sabah gazetesinde Mahmut Övür’ün “Trump ve Savcı Bharara’nın hayal kırıklığı” başlıklı yazısı şöyle:

Türkiye’de belki de ilk defa bir ABD seçimi neredeyse bir iç siyaset süreci gibi yakından izlendi. ABD vatandaşlarından daha fazla heyecanlandık.
Başından beri ilgimiz hiç eksik olmadı. Hatta sona doğru Trumpçı -Clintoncı kamplaşması bile yaşandı. Yaşandı çünkü ABD seçimleri, ABD’nin özellikle FETÖ ve PKK- PYD ile ilişkisi nedeniyle Türkiye’nin güvenliğini ve geleceğini yakından ilgilendiriyor.
Önceki gece bu hassasiyetle Türkiye toplumu büyük oranda ABD seçimlerini nefeslerini tutarak izlendi. Ben de Türk Amerikan İş Konseyi’nin (TAİK) ilk kez bir otelde düzenlediği Amerikanvari bir seçim salonunda izledim. Demokrasi şölenini hatırlatan şık bir etkinlikti.
TAİK Başkanı Ekim Alptekin’in konuşmasıyla başlayan geceye siyaset, akademi, diplomasi ve iş dünyasından önemli isimler katıldı.
Gözler büyük ekranlarda seçimi izlerken, kulislerde en çok bilinen o sorunun cevabı arandı: “Türkiye için Trump mı Clinton mı?”
Clintoncıların çoğunlukta olduğu gecede birkaç kişi “Gönlüm Trump’ta ama Clinton kazanacak” derken, aylar önce TAİK Başkanı Alptekin bambaşka bir öngörüde bulunmuştu: “Trump kazanacak ve Türkiye ile yeni bir dönem başlayacak.”
Trump’ın sürpriz yapacağının “Türkiye için Clinton mı Trump mı?” başlıklı 4 Ekim Salı günkü yazımızda da ipuçları vardı:
“Trump bir biçimde ABD iç siyasi güç odaklarınca Reagan’a benzetiliyor ve yeni bir Reagan olma ihtimalinden söz ediliyor. Hiç hesapta olmayan seçmenleri harekete geçirme, protesto oylarını alma olasılığı yüksek.”
Şimdi gelelim ABD Başkanlık seçimini Trump’ın kazanmasının Türkiye açısından önemine. Çok önemli birkaç boyutu var.
İlki içinden geçtiğimiz konjonktürde Batı’da yükselen Türkiye karşıtlığında çatlak yaratması. Bu Türkiye düşmanlığında sınır tanımayan ve terör örgütlerini destekleyecek kadar gözünü karartan AB ülkelerini en azından dizginleyecek.
İkincisi PKK- PYD hattına bakışta da derin bir değişim yaşanacak. Ama en önemlisi hiç kuşkusuz FETÖ çevresinde yaşanacak deprem. Bu öyle bir deprem ki etkilerini ileride daha iyi göreceğiz.
Bunun nedeni de o gecenin kulislerinde konuşulan iki çarpıcı bilgide saklı. Anlatılanlara göre, Clinton’ın muhtemel bakanlar listesinde iki isim dikkat çekici. FETÖ’nün ABD’deki lobicisi Tony Podesta’nın erkek kardeşi John Podesta Clinton’ın kampanya başkanıydı ve İçişleri Bakanı olması bekleniyordu.
Diğeri ise ABD’de başlayan ve amacı meçhul Rıza Zarrap soruşturmasını yürüten New York Başsavcısı Preet Bharara’nın Adalet Bakanı olması.
İşte dünkü seçim sonuçları FETÖ’nün bu beklentilerini yerle bir etti. Peki, bundan sonra ne bekleniyor? TAİK Başkanı Alptekin, Türkiye-ABD ilişkileri adına bir hayli umutlu:
“Yeni Başkan Trump’ın ekibinde, bizlerin iyi tanıdığı ve ülkemizin siyasi hassasiyetlerine duyarlı çok değerli isimler var. TAİK olarak Başkan Trump ve ekibi ile yakın çalışıp Türkiye ve ABD arasındaki ekonomik ilişkilerimizi daha da derinleştirme hedefi ile ilerleyeceğiz.”
ABD seçim sonuçları bizdeki muhalefetin de sürekli tekrarlayıp durduğu bir gerçeği daha yerle bir etti: Seçimlerde abartılan medyanın rolünü… Tıpkı 3 Kasım 2002’de AK Parti’nin medyaya rağmen tek başına iktidara geldiği gibi dün de ABD’de iki gazete dışında bütün medyanın Clinton’ı desteklemesi işe yaramadı ve Trump kazandı.
Neden acaba? Bu sorunun cevabı önemli.

MEDYAGUNDEM

erdogan

Üçlü Suriye trafiği!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce ABD Başkanı Trump ile sonra da Rusya Lideri Putin ile telefonda görüştü. …

meral

KK’nın Akşener ile pazarlığı!

Sabah gazetesinde Mahmut Övür’ün “Kılıçdaroğlu- Akşener pazarlığı” başlıklı yazısı şöyle… Türkiye, 10 Ağustos 2014’te Cumhurbaşkanı’nı …

kk-adil

KK’nın Adil Öksüz yalanını ne çabuk unuttunuz?

Mahmut Övür bugünkü yazısında önceki gün iddianamesi açıklanan Adil Öksüz’ün kaçırılması davasını ve CHP lideri …

2 Yorumlar

  1. ABD de kim başkan olursa olsun önce kendi ülkesinin çıkarlarını gözetir.Obama seçildiğinde Türkiyede yer yerişnden oynamış adeta bayram etmiştik.Kurban kesenler,şehirlerini anımsatacak hediye gönderenler,davul zurna ile kutlayanlar Obama döneminde hayal kırıklığına uğradılar.Biz kendi gücümüze,devletimize güvenmeliyiz.Kimseden medet ummamalıyız.

  2. bizim kimseden medet umduğumuz yok zaten her konuda kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz ve kesmeye de devam edeceğiz sadece fetö ve pkkyla hiçbir angajmanı olmayan trump gibi bir abd başkanını clinton gibi pkkya açıktan silah vereceğini söyleyen ve fetöyü koruyup kollayan bir tipe tercih ediyoruz o kadar içerde ve dışarda clintonun kaybetmesine üzülen tüm çevreler türkiye düşmanları bu tesadüf değil fetö ağlıyor, pkk ağlıyor, can dündar ağlıyor, chpnin başındakiler ağlıyor, aydın doğan ağlıyor, merkel ağlıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir