Anasayfa / GÜNDEM / TIR jurnalcisi üsteğmen!
akit-ustegmen

TIR jurnalcisi üsteğmen!

Adana’daki TIR olayında MİT’in şahsında Türkiye’ye karşı gerçekleştirilen ihanetin, bir üsteğmenin iftira içerikli ihbarı ile başladığı, jurnalci üsteğmenin ‘paralel savcı’ ile operasyondan 1 gün önce 16 defa görüştüğü ortaya çıktı.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un sert müdahalesiyle engellenen ihanet operasyonu ile ilgili hazırlanan istihbarat raporuna göre, 1 Ocak ve 19 Ocak’taki MİT operasyonlarının iftira içerikli ihbarcısı Adana Jandarma Bölge Komutanlığında görevli bir jandarma üsteğmen. İsmi gizli tutulan ve tüm bağlantıları incelenen üsteğmenin soruşturma savcısı ile 16 defa telefon görüşmesi yaptığı belirlendi. Raporda ihbardan 48 saat önce operasyon hazırlığına başlandığı, ihbardan iki gün önce Jandarma Bölge Komutanlığında izinlerin iptal edildiği, operasyonda kullanılan ve MİT mensuplarının telefonlarını devre dışı bırakan sinyal bozucu cihazın DHA muhabirinin kullandığı telefonları etkilememesi için özel olarak ayarlandığı belirtildi.

SAVCI ŞİŞMAN’LA 16 TELEFON GÖRÜŞMESİ

1 Ocak’ta Kırıkhan’da durdurulan MİT’e ait TIR’ın ihbarcısı ile 19 Ocak’ta Adana’da durdurulan TIR’ların ihbarcısının aynı kişi olduğu belirlendi. İstihbarat birimlerinin yaptığı araştırmada Kırıkhan’da ve Adana’da durdurulup gözaltına alınmak istenen MİT mensupları hakkında iftira  içerikli ihbarda bulunan “paralel yapı” elemanın, Adana Jandarma Bölge Komutanlığında görevli XXXXX isimli Üsteğmen olduğu tespit edildi. İsmi gizli tutulan ve bağlantıları araştırılan üsteğmenin 31 Aralık gecesi, HSYK tarafından Mersin’e gönderilen Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman’la 16 defa telefon görüşmesi yaptığı vurgulandı.

GPS VE BAZ SİNYALİ MİT DEPOSUNU İŞARET EDİYOR

GPS (Global Positioning System) ve baz istasyonu taraması, üsteğmenin Cumhuriyet Savcısı Şişman’la görüştüğü sırada MİT deposuna metrelerle ifade edilen bir mesafede bulunduğunu ortaya koydu.

İHBARDAN 48 SAAT ÖNCE HAZIRLIKLARA BAŞLANMIŞ

Paralelci üsteğmenin ikinci ihbarı ise hakkında önemli iddialar bulunan Tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun sorumluluğundaki Adana Jandarma Bölge Komutanlığına yaptığı ifade edildi. İsimsiz ihbarla operasyon hazırlığının zamanlama açısından çeliştiği ortaya çıktı. Baz kayıtlarına göre ihbarın 18 Ocak gece yarısı Jandarma yerleşkesi dışından yapılmasına rağmen, operasyon hazırlığının ihbardan yaklaşık 48 saat önce başladığı, Cuma günü bir kısım rütbeli personele “Pazar günü izinler iptal. Araçlar ve olay yeri inceleme ekipleri hazırlansın” denildiği ifade edildi. Mobese kameraları üzerinde yapılan incelemede, jandarma personeli olduğu anlaşılan bazı şahısların ihanet operasyonundan bir gün önce, 18 Ocak Cumartesi günü TIR’ların durdurulduğu Ceyhan karayolunda keşif yaptığı tespit edildi.

JAMMER’LA MİT’ÇİLERİ SUSTURMAK İSTEMİŞLER

500 jandarmanın katıldığı operasyonda TIR’larda patlayıcı bulunma ve bu patlayıcıların infilak etme olasılığına karşı sinyal bozucu JAMMER kullanıldığı söylenmişti.  Tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’dan gizlediği vatana ihanet operasyonuna ilişkin yapılan inceleme, operasyonda JAMMER kullanılmasının nedenini de deşifre etti. Yapılan araştırma, sinyal bozucu sistemin, MİT mensuplarının amirleri ve mülki idarecilerle görüşüp, kanun gereği arama yapılamayacağının görevlilere hatırlatılmasının önüne geçmek için götürüldüğünü ortaya koydu.

İhanet çetesinin Mossad ajanları gibi profesyonel bir plan dahilinde hareket ettiği tespit edildi. MİT mensuplarının 12.01’de durdurulduğu, operasyon haberinin ise yaklaşık yarım saat sonra DHA ve paralel yapının gözdesi T24 isimli site üzerinden servis edildiği kaydedildi. Patlama ihtimaline karşı götürüldüğü iddia edilen sinyal bozucu sistemin, MİT mensuplarının kısa dalga telsiz ve cep telefonlarını susturmasına rağmen DHA muhabirinin cep telefonu ve internet erişimine engel olmadığı belirlendi. Operasyonu planlayan ekibin daha önceden bilgilendirilmiş medya mensuplarının cep telefonları ve 3G internet modemlerine ait İMEI kodlarını JAMMER cihazına girerek sinyal karışımına engel olduğu, operasyon görüntülerinin tüm dünyaya servis edilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

“YILDIRIM VALİ” BÜTÜN TEZGAHI BOZDU

İstihbarat birimleri ihanet çetesinin oyununu Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un bozduğunu vurguluyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte 6’ıncı Büyükelçiler Konferansı’nda bulunan Adana Valisi Coş’un durumu öğrenir öğrenmez bakandan izin alıp bölgeye intikal ettiği, rezaletin sorumlularını sert bir dille uyarıp, ihanet operasyonuna dahil olanların tamamı hakkında işlem yaptıracağını söylediği bildirildi. Vali’nin kararlı tutumu karşısında panikleyip geri adım atmak zorunda kalan savcı ve jandarma birimlerinin operasyonu iptal edip MİT personelini serbest bırakmak zorunda kaldığı vurgulandı. (Yeni Akit)

MEDYAGUNDEM

chp1

Aydın Doğan ve tetikçileri bu habere itibar etmedi!

Star gazetesinde Ahmet Kekeç’in “FETÖ’nün CHP imamı Enis olamaz” başlıklı yazısı şöyle… Şimdi neden sustuğunu …

reyhanli1

Reyhanlı’daki terörden de FETÖ çıktı

MİT tırlarını durduran ve FETÖ’nün şifreli haberleşme ağı “ByLock”u kullandığı tespit edilen eski Cumhuriyet Savcısı …

cumhuriyet-teror6

FETÖ paçavrasından bu kez de sahte belge skandalı

FETÖ ve PKK paçavrası Cumhuriyet yalan haberine bir de FETÖ’cüler gibi sahte belge skandalı ekledi. …

1 Yorum yapıldı

  1. ‘Otonom Bölge’ ler

    Artık mızrak çuvala sığmamaktadır. Bu olaylar Paralel yapılanmanın Adana ilinde ‘Otonom Bölge’ oluşturduğunu ortaya çıkartmıştır. TIR’ları ve personelini etkisiz hale getirip devletin diğer görevlilerinin bilgilendirmesini engellemek için jandarma personeli olduğu anlaşılan bazı şahısların ihanet operasyonundan bir gün önce, 18 Ocak Cumartesi günü TIR’ların durdurulduğu Ceyhan karayolunda keşif yaptığı tespit edilmesi bu ‘Otonom Bölge’ oluşturma girişimlerinin delilidir. Egzersiz çalışmaları günler öncesinden başlayan vatana ihanet operasyonu için oluşturulan ‘Otonom Bölge’ paralel yapılanmanın ihanetlerini hangi boyutlara vardırabileceklerini de bir göstergesidir. Paralel yapının ülkenin hangi bölgelerinde bu tip ‘Otonom Bölge’ ler oluşturulduğu araştırılması gereken öncelikli konulardan birisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir