Anasayfa / GENEL / PKK’nın siyasi uzantıları cici çocuk maskelerini taktılar!
eayna

PKK’nın siyasi uzantıları cici çocuk maskelerini taktılar!

Her fırsatta ‘öz yönetim’ ilan eden DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna çark etti. Ayna, “Biz devleti tanımıyoruz, diye bir tabir yok, özerklikte devleti tanımamak gibi bir şey olmaz” diye konuştu.


Geçtiğimiz günlerde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, bazı bölgelerde belediye başkanlarının sözde ‘öz yönetim’ ilanına sahip çıktıklarını söylemişti. Ayna, bu kez açıklamalarının tersini iddia etti.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, sözde özerklik konusunda “devleti tanımama” gibi bir tabirin söz konusu olmadığını belirterek, silahlı yol kesmeleri de tasvip etmediklerini bildirdi.

Ayna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “bazı yerleşim birimlerinde özerklik ilan edilmesi” konusunun yanlış algılandığını belirtti. Halk meclislerinin yerelde özerlik ilan etmesinin “bölücülük” olarak ele alındığını ifade eden Ayna, “Oysa özerklik öyle değil, özerklik devlete, ‘Gel, bu benim yaşadığım mahalleyi, ilçeyi, ili beraber yönetelim’ demek” ifadesini kullandı.

Sözde özerklik metinlerinde demokrasi istendiğini söyleyen Ayna, “Biz devleti tanımıyoruz, diye bir tabir yok, özerklikte devleti tanımamak gibi bir şey olmaz” diye konuştu.

Ayna, özerkliğe ilişkin dünyada çeşitli örnekleri bulunduğunu öne sürerek, ABD’de her eyaletin kendi anayasası olduğunu, yerel yönetimlerin yetkilerinin genişletildiğini kaydetti.

“Devletin demokratikleşmesi, devletin demokrasiye duyarlı olması anlamında özerkliği talep ettiklerini” belirten Ayna, özerklik konusunun silahlı çatışma şeklinde algılandığını ileri sürdü.

Kendi açıklamalarının da bu şekilde yorumlandığını söyleyen Ayna, silahlı mücadeleden yana olmadıklarını kaydetti. “Biz silahlı mücadele yürüten bir partiyiz” gibi bir açıklama yapmadığını vurgulayan Ayna, “Silahlı yol kesmeyi asla tasvip etmiyoruz. Silahları tasvip etmiyoruz” dedi.

“Polise karşı kitlelerde savunma mekanizması geliştiğini ve bu durumda da silahların konuştuğunu” iddia eden Ayna, “Savunmanın araçları silah olmamalı, asla tasvip ettiğimiz bir şey değildir” açıklamasında bulundu.

MEDYAGUNDEM

ayna1

PKK’nın siyasi uzantısı partiden ABD’ye “Türkiye’yi işgal et” çağrısı!

PKK’nın siyasi uzantısı partinin eşbaşkanı Emine Ayna, ABD’den Türkiye’yi işgal etmesini istedi ve ekledi; “Kürtler …

cudi-dogan

Bu haberler Aydın Doğan medyasında yok!

PKK onlarca iş makinesini yakıyor,  HDP’nin yan kuruluşu Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı, eski …

belediye

HDP’li belediyeler PKK karargahı oldu

HDP’nin Doğu ve Güneydoğu’daki siyasi uzantısı olan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) yönettiği belediyeler terör örgütünün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir