Anasayfa / GENEL / Paralel örgüt 1 Mayıs için tetikte bekliyor
1mayis

Paralel örgüt 1 Mayıs için tetikte bekliyor

Gazeteci Hikmet Genç 1 Mayıs kutlaması için Taksim Meydanı’na izin verilmemesiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

A Haber’de Sevilay Yükselir’in moderatörlüğünde yayınlanan %100 Siyaset programında 1 Mayıs kutlaması için bazı kesimlerin Taksim Meydanı ısrarı konuşuldu. Programa bu hafta konuk olarak Fidel Okan, gazeteci Hikmet Genç , Ufuk Uras, Sabah Gazetesi İstihbarat Şefi Abdurrahman Şimşek, ve Hakan Bayrakçı konuk olarak katıldı.

Gazeteci Hikmet Genç 1 Mayıs kutlaması için paralel yapının provokasyon çıkaracak eylemler için tetikte beklediği belirterek böyle bir hazırlık içinde olunuduğu söyledi. Abdurrahman Şimşek ise bombalı eylemler yapılacağı yönüde bilgiler geldiğini söyleyerek MİT ve Jandarmaya göre 1977 kutlamalarından daha kanlı olaylar yaşanabilir dedi.

PARALEL YAPI TETİKTE BEKLİYOR

Hikmet Genç’in konuya ilişkin değerlendirmesi şu şekilde; Yaşanmış tecrübeler var. Gezi olayında üç ağacın peşinden gidildi olaylar daha sonra kontrolden çıktı. Amacın ağaç olmadığı iç ve dış dinamiklerle hareket eden grupların olduğu görüldü. Kaybetmiş bir paralel yapı var. Bir de bunun Gezi olayı geçmişi var. Gezi’de ki kalkışma provokasyonun benzeri yapılabilir. Provokasyon ortamı var. Paralel yapı tetikte 1 Mayıs için bekliyor. Çok ciddi şekilde bu konuda bir hazırlık var. Bize de gelen bazı istihbarat bilgileri var . Paralel yapı bekliyor. Bir yerden çok büyük darbe yemiş durumda. Bir yerden telafi edebilir miyiz, olaya müdahale edebilir miyiz diye bekliyor. Yeni Kapı’da yapılsa ne olur? Dünyanın hiç bir yerinde ben bu alanda kutlama yapacağım deyip de oradaki idarenin kararını yok sayan bir anlayış yoktur. İnsanların sokağa dökülmesinin nedeni doğru dürüst muhalefet olmamasıdır. Almanya’daki Hamburg olayını bizim oradaki Türk gazetecilerden öğrendik. Gezi’yi canlı yayında aktaranlar bundan habersizdi.

1977’DEN DAHA KANLI OLAYLAR OLABİLİR

Sabah Gazetesi İstihbarat Şefi Abdurrahman Şimşek 1Mayıs kutlaması için Taksim ısrarının tehlikeli ve yanlış bir yaklaşım olduğunu belirterek; Eğer izin verilirse örgütler orayı savaşa alanına çevirecek. Gezi olaylarında 1 Haziran’dan itibaren Taksim meydanı terör örgütlerine kaldı. Tabi ki Başbakan onlara çapulcu diyecek. Başbakan yüzde 47 oy alıyorsa bu sert atarlı karakterindendir. Devrimci Karargah Örgütü’ne üye olan bir kişiyi taksim meydanında gördük. Aynı kişiyi daha sonra yurtdışında gördüm. İstihbarat örgütü diyor ki burada eylem var. Bütün sendikaların içine terör örgütü üyeleri giriyor. MİT’ten jandarmadan gelen bilgiler bombalı eylemler olabilir. 1977’den daha kanlı olaylar olabilir yönünde açıklamalar var. Taksim ile Yeni Kapı arasında 4 KM yol var. Perşembe günü Taksim’de bir kişi ölse bunun hesabını kim verecek. Bence 1 kişinin canı yüz tane 1 Mayıs’a değer.

HÜKÜMETİN NEDEN YASAKLADIĞINI ANLAMAK LAZIM

Fidel Okan ise konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi. Olağanüstü bir dönem yaşıyoruz. Devletin elinde ciddi bilgiler var. provokasyona yönelik ciddi verile hükümetin eline ulaşmasa böyle bir sıkıntı doğmazdı. Türkiye’de paralel yapıyla bir mücadeleyi konuşuyor. Taksim’i işçilere bu hükümet açtı. Şimdi Taksim Meydanı’na kapatma nedenine bakılmalı. Herkesin sağ duyulu olup olaya böyle yaklaşması lazım. Neticede bir yer gösterilmiş, orada yapılsın. Çık fazla ısrarcı olmanın ülkeye katacak çok fazla bir şeyi yoktur.

Ufuk Uras’ta 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanması gerektiği söyleyerek, yasaklamaya karşı çıktı.

MEDYAGUNDEM

bakirkoy4

Tencere tava 1 Mayıs da olmadı be ya!

İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamaları bu yıl Bakırköy’deki semt pazarında düzenlendi. Taksim yerine seçilen pazar alanında …

1mayis-feto2

Küresel baronların hizmetçisi solcular!

Milat gazetesinde Ufuk Coşkun’un “1 Mayıs: Küresel baronlara hizmet eden sosyalistler!” başlıklı yazısı şöyle… Küresel …

1mayis4

1 Mayıs provokatörleri sahnede

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü provoke etmek isteyen gruplar, uyarılara rağmen dağılmayınca gözaltına alındı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir