Anasayfa / GÜNDEM / MEDYAGÜNDEM yazdı TİB doğruladı
tib3

MEDYAGÜNDEM yazdı TİB doğruladı

MEDYAGUNDEM.COM- Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), yaptığı açıklamayla MEDYAGÜNDEM’in geçtiğimiz gün gündeme getirdiği “TİB’e zaman ayarlı sabotaj”ı doğruladı.

İlk kez MEDYAGÜNDEM’in açıkladığı sabotaj TİB tarafından da resmi olarak açıklandı.

tib1

“Sisteme sabotaj oldu”

Paralel medyanın ortaya attığı TİB’in dinleme sistemlerinin bir hafta boyunca çalışmadığı ve bu süre zarfında sisteme müdahale edildiği iddialarının gerçek olmadığı belirtilen açıklamada, “Sistemlerin bir hafta boyunca çalışmadığı iddiası doğru olmayıp, son 6 ay içinde TİB sistemlerine yönelik olarak farklı zamanlarda sabotaj girişimlerinde bulunulmuştur. Tüm bu sabotaj girişimleri, alınan teknik önlemler sayesinde bertaraf edilmiştir. Başkanlık sistemlerine yönelik koruma tedbirleri en üst seviyede sağlandığından hiçbir veri kaybı olmamıştır” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“26 Haziran 2014 tarihinde saat 23.30’da ilgili kanunlar ve mahkeme kararları çerçevesinde istihbarat kurumlarına veri gönderen sistemlerde aynı anda bir sorun oluşmuş, sorun sonrası yedek sistemler devreye alınmıştır. Aynı görevi gören sistemlerin aynı anda arızalanması durumu şüpheli bulunmuş, bunun üzerine yapılan ayrıntılı incelemelerde, görev yeri değiştirilen personelin görevden ayrılmadan önce sisteme sabotaj amaçlı yıkıcı ve zaman ayarlı program yerleştirdiği tespit edilmiştir. Sabotaj ve veri silme şüphelisi 3 personel hakkında derhal disiplin soruşturması başlatılmış ve bu kişiler açığa alınarak cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Bu tür sabotajların engellenmesi için, kritik birçok sistem üzerinde benzer programların bulunması ihtimaline karşı arama ve tarama çalışması yapılmıştır. Böylelikle zaman ayarlı bazı sabotaj hazırlıkları meydana gelmeden engellenmiştir.”

MEDYAGUNDEM

dinleme3

TİB’in yüzde 85’i BTK’nın üçte biri FETÖ’cü çıktı

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, TİB’in yüzde 85’inin BTK’nın ise üçte birinin FETÖ’cü çıktığını …

tib

FETÖ’nün ini FETÖ’ye karşı kullanılacak

17/25 Aralık süreci sonrasında Fetullahçı hainler topluluğu FETÖ’nün pek çok kişiye yönelik gerçekleştirdiği yasa dışı …

trt-tib

TİB’den FETÖ’ye soygun düzeneği

TİB’e sızan FETÖ’nün 17-25 Aralık’a kadar ihalelerden 51’ini örgütün bilişim şirketlerine verdiği ortaya çıktı. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir