Anasayfa / GENEL / TİB’den FETÖ’ye soygun düzeneği
trt-tib

TİB’den FETÖ’ye soygun düzeneği

TİB’e sızan FETÖ’nün 17-25 Aralık’a kadar ihalelerden 51’ini örgütün bilişim şirketlerine verdiği ortaya çıktı. Bu şirketlerin 15 Temmuz gecesi TRT’ye yayınları kesmeye gidenlerin yönettiği Sürat Bilişim ile Süpercom olduğu tespit edildi. Örgütün bu firmaların önünü açmak için rakip firmalara adli veya idari işlemler yaptığı da belirlendi.


FETÖ’nün en önemli finans kaynaklarından birinin başında devlet ihaleleri geliyor. Bütün kamu kurumlarına çöreklenen örgütün, kritik kurumların başında gelen Telekominikasyon İletişim Başkanlığı’ndaki ihaleleri de buradaki mensupları aracılığıyla aldığı belirlendi. Usulsüz dinlemelerin merkezi olarak da bilenen TİB’e sızan FETÖ elemanlarının, 17-25 Aralık darbe girişimine kadar olan ihalelerden 51’ini örgüt bünyesinde bulunan bilişim şirketlerine verdiği ortaya çıktı. FETÖ, kendisiyle ilişkili firmaların önünü açmak için rakip firmalar hakkında adli veya idari işlemler yaptı. Bu yolla piyasa örgüt firmalarına teslim edildi ve ihalelerin FETÖ şirketlerine verilmesinin de önü açılmış oldu. Bu da kamu kurumlarındaki örgüt mensupları vasıtasıyla gerçekleştirildi.

ÖRGÜT KAYNAK İÇİN KAMUYU KULLANDI
TİB’deki ihaleleri alan şirketlerin darbe kalkışması gecesi TRT’de yayınları kesmeye giden Sürat Bilişim Teknolojileri Sanayi Ticaret Anonim Şirketi ile Süpercom Bilişim Bilgi Gıda İnşaat Tekstil Sanayi Ticaret Limited Şirketi olduğu tespit edildi. 15 Temmuz’da TRT’yi basan darbecilerin yayını kesmesi için getirdiği ve sabah kaçarken görüntülenen 3 sivilin kimlikleri belirlenmiş, yayınları kesmek için darbecilere eşlik eden bu 3 isim çok önemli firmalara bilişim desteği veren şirketlerin üst düzey yöneticileri olduğu ortaya çıkmıştı. Supercom Firması sahibi ve Sürat Teknoloji Genel Müdürü Harun Şahin, Supercom Firması CEO’su Seyfullah Genç, Sürat Teknoloji bilişim uzmanı Niyazi Akalın o gece TRT yayınını kesmek için gelen ekipteydi.

İHALELERLE KASAYI DOLDURDULAR
Çok büyük ihalelerin bile adrese teslim olacak şekilde kurgulandığı anlaşıldı. Bu ihaleler sonucunda Sürat A.Ş.’nın kasasına 2 milyon 220 bin 663.78 TL, 5 milyon 888 bin 300.80 USD, 42 bin 960 Euro girdi. Süpercom firmasına ise 4 milyon 967 bin 999.6 TL, 10 milyon 614 bin 18.16 dolar girdi. Öte yandan Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda da 13 ihaleden 10’unun FETÖ şirketlerine verildiği belirlendi.
İhaleler ve bedelleri
Sürat A.Ş’ye verilen 29 ihaleden bazıları: Sunucu Disk Ünite ve Ağ Cihazı İhalesi Kısım A Sunucu Disk Ünitesi Alımı: 1 milyon 469 bin TL – 175 Adet Sunucu Alımı: 1 milyon 247 bin USD – 3 Adet Depolama Ünitesi Alımı: 1 milyon 450 bin USD – 60 Adet Sunucu Alımı: 1 milyon 720 bin USD – Sunucu Disk Ünite ve Ağ Cihazı İhalesi Kısım A Sunucu Disk Ünitesi Alımı İş Artışı: 272 bin 200 TL – Ağ Güvenlik Cihazı, Saldırı Tespit ve Önleme Cihaz Alımı: 399 bin 543 TL – Merkez Güvenlik Cihazı ve Kenar Anahtar Alımı: 150 bin USD – Load Balancer ve Uygulama Güvenlik Duvarı Lisansı Alımı: 537 bin 850 USD – Süpercom firmasına 22 ihaleden bazıları: Gerçek Zamanlı Sinyal Bilgisi Yazılım ve Danışmanlık Hizmet Alımı: 338 bin TL – Ağ Tabanlı Saldırı Tespit ve Önleme Sistemi ile Merkez Yönetim ve Raporlama Aracı Alımı: 157 bin 303 USD – Veri Merkezi Sistemleri Alımı: 1 milyon 407 bin 735.52 USD – TİB İş Süreçleri Yönetim Sistemi Yazılımı ve Yazılım Geliştirme Hizmeti Alımı: 600 bin TL – Donanım Alımı: 1 milyon 709 bin USD – Bilgi İhbar Merkezi Kapsamında Çağrı Merkezi İşletmesi Hizmeti Alımı: 705 bin TL – 215 Adet Sunucu Alımı: 2 milyon 266 bin USD – 135 Adet Sunucu Alımı: 3 milyon 386 bin USD – Teknik Destek Hizmet Alımı: 2 milyon 520 bin TL.

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir