Anasayfa / GENEL / Koç gibi suistimal
koc-suistimal

Koç gibi suistimal

Koç Holding’in yönetimindeki Tüpraş’ın daha önce de pek çok suistimale konu olduğunu bizzat kurumun kendi raporları da itiraf ediyor.

MART AYINDA DA MI GEZİ EYLEMLERİ VARDI?

Akit’in haberine göre, Tüpraş’ın 2012 Yılı Faaliyet Raporu’ndaki bilgilere göre, şirket vergi incelemesi sonucunda mükellefi olduğu Tepecik Vergi Dairesi tarafından vergi cezasına tabi tutuldu. Raporda, vergi suçu ile ilgili gelişmelerin 2009 yılında başladığı ve Mart 2012’de ceza tebliğinin kuruma ulaştığı açıklandı. Raporda şöyle denildi:

“Tüpraş nezdinde yürütülen bir vergi incelemesi sonucunda vergi inceleme elemanları tarafından eleştiri konusu yapılan hususlara ilişkin olarak düzenlenen ‘Vergi İnceleme Raporları’ 20 Ekim 2010 tarihinde Tüpraş’a tebliğ edilmiştir. Vergi İnceleme raporlarında eleştiri konusu yapılan husus, Özel Tüketim Vergisi’nin ödenmesine ilişkin yorum farkından kaynaklanmaktadır. Hazırlanan vergi / ceza ihbarnameleri şirketimize 27.03.2013 tarihinde tebliğ edilmiştir. 2009 hesap dönemi için 10,5 milyon TL vergi aslı ve 2009 – 2010 hesap dönemleri için 93 milyon TL vergi ziyaı cezası olmak üzere toplam 103,5 milyon TL talep edilmiş olup, talep edilen vergi aslı üzerinden ayrıca gecikme faizi de hesaplanacaktır.”

ÖNCE ÖDEMİYOR, SONRA PİŞMANLIĞA BAŞVURUYOR

Tüpraş’ın faaliyet raporunda, vergi konusunda kurumun sık sık suçlu duruma düştüğüne ilişkin de bilgiler yer aldı. Rafinerinin Koç Grubu tarafından satın alınmasının ardından 2006 yılından 2012 yılına kadar vergi alanında meydana gelen diğer suistimalere de yer verilen raporda, “Hesaplanan 363,4 milyon TL vergi ziyaı cezasının şirket yönetimi tarafından ödenmesine karar verilip pişmanlık yasasından yararlanılacağı düşünülmüştür” denildi.

REKABET KURULU’YLA DA SORUN YAŞADI

Vergide sık sık soruşturmalara konu olan ve suçu sabitleşip ceza ödeyen Tüpraş’ın Rekabet Kurulu tarafından da soruşturulup ceza aldığı yine aynı raporda anlatıldı. Rapordaki “Rekabet Kurulu Soruşturması” başlıklı bölümde, “Rekabet Kurulu’nun 11 Temmuz 2012 tarihli yazısında Tüpraş ve OPET’in rekabet şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma açılmasına karar verildiği belirtilmektedir. Kurul, Tüpraş’tan savunma istemiştir. Tüpraş işlemlerini gerek Rekabet Kanunu ve gerekse ilgili diğer mevzuat kapsamında yürütmektedir” denildi.

BÜYÜK MALÎ SUİSTİMALLER

Tüpraş’ın 2012 yılında ödediği toplam verginin 221 milyon 283 bin 699 lira olduğu dikkate alınınca gerçekleştirdiği vergi kaçakçılıklarının boyutu daha iyi anlaşılıyor. Yıllara sari 363,4 milyon lira  ve 2011 yılındaki 174,9 milyon liralık bir başka vergi cezası ile geçtiğimiz Mart ayında Kocaeli Tepecik Vergi Dairesi’nce kesinleştirilen 103,5 milyon lira vergi cezasının toplam miktarı, kaçakçılığın kapsamı hakkında bir fikir veriyor.  büyüklüğü daha iyi anlaşılıyor. Kurumun ayrıca 114 milyon 29 bin lira da ertelenmiş vergi borcu bulunuyor.

MEDYAGUNDEM

altay

Koç’a büyük şok!

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Otokar’ın milli tank Altay tankında teklifini uygun bulmadı ve Koç Holding’in …

koc-ahc

İşin ucu Koç’a dokununca yaygarayı basan Aydın Doğan tetikçisi!

Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesi tartışmasında Rusya’nın tarafından yer alan Hürriyet yazarı Ahmet …

koc-rusya2

Putin’in Rusya’yı dünya aleme rezil ettiği bir detay daha

Tüpraş, yasa dışı petrol iddialarına ilişkin haberlerin tümüyle gerçek dışı olduğunu açıkladı. Önce Putin, sonra …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir