Anasayfa / GENEL / Alabora’ya 20 yıl hapis talebi
alabora6

Alabora’ya 20 yıl hapis talebi

Taksim olaylarını organize eden ve “Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş! Sen hâlâ anlamadın mı? Hadi gel” mesajları ile halkı galeyana getiren Mehmet Ali Alabora hakkında TMK’dan sorumlu savcılık tarafından soruşturma başlatıldı…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı; Akit Gazetesi’nin, Gezi Parkı eylemlerini organize eden kişilere inceleme dahi başlatılmadığına yönelik haberlerinin ardından harekete geçti. Terörle Mücadele soruşturmalarına bakan Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, Gezi Parkı eylemlerini organize eden isimlerden tiyatrocu Mehmet Ali Alabora hakkında soruşturma başlattı.

HÜKÜMETE KARŞI SİLAHLI İSYAN

TMK 10. maddeyle görevli Cumhuriyet savcısının; Mehmet Ali Alabora’nın Türk Ceza Kanunu’nun 313 maddesinde yer alan “Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetine karşı silâhlı isyan” suçunu işlediği gerekçesiyle soruşturma yürüttüğü öğrenildi.

TCK 313-1 maddesinde; “Halkı, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetine karşı silahlı bir isyana tahrik eden kimseye onbeş yıldan yirmi yıla kadar hapis cezası verilir. İsyan gerçekleştiğinde, tahrik eden kişi hakkında yirmi yıldan yirmibeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur” deniliyor. Mehmet Ali Alabora 20 yıl hapis talebiyle yargılanacak.

Alabora’nın, önümüzdeki günlerde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde TMK 10. maddeyle görevli Cumhuriyet savcısına ifade vereceği bildirildi.

ALABORA’NIN YURTDIŞI BAĞLANTILARI ARAŞTIRILIYOR

Soruşturma kapsamında, Mehmet Ali Alabora’nın yurtdışı bağlantılarının incelendiği öğrenildi. Savcılığın Mehmet Ali Alabora’nın Gezi eylemlerinin öncesi ve eylemler sırasında irtibat kurduğu yabancı kökenli şahıslarla bağlantısının araştırdığı ifade ediliyor.

“MESELE SADECE GEZİ PARKI DEĞİL…”

Mehmet Ali Alabora, Taksim Gezi Parkı’ndaki eylemlere katılmış ve halkı eylemlere çağırmıştı. Alabora, sosyal paylaşım sitesi twitter’da, “Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş, sen hâlâ anlamadın mı? Hadi gel” ifadelerini yazmıştı. 1 Aralık 2012 ile 14 Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul’da sahnelenen ve Mehmet Ali Alabora’nın oynadığı ‘Mi Minör’ adlı tiyatro oyununda Gezi olaylarının bire bir provası olduğu ortaya çıkmıştı. Alabora, söz konusu olayın basına yansımasının ardından Twitter’dan mesaj göndermiyor ve eylemlere katılmıyor.

GEZİ PARKI’NIN PROVASI ‘Mİ MİNÖR’DE NE ANLATILIYORDU?

Mehmet Ali Alabora’nın yönettiği ve AK Parti’ye ait şekilleri çağrıştıran sembollerin hedef gösterildiği Mi Minör’ adlı tiyatro oyununda, halkın nasıl isyan etmesi gerektiği, isyan ederken de sosyal medyada nasıl örgütleneceği anlatılıyor.

İngiltere’deki Londra merkezli bir ajans tarafından da desteklenen oyun, Gezi eylemleri başlamadan önce Türkiye’de tam 4 kez ‘trend topic’ olmayı başarmış. Alabora’nın hem yönetip hem oynadığı oyunda, diktatör bir başkan tarafından yönetilen ‘Pinima’ ülkesinde seyircilerin de katıldığı bir tepki hareketi başlatılıyor. Oyunda Facebook, Twitter gibi sosyal medya araçları aktif olarak kullanılırken, bunlar aracılığıyla yaşananlar dünyaya duyuruluyor. Seyircinin de oyunun bir parçası olduğu oyunda, seyirciler salona, elinde cop olan polis kıyafetli kişilerin kontrolünden geçtikten sonra alınıyor.

AK Parti Hükümeti’ni devirmeye yönelik gerçekleştirilen Gezi Parkı eylemlerinde, özel ve kamuya ait 589 araç yakılmış, aralarında işyeri, parti ve kamu binalarının da yer aldığı 409 bina tahrip edilmişti. (YENİ AKİT)

MEDYAGUNDEM

alabora2

Gezi faresi de çıktı ortaya!

Gezi olaylarından sonra kaçıp İngiltere’ye yerleşen oyuncu Memet Ali Alabora, Londra’da bir organizasyonda ortaya çıktı. …

alman

İstanbul’da provokatör Alman ajanı alarmı

Taksim’de bir Alman vatandaşı tuttuğu otel odasına düzenek kurarak, otelin penceresinden caddeye doğru siyasi içerikli …

gezi

Almanlardan Gezi Parkı’nın ortasında provokasyon bildirisi

Almanya merkezli “Zentrum für Politische Schönheit” isimli kuruluş Gezi Parkı’nda Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir