Anasayfa / GENEL / Kılıçdaroğlu’nu köşeye sıkıştıracak başkanlık resti
bas-grup1

Kılıçdaroğlu’nu köşeye sıkıştıracak başkanlık resti

Başbakan Binali Yıldırım, Kılıçdaroğlu’nun getirdiği başkanlık teklifine olumlu bir cevap verdi, ‘Gelin beraber yapalım’ dedi.


Geçtiğimiz günlerde bir TV programında konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu daha önce ‘kan dökülür’ dediği başkanlık sistemi için şaşırtan bir açıklama yaparak “ABD’deki gibi başkanlık sistemini getirecekseniz buyur getirin” demişti. Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerine cevap bizzat Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Kılıçdaroğlu’nun teklifi için “Biz bunu bir teklif olarak görüyoruz ve hodri meydan diyoruz. Biz Türk tipi başkanlığı tercih ederiz ama siz ABD tipi olsun diyorsanız biz ona da varız. Gelin konuşalım. Yeni anayasayı beraber yapalım” dedi.

İşte o konuşmadan satır başları:

Bugün hükümetimizin 22. günüdür. Değerli dava arkadaşlarım Ramazan ayının üçte birini tamamladık. Birlik ve kardeşliğin doruğa ulaştığı bu mübarek ayda hiç bizimle ortak değeri olmayan terör örgütü masum insanlara yönelik saldırılarını sürdürüyor.Suriye’de ortaya konulan bazı planlar var ve sınırlarımızda yeni oluşumlara asla izin vermeyeceğiz. Terör örgütünün özgürlük adı altında girdiği durumlara asla izin vermeyeceğiz.

GÜVENLİK DÜZENLEMESİ

Bu hafta zorlu bir yasama haftası. Gerek komisyonlar, gerek genel kurulda birbirinden önemli düzenlemeler önümüze gelecek. Bakanlar kurulumuzda da kararlaştırdığmız üzere önemli olduğunu bildiğimiz bir kaç düzenleme hakkında bilgilendirme yapmak istiyorum. Gündemimizde güvenlikle ilgili bir düzenleme var. Polislerimizin, askerlerimizin terörle mücadeledeki kordinasyonunu en iyi şekilde düzenleyecek bir düzenlememiz var .Neden böyle bir düzenlemeye ihtiyaç var? Mülki amirlerin ihtiyaç duyduğunda TSK’dan destek alması zaten mevcut yasada var. Burada yapılan şu mevcut mevzuat daha derli toplu bir hale getiriliyor. Terörle mücadelede yapılan çalışmalarda güvenlik unsurlarımızın moral değerlerini yüksek tutmak, onların yaşayacağı hukuki sorunları ortadan kaldırmak için yapılan bir düzenleme bu.

HDP’YE ÇAĞRI: KARARINIZI VERİN

Muhalefetten CHP ve MHP bu tasarıya karşı olumlu bir tutum içinde. Kendilerine teşekkür ediyorum. HDP’den zaten destek beklemiyorduk. Buradan onlara tekrar sesleniyorum kararınız verin terörün yanında mısınız yoksa milletin mi? Size oy veren halk büyük bir halk kırıklığı içerisinde. Bölgeye gittiğimizde bunu görüyoruz. Onlara dedik ki siz kendinizi suçlamayın, sizi kandırıp, milletin partisi olup diyeceğiz dağa destek gönderen HDP’ye ait bu suç.

HAK ARAYACAĞINA ÖNCE HESAP VER

Yüksekova’da, Şırnak’ta,Nusaybin’de operasyonlar bitti ama işimiz bitmedi. Oraları yeniden inşa edeceğiz ama burada da vatandaşın aklını çelmeye çalışan terör örgütü destekçilerini görüyoruz. Vatandaşı hiç bir şey imzalamayın diye sıkıştırıyorlar. Güneydoğu’nun bugün bu hale gelmesinde HDP sorumludur. Hak arayacağına ilk önce bize hesap vereceksin. Vatandaşımız hiç merak etmesin. Onlar artık kredilerini tükettiler. milletimiz tamamen devleti ile beraber. Biz teşkilatlarımızla doğu ile batı arasında gönül köprüsü kurmak için çalışmalar başlattık. Biz yaraları saracağız.

AB SÖZÜNÜ TUTSUN

Türkiye 53 yıldır AB üyeliği için bir yola girdi. Yarım asırlık bir serüven var. Türkiye olarak asla duruşumuzdan sapma yapmadık. Taahhütlerimize riayet ettik. Şu an bizin beklediğimiz AB’nin Türkiye’nin bu samimiyetine aynı karşılığı vermesi ve verdiği sözleri yerine getirmesidir.

AB’YE VİZE RESTİ

Benden önceki Başbakanımız Davutoğlu’nun başlattığı süreçle Haziran ayında vize serbestisi sağlayan anlaşmanın şartların çok ciddi bir bölümünü tamamladık. Son dakikada önümüze bir şey çıkardılar. Bunların huyu bu zaten. Neymiş siz terörle mücadele yasasını esnetin. Bu dostluğa sığar mı? Böyle günlerde gerçek dostluk ortaya çıkıyor. Biz zorlu bir mücadele veriyoruz. Bu şartlar altında asla terörle mücadele kanununda bir değişiklik yapılamaz. Bunun sonucu vize muafiyeti olsa bile, Kalsın orada kalsın vize muafiyeti.

NİTELİKLİ BEYİNLER TÜRKİYE’YE GELECEK

Türkiye artık küresel bir güç. Türkiye artık beyin göçü alan bir ülke. Bu da şöyle bir ihtiyaç doğurdu. Yeni çıkacak kanunumuzla yurtdışındaki nitelikli  beyinlerin Türkiye’ye getirilmesini kolaylaştıracağız. İşin özü budur. Bunun dışındaki hiçbir şey doğru değildir.Eskiden green kart için insanlar kuyruk oluşturuyordu. Şimdi Türkiye’de kalmak için bekleyen insanlar var.Bu da Türkiye’nin gücünüz gösterir.

KILIÇDAROĞLU’NUN GÜVENLİĞİ DE BİZİM SORUMLULUĞUMUZ ALTINDA

Muhalfetin Türkiye’nin gündeminden haberi yok. Varsa yoksa kendi gündemleri. Geçenlerde Fatih Camii’inde talihsiz bir vaka yaşandı. Bir şehit yakını belki de içinde bulunduğu ruh hali ile CHP liderinin önüne bir boş kovan bıraktı. Biz bunun bizim açımızdan asla kabul edilebilir bir şey olmadığını söyledik. Buna rağmen beklediğimiz şuydu, ana muhalefet partisi lideri daha dikkatli davranmalı. Neymiş güvenliklerini kendileri alacaklarmış. Bunu HDP’de söyledi. HDP’nin çizgisine kaydığınızı bir kez daha gösterdiniz. Merak etmeyin Sayın Kılıçdaroğlu, sizin güvenliğiniz de bizim sorumluğumuz altında.Sadece birwaz daha sorumlu davranın. Milletin de sizden beklentisi budur.

KILIÇDAROĞLU’NUN TEKLİFİNE OLUMLU YANIT: HODRİ MEYDAN

Ana muhalefet lideri geçtiğimiz günlerde bir TV programında diyor ki “Eğer ABD’deki gibi bir başkanlık sistemi getirebilecekseniz buyurun” Biz Türk tipi başkanlık tercih ediyoruz ama siz amerikan modeli olsun diyorsanız ona da varız. Hodri meydan diyoruz.  Buyrun konuşalım, bu gündem de ortadan kalksın. Gelin yeni anayasayı beraber yapalım. Bu son çağrımız bunu kaçırmayın.

KİME DOKUNULACAKSA YARGI GEREĞİNİ YAPSIN

Danıştay ve Yargıtay’ın yeniden yapılanması hukuk sisteminin içinde kapsamlı bir düzenlemedir. Adli tatil başlamadan yasa tamamlanmış olacak. Geçtiğimiz günlerde dokunulmazlıklar ile ilgili düzenleme meclisten geçti. Bir yandan terörle mücadelede amansız bir mücadele içerisindesiniz. Bundan sonra iş yargının işidir. Kime dokunulacaksa yargı gereğini yapsın. Toplum baskısını gördükleri için görüşmelerde hep karşı durdular ama oy kullanmak zorunda kaldılar.

GEÇMİŞİMİZLE ÖVÜNÜYORUZ

Alman parlamentosu tarihi yalana imza attı. Tarihçilerin bile mutabık olmadığı, uluslararası mahkemelerin bile farklı kararlar verdiği bir konuda Alman parlamentosu bir karar aldı. Sözde Ermeni soykırım yasasını kabul etti. Bu karar Türkiye-Almanya ilişkilerine çok ciddi zarar vermiştir ve bizim açımızdan yok hükmündedir. Ne karar alırsanız alın Türkiye’nin tarihi bellidir, bizim tarihimizde soykırım yoktu. Bize soykırım suçlaması yapanların aynaya bakıp 2. Dünya Savaşı’nda yaptıklarını bir kez daha hatırlamalarını istiyoruz. Tarihle ilgili defterleri karıştırmaya başlarsak orada Türkiye’nin adını orada göremezsiniz. Biz ecdadımız 3 kıtada 619 yıl hoşgörüyle, kardeşlikle hüküm sürmüştür. Daha 90-91’de Bosna’da olanlar bütün insanlığın hafızasında. Suriye, Irak, Somali’de olanların hesabını veremeyenler, 100 yıl önce aslı astarı olmayan meselenin peşine düşmüşler. Akıllarınca Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar. Biz geçmişimizle övünüyoruz.

YURT DIŞINDAKİ TÜRKLERE ÇAĞRI

Bayram yaklaşıyor biliyorsunuz. Bayram tatili 9 gün bunu önceden açıkladık ki vatandaşlarımız bayram için programını yapsın. Yurtdışındaki vatandaşlarımıza bir çağrımız var. İmkanınız varsa bu bayram Türkiye’ye gelin. İhtiyaçları olan her şey temin edilecek, gereği yapılacak. Gelip kardeşleri ve akrabaları ile hasret gidersinler. Hükümetimiz 7*24 emirlerinde olacak.

MEDYAGUNDEM

kemal-feto

KK yine FETÖ’cü yüzünü gösterdi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye – Almanya krizinde tarafını seçti. Partisinin grup toplantısında konuşan CHP …

kk

Kirli plan için HDP’yi sahaya sürüyorlar

Büyükada ajanları tek tek tutuklanınca terör sevici Avrupa çıldırdı. CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’ ile kaos …

KK’ya FETÖ’den plaket

Fetullahçı Terör Örgütü için var gücüyle çalışan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun FETÖ imamları ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir