Anasayfa / GENEL / Kâbe düşmanlığı HDP’yi vurdu
hdp-baraj

Kâbe düşmanlığı HDP’yi vurdu

Başörtülü ananın oğlu görüntüsü vererek Dindar Kürtlerden oy devşirmeyi amaçlayan Selahattin Demirtaş’ın ‘Din dersine son vereceğiz!.. Diyanet’i kaldıracağız’ sözlerinden sonra, Kâbe ile Taksim’i bir tutan ifadeler kullanması, HDP’nin oylarında en az 1.5-2 puan düşüşe yol açtı, barajı geçmesini imkansızlaştırdı.


Bir hafta, on gün öncesine kadar HDP’nin barajı aşma temayülü gösterdiğini iddia eden anket şirketleri; Demirtaş’ın Din, Diyanet ve Kâbe ile ilgili söylemlerinin ardından HDP’li Van İpekyolu Belediyesi’nin astığı ve Hadis-i Şeriflere dil uzatan afişlerin de HDP’nin barajı aşmasını iyice imkansız hale getirdiğini söylemeye başladılar…PKK’nın inşaatlarına giden yolları bombalaması, HDP’lerin parti araçlarına saldırması ve musluklarından kan akan afişler asılması da HDP’yi vuran sebepler arasında gösteriliyor.

Anketler HDP’nin İslâm’a ve mukaddesata saldırılarının ardından oy oranlarında 1,5, 2 arasında düştüğünü ve barajın altında kalabileceğini gösteriyor.

BAKAN YILMAZ’DAN HDP’YE ‘DİYANET’ TEPKİSİ

Kalkınma Bakanı ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili adayı Cevdet Yılmaz, partisinin son oy oranını Akit’e açıkladı. Bakan Yılmaz, AK Parti’nin Türkiye’yi getirdiği noktanın halktan büyük teveccüh aldığını belirterek, “AK Parti’nin anketlerde çıkan son oy oranı yüzde 50 bandındadır. Bu oy oranının seçimlere yaklaşıldıkça daha da yükseleceğine inanıyorum. Özellikle seçim günü yaklaştıkça kararsızların da partimize yönelerek oylarımızı yüzde 50’nin üzerine çıkaracağına inanıyorum” diye konuştu. Bakan Yılmaz, kendilerine ulaşan anketlerde HDP’nin barajı aşmaktan uzak göründüğünü, diğer partilerin oy oranlarında da artış gözlenmediğini kaydetti.

“ONLAR KONUŞUR AK PARTİ YAPAR”

AK Parti dışındaki partilerin oylarını artıramamasının, güttükleri yanlış politikaların bir sonucu olduğuna dikkat çeken Yılmaz şunları söyledi:

“Diğer partiler ne yaptı? Sadece yapılan çalışmalara engel oldular. Onlar konuşur, AK Parti yapar. Başkaları yıkar, AK Parti yapar. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Türkiye’nin kaderi ile AK Parti’nin kaderi birleşti. AK Parti artık bir dünya partisidir. Anayasa’yı değiştirip, çok güçlü bir istikrarlı yönetim oluşturacağız. Güçlü bir ekonomiye sahip olacağız.”

HDP’YE ‘DİYANET’ TEPKİSİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kapatmayı seçim beyannamesine koyan HDP’ye tepki gösteren Yılmaz, “Birileri Diyanet’i kapatmaktan bahsediyor. Vatandaşlarımız buna izin verecek mi? Bu Diyanet, Kürtçe meal bastırdığı gibi Kürtçe hutbe de basacak. Bu Diyanet ile siz niye uğraşıyorsunuz. Kime şirin görünmeye çalışıyorsunuz. AK Parti’den 10-12 yıl öncesine gidin. Hastanelerin, doktorların, yolların durumlarını düşünün. Eğitimde, sağlıkta, adalette, Emniyette, yollarda çok farklı bir Türkiye inşa etti. Ancak, bir söz vardır; “Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik”. Şimdi ya birileri gelecek yeniden o eski Türkiye’yi canlandırmaya çalışacak ya da 7 Haziran’dan sonra yeni bir Türkiye’yi çok daha güçlü bir şekilde inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

Güneydoğu’da kalkınmanın formülünün huzur ve güven olduğuna dikkat çeken Bakan Yılmaz, “Göç veren değil, göç alan olacağız. Bölgemizin kalkınmasını hızlandıracağız. Bizim projelerimize sürekli saldırıyorlar. Çiftçilerimin gelirlerinin artmasını istemiyorlar. İşsizlerin iş bulmasını istemiyorlar. Kimse bu saldırıları kınamıyor. Bu samimiyetsizliktir. Böyle bir şey olamaz. Biz hükümet olarak, projelerimize ve çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bunun için bütün kurumlarımızı kullanacağız. Diyarbakır bugünkü durumuna layık değil. Zenginlik içinde yoksulluk çeken bir il. Diyarbakır’a yazık ediliyor. Diyarbakır’daki tarlaların sulanması siyasete konu edilmemeli” ifadelerini kullandı.

AK Parti Hükümetlerin özgürlükler noktasında önemli icraatlar yaptığını anlatan Yılmaz, “Biz insanın dili, rengi, ırkı ne olursa olsun inancını yaşaması noktasındayız. İnancını yaşamayan insan başarılı olamaz. İnsanları kullandılar. AK Parti döneminde biz bunlara son verdik. Başörtüsü önündeki engelleri kaldırdık. Bunun için Rabbimize şükretmemiz gerek. Okullarda Kur’an-ı Kerim ve Siyeri Nebi seçmeli ders olarak okutuluyor. Bunun için AK Parti’ye oy vermeye değmez mi? Diğer siyasi partiler bu topluma ne sağladı? Hangi derde derman oldular. Hangi eserleri var. Hangi özgürlükleri genişlettiler. İnsanlara bir sürü laf ediyorlar. Hiçbir şey yapmıyorlar. 6-8 Ekim, Gezi ve 17 Aralık’ın temelinde aynı zihniyet var. Hepsinin amacı Türkiye’nin istikrarını bozmak” diye konuştu.

“ÇÖZÜM SÜRECİ GEÇMİŞİ UNUTTURACAK”

Geçmiş yıllarda Güneydoğu’da yaşananlarda yöre halkının kabahati olmadığını vurgulayan Yılmaz, “Çözüm süreci geçmişte yaşananları unutturacak. Türkiye değişti, devlet değişti, politika değişti. Ama bazı zihniyetler değişmedi. Biz Türkiye’yi normalleştirdik. Köklü tarihimize geri dönüyoruz. Bizim değerlerimizde maneviyat ön plandadır. Elbirliğiyle bu bölgemize hizmet edeceğiz” dedi.

“GAP DEMEK YATIRIM DEMEK”

Bakan Yılmaz, geçmiş yıllarda Güneydoğu’da vahşi sulamaların yapıldığına işaret ederek, “Şimdi biz o toprakları geri kazanıyoruz. Tarıma dayalı sanayi de yeni dönemde başlayacak. Burada daha fazla fabrikalar kurulacak. GAP’a yeni yatırımları yapmaya devam edeceğiz. Birileri ‘bu GAP niye bitmiyor?’ diyor. Niye bitsin ki? Çünkü GAP demek yatırım demek, GAP yatırımlarını biz artırdık. Yeni eylem planından sonra yatırımlar hızlı bir şekilde yükselecek. Yollar, hastaneler, okullar, yeni yollar, yeni okullar, yeni hastaneler yapılıyor. Burada çok bereketli topraklar var. Önümüzdeki süreçte tarla içine gireceğiz. Barajlarımızı aşağıya yukarı tamamladık. Su ürünleri de çok önemli. Su ürünleri bu bölgede bir gelir kapısı olmalı” dedi.

(MUHAMMET KUTLU/YENİ AKİT)

MEDYAGUNDEM

kk

Kirli plan için HDP’yi sahaya sürüyorlar

Büyükada ajanları tek tek tutuklanınca terör sevici Avrupa çıldırdı. CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’ ile kaos …

kk

Yüzsüz KK; HDPKK ile yürüyüp bakın ne dedi?

CHP ile HDP yine kol kola! CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’nün 19’uncu gününe HDP’liler de katıldı. …

hdp

HDPKK’lılar da FETÖ gibi kıvırmayı iyi biliyor!

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, ‘terör örgütüne üye olmak’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Toplantı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir