Anasayfa / GENEL / İşte Doğan, FETÖ ve PKK medyasının Cerattepe yalanları!
artvin-ciz2

İşte Doğan, FETÖ ve PKK medyasının Cerattepe yalanları!

Artvin Cerattepe’de maden çıkarma çalışmalarını engellemeye çalışan grupların yanlış bildiği veya bilerek vatandaşa yanlış bir şekilde anlattıkları onlarca şey var. Çıkarılan maden nasıl taşınacak, kaç tane ağaç kesilecek, bölgenin istihdamına etkisi ne olacak? Doğan, PKK ve FETÖ medyası Artvin halkını yanlış bilgilendirerek Karadeniz’den yeni bir Gezi provakasyonu dalgası oluşturulmaya çalışılıyor. İşte 10 soruda Artvin yalanları ve gerçekler…


Eti Bakır AŞ’den yapılan açıklamada, “bölgede madenciliği engelleyecek mahkeme kararı yok” vurgusu yapılırken, kamuoyunda tartışılan Cerattepe konusundaki sorulara şirket yetkililerince verilen yanıtlar ise şöyle:

Maden cevheri nasıl taşınacak?

Cerattepe madeninden çıkarılacak bakır madeninin teleferik hattı ile Artvin-Borçka Karayolu’nda bulunan Zelosman Yükleme İstasyonuna getirilmesi ve buradan da proje sorumlusu şirketin Murgul ilçesindeki flotasyon tesisine nakledilmesi planlanıyor. Kapalı ocak yeraltı yöntemiyle üretilecek bakır cevheri tünelin girişine getirildikten sonra teleferik ile bölgeden taşınacak.

Kaç tane ağaç kesilecek?

Maden çalışmaları için teleferik sistemi dahil 3 bin 500 ağaç kesilecek, bunun üç katı kadar ağaç maden faaliyetinin sona ermesinin ardından dikilecek.

Siyanür kullanılacak mı?

Çıkarılan bakır cevherinde zenginleştirme işlemi yapılmayacağı için siyanür kullanımı söz konusu olmayacak.

Heyelan söz konusu olur mu?

Heyelan tehlikesinin olmadığı bilimsel raporla ortaya konulan bölgede, Arıca çalışma sahasında yüzey toprağı 3-5 metre kadar sıyrılarak heyelana neden oluşturabilecek yük bertaraf edilecek ve söz konusu toprak depolanacak. İşletme süresince korunacak bu toprak, işletmenin kapama döneminde sahaya tekrar serilecek ve bölgedeki ağaçlandırma bu sahanın üzerine yapılacak.

Yürütmeyi durdurma kararı var mı? Hukuki süreç nasıl işliyor?

Cerattepe projesi ile ilgili Eti Bakır AŞ ve Özaltın İnşaat Tic. ve San. şirketi arasında rödovans sözleşmesi bulunuyor. Rize İdare Mahkemesi’nin maden ihalesinin, düzenlenen ihale şartnamesinin ve arama ruhsatının hukuka uygun olduğu kararı mevcut. ÇED olumlu kararının iptali için açılan dava sonunda ÇED iptal edildi. Ancak, iptal gerekçeleri göz önüne alınarak yeni bir ÇED raporu hazırlandı ve bu rapor olumlu karar aldı.

İstihdama etkisi ne olacak?

Cerattepe bakır madeninde 227 kişiye istihdam sağlanması öngörülüyor. Çimento, yedek parça ve mazot temininin bölgeden karşılanması ve yerel inşaat sektörünün canlandırılması hedefleniyor.

Ne kadarlık kapasite bulunuyor?

Söz konusu alanda 17 milyon tonluk bakır madeni bulunuyor.

Maden araması ne kadar genişlikteki bir alanda yapılacak?

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, madende yüzde 0,5 ile 5 arasında tenör olduğunu ve 77 bin 439 metrekarelik bir alan için izin verildiğini ifade etmişti.

Artvin’de maden çalışmalarını engellemeye çalışan grupları kim tahrik ediyor?

Artvin Cerattepe’de maden çıkarılacağına dair ilk bilgilendirmeler yapıldığı günden beri FETÖ, Doğan ve PKK medyası gazete ve televizyonlarında yaptıkları haberlerin birçoğunda yalan yanlış bilgilendirmeler yapıp halkı tahrik etmeye çalıştılar. Özellikle son günlerde PKK’nın gazetesi Özgür Gündem hergün Cerattepe ile ilgili bir yalan haberi manşetine taşıyıp orada görev yapan güvenlik güçlerine saldıran grupların provokasyonlarını “serhıldan (başkaldırı)” olarak adlandırdı.

Artvin’e kamp kuran HDP ve CHP’li vekillerin amacı ne?

CHP ve HDP’li vekiller de Artvin’deki küçük çaptaki protesto gösterilerine katılıp gösterileri büyütme ve hükümete karşı yeni bir cephe açma gayretine girdiler. Vekiilerin yaptıkları tüm konuşmalarda Gezi olaylarına vurgu yapmaları ve olayı “direniş” olarak görmeleri yeni bir Gezi hevesinde olduklarını, dertlerinin Artvin’deki ağaçlar olmadığını gözler önüne seriyor.

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir