Anasayfa / ANALİZ / IŞİD eliyle Türkiye ve Kürtler’e operasyon!
isid3

IŞİD eliyle Türkiye ve Kürtler’e operasyon!

MEDYAGUNDEM.COM- Türkiye Irak Kürdistanı ile Kuzey Irak petrollerinin taşınması için imzaladığı 50 yıllık tarihi anlaşmanın ardından içeriden ve dışarıdan büyük bir saldırıya maruz kaldı.

İçeride silahsız terör örgütü paraleller, dışarıda da şimdi IŞİD denilen ABD’nin taşeron terör örgütü sahneye sürüldü.

IŞİD eliyle Türkiye ve Kürtler’e operasyon çekildi.

Operasyonun arkasında da ABD’nin olduğunu gösteren ilginç bir detay dikkat çekiciydi.

Tam da bu sabah ABD Dışişleri Bakanlığının Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden sevkiyatına başlanmasıyla ilgili Türkiye ve Kuzey Irak’ı uyardığı haberlerinin ardından Musul Konsolosluğumuz IŞİD terör örgütü tarafından işgal edildiği haberi geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Irak federal hükümetinin onayı olmaksızın yapılan ihracatları desteklemediğini, alım ve satım yapan tarafların da çok ciddi yasal riskler aldığını söyledi.

Jen Psaki, günlük basın toplantısında, Kuzey Irak petrolünün uluslararası piyasalara sevkiyatının sürmesi ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta, Türkiye’nin, Kuzey Irak’tan petrol ithal ederek uluslararası piyasaya sürmesini desteklemediklerini söyledi. Bu konudaki pozisyonlarının baştan bu yana aynı olduğunu anlatan Psaki, Biz başından beri çok açık olduk ve hala aynı pozisyonumuzu koruyoruz. Irak federal hükümetinin onayı olmaksızın yapılan ihracatları desteklemediğimizi başından beri belirttik, şimdi de desteklemiyoruz. Petrol alım satım işine girişen taraflar çok ciddi potansiyel yasal risklerle karşı karşıyalar dedi. Jen Psaki, bu konudaki endişelerini gerek Türkiye gerekse Kuzey Irak ile paylaştıklarını da belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, Türkiye’nin Kuzey Irak’tan alıp satışa çıkardığı petrolü satın alınmaması gibi bir koordinasyonda bulunuyor musunuz sorusunu da, Bildiğiniz gibi biz pozisyonumuzun ne olduğunu birçok kez açıkladık ve yineledik. Uluslararası toplum ve özel sektör için durumun çok net olduğunu düşünüyorum. Gayet açık ki, herkes kendi kararını kendisi verecek diye yanıtladı.

UYARININ ARDINDAN İŞHİD DEVREYE SOKULDU

Zamanlaması manidar ABD uyarısının ardından gelen IŞİD saldırısı üzerinden ciddi biçimde düşünülmeli. ABD’nin Türkiye ve Kuzey Irak yönetimini petrol anlaşması üzerinden durdurma operasyonu ve bu operasyondaki İngiliz rolünü de unutmamalı.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

feto-abd

ABD kararını verdi; game over Feto!

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ABD Dışişleri Bakanlığının yayınladığı Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nun Türkiye bölümünde ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir