Anasayfa / ANALİZ / Hürriyet’in AA’ya saldırısının anatomisi
aa-hurriyet

Hürriyet’in AA’ya saldırısının anatomisi

MEDYAGÜNDEM- Sınır komşumuz Suriye’de uzun süredir iç çatışmalar sürüyor. Dünyanın her köşesinden gazeteciler, ilk günden itibaren, olayların içinde yer alarak çalıştıkları kurumlarına haberlerini güçlükle de olsa ilettiler.

Türk basını Suriye’deki çatışmaları, diğer ülkelerdeki olaylar gibi, yabancı ajansların gözünden izlemekle yetindi. Çok az medya kuruluşu Suriye’ye muhabir gönderdi. Onlar da birkaç gün sonra dönmek zorunda kaldılar. Üstelik silahların susmadığı, bir iç savaşın yaşandığı bölgeye gönderilen hiçbir muhabir savaş eğitimi almış değildi. Bölgeye gönderilenler,  nasıl korunacağını bilmeyen basın emekçileriydi.

Gazetelerin ve televizyonların, eğer varsa, Dış Haberler servislerinin büyük bölümü her türlü dış haberi, haklı olarak, yabancı ajanslardan almaya alışmış editörlerdi. Haberlerde Türkiye’nin hassasiyeti, haberi geçen ajansların bağlı olduğu ülkelerin çıkarları gibi incelikleri hep göz ardı etmeye alışmışlardı.

Ancak Arap baharıyla birlikte Türk basını alışmadık bir olayla karşı karşıya geldi. Anadolu Ajansı,  Yemen, Libya, Mısır başta olmak üzere sıcak gelişmelerin yaşandığı ülkelere muhabirlerini göndermiş, her gün abonelerine çok sayıda haber, fotoğraf ve görüntü geçmeye başlamıştı. AA’nın habercilikteki hamlesi Suriye’deki iç çatışmalarda daha belirgin hale geldi.

AA’nın savaş muhabirliği eğitimi almış deneyimli  muhabirleri, Suriye’deki olaylardan her gün haberler veriyordu. Şam bürosu personeli de gelişmeleri düzenli olarak abonelere iletmek için çabalıyordu. Suriye’de rejimin muhalefete baskısı ve başta çoluk çocuk olmak üzere halkına yaptığı vahşet tüyler ürperticiydi. Bu olayların her birine yetişmek elbette mümkün değildi. Ama AA, değişik kaynaklardan haber akışını tamamlamaya gayret ediyor, abonelerini habersiz bırakmıyordu.

Suriye’de görev yapan AA Foto Muhabiri Sinan Gül, çatışmanın ortasında kalmış, mermiler ayağına isabet etmiş ve ölümden kıl payı kurtulmuştu. Özetle, Türk basınından kimsenin kalmadığı bir ortamda, AA muhabirleri Suriye’den haber vermeye çalışıyordu.

Olayların başlangıcından bugüne kadar yüzlerce haber, fotoğraf ve görüntü yayına veren AA’nın haberlerinin büyük bölümü yerli ve yabancı aboneler tarafından kullanılıyor,  önemli yabancı gazete ve dergilere kapak oluyordu.

Ama ne oldu bilinmez, (Bilenler elbette bilir)  AA’nın haberleri Hürriyet’in internet sitesinde eleştiri konusu oldu. Hürriyet servise koydu, Anadolu Ajansı’nı “infaz” için “malum odaklar” o haberin üzerine atladı. Anadolu Ajansı’na “militanlık” suçlaması yapıldı, “savaş çıkarmakla” itham edildi. Ortaya çıkan metin tam bir “Esedci” bakış açısını yansıtıyor, haberde görüşlerine başvurulan isimlerin tescilli “Baas rejimi yanlısı” olmaları ise sırıtıyordu.

Üstelik öyle bir eleştiri ki, “Haberlerinizi niye Esed’den teyit etmiyorsunuz’’ demeye getirilmişti. Öyle ya, Eset rejimi “Bugün şu kadar bomba attım, şu kadar çocuk katlettim.  Suriye’de her şey güllük, gülistanlık,  saray da, taht da yerinde” diyecekti. Nitekim bunlar değil ama, Esed’in açıklamaları da AA bültenlerinde yer aldı.

AA’nın haberlerinin niye itibarsızlaştırılmak istenmesini anlamak güç olmasa gerek. Çünkü bir süredir Suriyeli sığınmacılar üzerinden hesaplaşmalar yapılmak isteniyor. Bunlara her gün tanık oluyoruz. Ama şurası bir gerçek ki, haber emek ister, yürek ister. Bunu da bugüne kadar doğruluğundan emin olduğumuz AA muhabirlerinin haberleri ile gördük. Bizler, AA’nın muhabirlerine, onların canlarını ortaya koyarak ürettiklerini haberlerine inanıyor ve bu haberleri kullanmaya devam edeceğimizi duyuruyoruz.

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

abd-general

AA muhabirinin sorusu ABD’li generalin zoruna gitti

ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon Komutanı Korgeneral Stephen Townsend’in basın toplantısı gergin anlara sahne oldu. …

dogan-gunes

Yüzsüz Aydın Doğan!

Darbeci damarı kabaran Hürriyet “Karargâh rahatsız” başlıklı skandal haberini, dünkü sayısında savunmaya kalktı. Kaynaksız haber …

salihm2

Bild paçavrası Türk gazetecileri hedef gösteriyor

Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, Türk gazetecileri “casus” diyerek fişliyor, hedef gösteriyor. Genel yayın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir