Anasayfa / GENEL / Hırsız Fetoş’tan zorla ve şantajla himmet
fetos-hirsiz

Hırsız Fetoş’tan zorla ve şantajla himmet

Paralel yapı soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, örgütün himmet ağını ortaya çıkarmak için MASAK’tan yardım istedi. Gülen örgütünün himmet adı altında zorla ve şantajla para topladığı ortaya çıktı.


Ankara Cumhuriyet Savcılığı Paralel örgüte yönelik mali kaynakların araştırılması için 2014 yılında soruşturma başlattı. Soruşturmada savcılık ilk olarak Fethullah Gülen örgütünün ekonomik faaliyetlerinin tespit edilmesini istedi. Gülen gurubuna ait cemaat evleri, okullar, dershaneler, vakıf, dernek, sermaye şirketleri ve gelir kaynakları ile ilgili tespitlerin yapılması istendi. Güvenlik güçleri ve Maliye bakanlığı birimleri soruşturma için geniş çaplı araştırma başlattı.

İLK İNCELEME HİMMETE

Cemaatin büyük gelir kaynakları arasında himmet ve bağışların oluşturması üzerine savcılıktan gelen yazı ile birlikte Mali Suçları Araştırma Kurulu MASAK çalışma başlattı. Cemaate ait finans kaynağı olan tüm birimlerinin hesap hareketleri incelendi. MASAK, Türkiye genelinde cemaat okulu, dernek, vakıf ve şirketlerine yatırılan karşılıksız hizmet alındılarını tespit etti. Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük illerde tespit edilen isimler tek tek ifadeye çağrıldı. İstanbul’da 120 ve Ankara’da 98 kişi emniyete çağrıldı.

HİMMETLE KUMAR TURU

Samanyolu Holding üst düzey yöneticisi Ekrem Yalvak’ın himmet paralarıyla kumar oynayarak 1 milyon dolar kaybettiği ortaya çıkmıştı. Ekrem Yalvak, himmet paralarından sorumlu cemaat imamı olarak biliniyor. Yalvak skandalın ardından istifa etmişti.

MECBUR KALDIM HABERİM YOK

MASAK’ın tespitlerinin ardından Gülen Cemaatine para bağışında ve himmette bulunan kişiler KOM birimleri tarafından ifadeleri alınmaya başladı. Bugüne kadar yüzlerce kişinin ifadesi alındığı ortaya çıktı. Kimileri yatırdıkları bağışları çocukların geleceği için okullara yatırdıklarını söylerken bazı vatandaşlarda hesabındaki paradan yatırılan himmetlerden haberinin olmadığı ortaya çıktı.

PARALAR PENSİLVANYA’YA

Himmet toplantılarında sağlanan gelirin yüzde 10’u merkeze gönderiliyor. Bu paranın doğrudan Fethullah Gülen’in eline geçtiği iddia ediliyor. Türkiye genelinde toplanan bağışın geriye kalan yüzde 90’ı da toplandığı ildeki cemaatin harcamaları ve bakmakla yükümlü olduğu ülkeye gönderiliyor.

(AKŞAM)

MEDYAGUNDEM

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

feto-dolar

FETÖ 20 milyar dolar kaçırmış öylece seyretmişiz!

FETÖ’ye bavullarla para taşıyan 42 imam 3.5 milyar doları yurtdışına çıkardı. Örgütün öğrencileri de kullanarak …

soner-enis

FETÖ’nün Hürriyet ve CHP imamı!

Soner Yalçın Sözcü gazetesinde “Cemaat’in CHP imamı” başlıklı yazısıyla CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun FETÖ bağlantısını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir