Anasayfa / GENEL / CHP Ataşehir skandalının altında kalınca Aydın Doğan’a Battal’ı harcattılar!
battal

CHP Ataşehir skandalının altında kalınca Aydın Doğan’a Battal’ı harcattılar!

CHP’li Ataşehir Belediyesi’ndeki “Battal boy yolsuzluk” Hürriyet’e manset olduğuna göre olay artık saklanamayacak boyuta ulaşmış demektir. Belli ki CHP Ataşehir’deki rezaletin altında kalınca, CHP’yi aklamak için Ataşehir Belediye Başkanı’nı Aydın Doğan’a harcattılar!


Kamuoyunu günlerdir meşgul eden CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi hakkındaki iddialar bitmek bilmiyor.

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİYDİ REZİDANS KRALI OLDU

CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, 1959 Malatya doğumlu. Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Bölümü mezunu. Kısa süren bir öğretmenlik döneminden sonra 1978 yılında inşaatçılığa başladı. 7 yıl CHP İstanbul Ümraniye İlçe Başkanlığı, CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve İl Sekreterliği yaptı. 1999 yılında halen yüzde 50 hissesine sahip olduğu Erguvan İnşaat Limited Şirketi’ni kurdu. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde CHP Ataşehir Belediye Başkanı oldu. 30 Mart 2014’te ikinci kez seçildi.

MÜTEAHHİTİ İMARIN BAŞINA KOYDULAR

Hürriyet’te yer alan habere göre, İlgezdi, 2009 yılında Ataşehir Belediye Başkanı olduğunda CHP’den Ataşehir Belediye Meclis Üyeliği’ne seçilen Ali Emrah Büyük de Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanlığı’na geldi. Aynı zamanda eski Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı CHP’li Hüseyin Büyük’ün oğlu olan Emrah Büyük, 2005 yılında kurulan Büyük Uzunlar İnşaat A.Ş.’nin yüzde 50 hissedarı. Ticaret sicili kayıtlarına göre, bu şirketin diğer ortakları ise Mehmet Ali Uzunlar (Yüzde 25 hisse), Salih Cihan Uzunlar (Yüzde 9.4), Ozan Uzunlar (Yüzde 9.4) ve Suna Uzunlar (Yüzde 6.2).

GEZİ RUHUYLA PARKA REZİDANS DİKTİLER(!)

İlgezdi, 2009 yılında belediye başkanı seçildiğinde, el attığı projelerden biri Ataşehir’de imar planında adı “Park ve Rekreasyon Alanı”, yani halka açık park ve eğlence-açık hava etkinlikleri alanı olarak geçen 53 dönümlük bir arazinin durumu oldu. Ataşehir Belediye Meclisi, 1 Mart 2010 tarihinde bu arazi için -2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 51’inci Maddesinin “g” bendi kapsamında ihale edilmek üzere- Belediye Başkanı İlgezdi’ye oy çokluğu ile yetki verdi. İlgezdi’nin yetkili kılınmasından tam 19 gün sonra Buz İnşaat A.Ş. kuruldu. Bu şirketin sahipleri ise Ataşehir İmar Komisyonu Başkanı Ali Emrah Büyük’ün, Büyük Uzunlar inşaat şirketinden ortağı olan Uzunlar Ailesi’nden isimlerdi.

YEŞİL ALANA KÜÇÜK AVM KONDURDULAR

1 Haziran 2010 tarihinde düzenlenen ilk ihaleye davet edilen üç şirketten biri, 19 Mart 2010 tarihinde kurulmuş olan Buz İnşaat A.Ş. oldu. Davet alan diğer iki şirket ise Çizgi Yat İmalat Turizm Sanayi Limited Şirketi’yle, Mert Metal Sac Boru Profil Taahhüt Sanayii ve Ticaret Limited Şirketi oldu.

Bu ihaleyi dördüncü turda Buz İnşaat A.Ş. kazandı. Ancak bu ihale belediye tarafından iptal edildi ve ikinci kez ihaleye çıkıldı. Yine davet usulü yapılan bu ihaleye bu kez yalnızca iki firma katıldı: Buz İnşaat ve Çizgi Yat İmalat Turizm Limited. 30 yıl süreyle işletilmek üzere 4.5 milyon TL+KDV keşif bedeliyle çıkılan ikinci ihale, 22 Temmuz 2010 tarihinde yapılan ihaleyi kazanan yine Buz İnşaat A.Ş. oldu. Buz, 30 yıl işleteceği 53 dönümlük alan için belediyeye yılda 39 bin TL kira ile cirodan yüzde 1.02 pay ödemeyi kabul etti. Park işletmeye açıldığında tesis olarak Adanalı Hasan Kolcuoğlu, Köz Kanat, Belluga Balık ve Foça Balık restoranları ve müşteriler için de ücretli otoparklar da hizmete girdi. Alana yürüyüş yolu, çocuk parkı ile açık hava cimnastik aletleri de kondu. Parka “Erguvan Barış Parkı” adı verildi. (İlgezdi’nin yarı yarıya ortağı olduğu şirketin adı Erguvan İnşaat Limited A.Ş.)

Buz İnşaat, işletme hakkını aldığı bu alanda hizmet veren dört restorandan düzenli bir kira geliri elde ediyor, ayrıca otoparklardan da gelir sağlıyor. Kaba bir hesaplama yapıldığında Buz A.Ş.’nin belediyeye ödediği ihale bedelini çok uzun olmayan bir dönem içinde çıkarttığı tahmin ediliyor.

ARSASINDAN BUZ REZİDANS DOĞDU

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, bu ihaleden bir süre sonra şahsına ait olan bir arsayı kat karşılığı müteahhide verdi. Buradaki gelişmeler belgeler üzerinden incelendiğinde şöyle bir tablo ortaya çıkıyor: İlgezdi, yüzde 50 hissesine sahip olduğu Erguvan İnşaat Şirketi’ne kayıtlı olan ve yine Ataşehir sınırları içinde bulunan bir arsadaki 1.137 metrekarelik payını 16 Şubat 2011 tarihinde 675 bin TL karşılığında satın aldı. İlgezdi, yaklaşık üç ay sonra 17 Mayıs 2011 tarihinde bu Ataşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Ali Emrah Büyük’ün yüzde 50 hisseye sahip olduğu Büyük Uzunlar A.Ş.’ye kat karşılığı devretti. Şirketin diğer ortaklarından ikisi, bir yıl önce Ataşehir’in Erguvan Parkı ihalesini kazanan Buz İnşaat A.Ş.’nin de ortakları olan Mehmet Ali Uzunlar ile Salih Cihan Uzunlar’dı.

SOL YUMRUĞU HAVADA GEZEN BAYAN İLGEZDİ’NİN 17 LÜKS DAİRESİ VAR

Bu arsa üzerinde yükselen 28 katlı, 115 daireli lüks apartman binası “BUZ Rezidans” adını taşıyor. İlgezdi, yaptığı anlaşma çerçevesinde 17 dairenin sahibi oldu. Bu rezidansta 1+1 dairelerin fiyatı 400 bin TL, 2+1 dairelerin fiyatı ise 500 bin TL’den başlıyor. İlgezdi, devir karşılığı aldığı 17 daireden ikisini sattığını, kalanları eşi CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ile iki kızının üzerine yaptığını belirtti.

MEDYAGUNDEM

Cinayet azmettiricisi Hürriyet!

Hürriyet gazetesi ve Doğan Haber Ajansı’nın günlerdir Suriyeli mültecileri hedef gösteren yayınları, barbarca bir cinayetle …

hur2

Hürriyet’in Suriyeliler provokasyonu vahşeti getirdi

Türkiye bugün Sakarya’da yaşanan bir vahşete uyandı. Suriyeli hamile kadın, tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık …

dogan

Vahşetin ortağı Doğan medyası

Sakarya’da 20 yaşındaki 9 aylık hamile Emani Al Rahmun’u kaçırıp tecavüz ettikten sonra vahşice katleden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir