Anasayfa / GENEL / Evladını yitiren babanın isyanı; HDP çocuğumu kandırdı
hdp-baba

Evladını yitiren babanın isyanı; HDP çocuğumu kandırdı

Saldırıda hayatını kaybeden Alican Vural’ın babası HDP’ye isyan etti: “Çocuğumu bir türlü kurtaramadım. Oğlumun idam fermanını bunlar imzaladı. HDP’liler çocuğumu kandırdı. Bir de bana cenazeyi vermek istemediler. Neymiş miting düzenleyip propaganda yapacaklarmış. ‘Eğer oğlumun cenazesini bana vermezseniz’ beni burada öldürün dedim.”


Hain saldırıya kurban gidenlerin çoğu üniversiteli gençler. HDP ve illegal sol örgütlerin sempatizan ağına düşen gençler ailelerinden habersiz Suruç’a gitmiş.

Şanlıurfa Suruç’taki hain saldırı ardında Türkiye’nin dört bir yanından gelen yürek burkan hikâyeler bıraktı. Ölenler arasında 17 yaşında Antalya’dan gelen de var, 65 yaşında Sinop’tan gelen de… Güzel sanatlar ve hukuk öğrencisi de… Çoğu 20’li yaşlardaki gençlerin ardından gözyaşları sel oldu.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğrencisi Hatice Ezgi Saadet’in (20) Ümraniye’deki evine ateş düştü. Ezgi’nin anne ve babası acı haberi alır almaz kızlarının cenazesi için Gaziantep’e gitti. Muğla’daki Tlos Antik Kenti kazılarında stajyer olarak yer alan Saadet’in Suruç’a gitmeden önce arkadaşlarıyla Kadıköy’deki basın açıklamasına katıldığı görüntüler de ortaya çıktı. Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu yazılı önlük bulunan Saadet’in en önde pankart tuttuğu görüldü.

CHP Maltepe Belediyesi Meclis Üyesi Yasemin Boyraz’ın annesi Nazegül Boyraz de saldırıda yaşamını yitirdi. Kız kardeşinin 4 çocuk annesi olduğunu belirten Rıza Şeker, “2 ay önce İstanbul’da görüştük. Oraya gittiğinden haberim yoktu” dedi.

HDP’nin Bursa Milletvekili adayı olan Metin Kılıç da saldırıda ölen HDP Parti Meclisi üyesi olan eşi Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç’ın cenazelerini Gaziantep Adli Tıp Kurumu’ndan aldı. Bursa’ya getirilecek cenazeler, yarın toprağa verilecek. Bu arada, patlamada yaralandığı bildirilen Kılıç’ın kızı Sinem Kılıç’ın sağlık durumunun iyi olduğu ve babasıyla birlikte cenazeleri teslim aldığı öğrenildi.

Saldırıda ölen Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Nuray Koşan’ın sosyal paylaşım sitesinden en son olarak içinde acıklı ifadeler bulunan Hüsnü Arkan’ın “Nereye Uçar Turnalar” adlı şarkısını paylaşması yürek burktu. Koşan’ın cenazesi memleketi Bursa’nın Mudanya ilçesine, sınıf arkadaşı Nazlı Akyürek’in cenazesi ise memleketi Sakarya’nın Karasu ilçesine gönderilecek. Koşan’ın babası Ali Koçan “Kızıma oraya gitmemesi için çok ısrar ettim. Bana, ‘çocuklara oyuncak dağıtıp kütüphane yapmaya gidiyorum’ oldu” diye konuştu.

Ölenlerin arasında yer alan Koray Çapoğlu ise birçok eylemde elinde Trabzonspor bayrağı ile görüntülenmişti. Çapoğlu pazar günü Kadıköy’den Suruç’a hareket ederkenki görüntüleri kameralara yansıyan Çapoğlu’nun elinde yine Trabzonspor bayrağı vardı.

Saldırıda, Samsun’dan Aydan Ezgi Şalcı (21) ve Ali Can Vural (19) da öldü. Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Samsun İl Başkanı Murat Çepni, 32 kişinin yaşamını yitirdiği katliamda, Samsun’dan giden 3 kişinin de yaralandığını söyledi. Şalcı ailesinin, kızıl saçlı olan kızları Aydan Ezgi Şalcı’yı olaydan hemen sonra paylaşılan ceset fotoğraflarında yerde yatarken görüp acı haberi aldığı ortaya çıktı.

Patlamada can veren üniversite öğrencisi Uğur Özkan’ın (26) Şırnak’ın Cizre ilçesindeki evine de ateş düştü. Komşuları, Uğur Özkan’ın gözyaşı döken annesi Keriman ve ablası Hatice Özkan’ı teselli etmeye çalıştı.

Hayatını kaybedenlerden birinin de Hakkari Yüksekovalı İngilizce öğretmeni Süleyman Aksu (28) olduğu belirlendi.

Ölenler arasında Vanlı üniversite öğrencisi Yunus Emre Şen (22) de bulunuyordu. Babası TIR şoförü olan, 6 çocuklu aileye mensup Şen’in ölümü üzüntü yarattı.

Ölen 32 kişi içinde en yaşlısı ise 62 yaşındaki Cemil Yıldız. Yıldız, 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin Sinop 1. sıra milletvekili adayıydı.

GERİDE OYUNCAKLAR VE AĞAÇLAR KALDI

Şanlıurfa Suruç’taki bombalı saldırıda yaşamını yitiren Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi gençlerin beraberinde getirdikleri fidanlar ve oyuncaklar Amara Kültür Merkezi’nde kaldı. Suruç Belediyesi işçileri, Kobani’ye dikilmek için getirilen fidanları belediye garajına aldı. Ölen gençlerin anısına garaj bahçesine iki fidan dikildi. Gençlerin hatırasını yaşatmak için fidanlarını diktiklerini söyleyen işçiler, geri kalan ağaçların da Kobani’ye götürüleceğini söyledi. Suruç Belediyesi Daimi Meclis Üyesi İbrahim Uğurlu, “Çocuklara oyuncakları götüreceğiz” dedi.

ŞAPKA ALMAYA GİDİNCE KURTULDULAR

Sosyalist Gençlik Derneği Federasyonu üyesi 3 gencin, şapka almak için çarşıya gidince Şanlıurfa Suruç’taki katliamdan kurtulduğu ortaya çıktı. Şans eseri hayatta kalan gençlerden Çiğdem Genç, “Bir çoğu üniversitesi öğrencisi arkadaşımız İstanbul’dan, Diyarbakır’dan, Samsun’dan otobüslerle geldi. 6 otobüste 300’den fazla arkadaşımızla burada buluştuk” diye konuştu. Öte yandan patlamadan saniyeler önce sıcağa dayanamayıp tekerlekli sandalyesiyle basın açıklamasının yapıldığı alandan ayrılan İsmail Denli de (26) ölümden döndü.

“HDP’LİLER ÇOCUĞUMU KANDIRDI”

Saldırıda hayatını kaybeden Alican Vural’ın babası HDP’ye isyan etti. Oğlunun Suruç’a gittiğinden haberi olmadığını ve orada öldüğünü bir telefonla öğrendiğini ifade eden Cumhur Vural, “Oğlum bir yıldır çok değişti. Bu HDP’lilerle tanışmasından sonra oldu. Defalarca “Onlarla görüşme” dedik. 4 aydır hiç eve gelmedi. Sürekli onlarla birlikte takılıyordu. Ben kendisine “Bunlar terör örgütü, siyasetçi değil” diye tepki gösteriyordum. Çocuğumu bir türlü kurtaramadım. Oğlumun idam fermanını bunlar imzaladı. HDP’liler çocuğumu kandırdı. Bir de bana cenazeyi vermek istemediler. Neymiş miting düzenleyip propaganda yapacaklarmış. ‘Eğer oğlumun cenazesini bana vermezseniz’ beni burada öldürün dedim” diye konuştu.

CENAZELER AİLELERE TESLİM EDİLDİ

Cenazeler, Gaziantep Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsilerin ardından ailelere teslim edilmeye başlandı. 23 kişi için öğlen Asri Mezarlık içindeki Bahaddin Nakıboğlu Camisi’nde tören düzenlendi. HDP milletvekillerinin de katıldığı törende yakılan ağıtlar yürekler burktu. Ölenlerden Erdal Bozkurt Ağrı Patnos’a, Okan Pirinç Hatay’a, Alican Vural Samsun’a, Ece Dinç, Cemil Yıldız, İsmet Şeker, Polen Ünlü, Nazegül Boyraz ve Hatice Ezgi Sadet İstanbul’a, Ferdan Kılıç ile Nartan Kılıç Bursa’ya, Alper Sapan’ın cenazesi ise Giresun’a gönderildi. Nazlı Akyürek ve Veysel Özdemir Diyarbakır’da, Murat Yurtgül ile Emrullah Akhamur ise Mardin’de toprağa verildi.

(Sabah)

MEDYAGUNDEM

kk

Kirli plan için HDP’yi sahaya sürüyorlar

Büyükada ajanları tek tek tutuklanınca terör sevici Avrupa çıldırdı. CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’ ile kaos …

kk

Yüzsüz KK; HDPKK ile yürüyüp bakın ne dedi?

CHP ile HDP yine kol kola! CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’nün 19’uncu gününe HDP’liler de katıldı. …

hdp

HDPKK’lılar da FETÖ gibi kıvırmayı iyi biliyor!

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, ‘terör örgütüne üye olmak’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Toplantı …

1 Yorum yapıldı

  1. hdp siyaset sahnesine çıktığı günden beri bombalar, saldırılar başladı terör yeniden hortladı bu bir tesadüf olabilir mi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir