Anasayfa / GENEL / Erdoğan BM Medeniyetler İttifakı Forumu’ndan gerçeği haykırdı; Suriye’de bir terörist iş başında
erdogan-aze

Erdoğan BM Medeniyetler İttifakı Forumu’ndan gerçeği haykırdı; Suriye’de bir terörist iş başında

Azerbaycan’da BM Medeniyetler İttifakı Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda ülkem terörle mücadelede ciddi bir sorun yaşamaktadır, 35 yıldır mücadele ediyoruz. Ölen insanlarımızın sayısı 40 bini aşmış durumda. Yanıbaşımızda Terörle başlayan süreç Suriye’de savaşa döndü. Suriye’de bireysel terör yok, artık devlet terörü esmektedir ve bir terörist iş başındadır. İnsanlarını varil bombalarıyla öldüren bir terörist vardır. Bunları kırmızı halılarla karşılayanlar sorumlu değil mi?” dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü’de düzenlenen Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı 7. Küresel Forumu’na katıldı.

Burada bir konuşma yapan Erdoğan, terörle mücadeleye ilişkin mesajlar verdi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

İttifakın sağladığı başarıya rağmen şu gerçeği de hep birlikte kabul etmek durumundayız. Uluslararası toplum olarak ittifakın kuruluş amacını teşkil eden hedeflere ulaşmaktan halen çok uzağız. Bizi Medeniyetler İttifakı’nı kurmaya iten kemikleşmiş önyargıları, insanları, inançları, kökleri ve kültürleri temelinde ayrıştıran anlayışı maalesef halen aşamadık. Radikal akımlarla ve bu akımların beslediği terörle mücadelede bizlerden beklenen ortak ve kararlı mücadeleyi yeteri kadar sergileyemedik.

Suriye’de, Irak’ta, Nijerya’da, Fransa’da, Pakistan’da, Türkiye’de, Belçika’da, İspanya’da, bütün bu ülkelerdeki patlayan bombalar ardı ardına gerçekleşirken yaşadığımız acıyı ortak bir duruşa, söyleme ve eyleme dönüştürmedik. Şiddet ortamını doğuran siyasi çatışmalara, haksızlıklara ve eşitsizliklere çare bulamadık.
Şİddet ortamını doğruran eşitsizliklere çare bulamadık. Kutuplaşma yerine uzlaşmayı ikame ettirme konusunda ortak bir anlayış oluşturamadık. İnsanlık din ve kültür temelli kutuplaşmaların vicdanlarımızda açtığı yaraları taşıyamaz hale geldi. 60 milyon insan çatışmalar yüzünden evlerini terk ediyor. İslam adına eylem yaptığını iddia eden örgütler en büyük katliamı Müslümanlara yapıyor.

Masum insanların hayatına kastetmeyi hiçbir inanç, din, hiçbir kültür, hiçbir vicdan tasvip etmez. Özellikle de İslam kelime itibarıyla, manası barış olan bir dindir. Manası barış olan bir din teröre müsaade eder mi? Bizim dinimizde terörün asla yeri yoktur ve İslam adına ortaya çıkan bu örgütler ki başta DAİŞ, bunların İslam ile yakından uzaktan alakası yoktur. Karşı karşıya kaldığımız bu tehdit hepimize yöneliktir.

Eğer bu mezhepçiliğe karşı ortak mücadeleyi veremezsek barışı temin edemeyiz. Irkçılığa karşı bu ortak mücadeleyi veremezsek terörle mücadele edemeyiz. Biz ‘şu ırktan, bu ırktan’ diye insanlara bakamayız. ‘Şu siyahtır, şu beyaz ırktandır’ diye insanları birbirinden ayıramayız. Biz karşımızdaki tüm ırkların mensuplarına insan olarak bakmak ve insan olarak hepsini sevmek zorundayız. İşte dünyada barışın temelini bu oluşturmaktadır.

Şu anda ülkem terörle mücadelede ciddi bir sorun yaşamaktadır, 35 yıldır mücadele ediyoruz. Ölen insanlarımızın sayısı 40 bini aşmış durumda. Yanıbaşımızda Terörle başlayan süreç Suriye’de savaşa döndü. Suriye’de bireysel terör yok, artık devlet terörü esmektedir ve bir terörist iş başındadır. İnsanlarını varil bombalarıyla öldüren bir terörist vardır. Bunları kırmızı halılarla karşılayanlar sorumlu değil mi?

MEDYAGUNDEM

erdogan

Erdoğan’dan tarihi çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında İslam dünyasına ‘Kudüs’ü ziyaret edin’ çağrısında bulundu. AK Parti …

guardian

İngiliz gazete Erdoğan yalanını böyle yedi!

15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makalesini yayınlayan The Guardian gazetesi, kendi yaydığı “Kılıçdaroğlu yazınca Erdoğan yazmak …

erdogan4

Erdoğan’dan Mescid-i Aksa hamlesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mescid-i Aksa gerilimi ile ilgili İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin’i aradı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir