Anasayfa / GENEL / Divan Oteli yıkalım park yapalım!
akit-divan

Divan Oteli yıkalım park yapalım!

Gezi Parkı eylemcilerine destek verip sahip çıkan Koç ve Doğan Grubu’na seslenen çevreciler, “Divan Otel, Hilton Oteli, The Marmara, Ceylan Otel, AKM ve Radyo Evi istimlak edilip, buralar ağaçlandırılsın.

Taksim Gezi Parkı ve çevresinde bulunan otellerin istimlak edilerek yerine ağaçlandırmalar yapılmasını istendi. Çevreciler; Gezi Parkı çevresinde bulunan Koç Holding’in sahibi olduğu Divan Oteli, Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Hilton Oteli, The Marmara, Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Ceylan Otel ve Radyo Evi’nin istimlak edilmesini, istimlak edilen yerlere ağaçlandırma çalışması yapılmasını önerdi.

Çevre eylemlerinin sembol isimlerinden Panter Emel lakaplı Emel Yıldız, Koç Üniversitesi’nin ağaç kıyımı yapılarak kurulduğunu belirterek, “Madem bu kadar çevrecisiniz Divan Oteli’ni yıkıp yerine yeşil alan yapalım, park yapalım” dedi. Çevreci Eğitmeni Prof. Dr. Orhan Kural ise, Gezi Parkı etrafındaki otellerin bir an önce yıkılması gerektiğini belirtti.

KURAL: BU KADAR AĞAÇ KESEN KOÇ GRUBU DİVAN OTEL’DE NASIL ÇEVRECİLİK YAPIYOR?

21. Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatları’nda 2013’ün Çevreci Eğitmeni seçilen Prof. Dr. Orhan Kural, Gezi Parkı çevresinde bulunan ve estetik açıdan çok kötü gözüken The Marmara Otel ve Ceylan Intercontinental Oteli’nin yıkılması gerektiğini söyledi.

Eylemcilerin ağaç uğruna toplandığı Divan Otel’in çevreci yaklaşımını geçmişte gördüklerini ifade eden Prof. Dr. Kural, “Divan Otel’in sahibi Koç Grubu’dur. Koç Grubu bundan evvel Koç Üniversitesi’ni kurarken orada bir ormanı katletti. O zamanlar ben de oradaydım. Bütün karar yasadışı olarak alındı. Hatta Sarıyer Belediyesi izin vermedi. O zamanlar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı. Hepimizin büyük mücadelesine rağmen Kuzey Ormanları yok edildi. Binlerce ağaç kesildi. Bu kadar ağaç kesen bir Koç Grubu, Divan Otel’ini eylemcilere açarak nasıl bir çevrecilik anlayışı sergiledi. Anlamak mümkün değil doğrusu” ifadelerini kullandı.

CEYLAN INTERCONTINENTAL VE THE MARMARA OTELLERİ YIKILSIN

Bunun yanı sıra Gezi Parkı’nın etrafında yer alan Ceylan Otel ve The Marmara Otel’in çok çirkin bir görüntü oluşturduğunu hatırlatan Prof. Dr. Kural, “Bu kadar yükseklikle The Marmara Otel hiç estetik durmuyor, çevreci hiç durmuyor. İnsanlar işine geldiği zaman çevreyi yeşili kullanıyor. İşine gelmediği zaman da bu şekilde biçimsiz ve betonarme otel yapıyor. Gezi Parkı çevresinde bulunan The Marmara Otel ve Ceylan Otel hem bulundukları konum itibariyle hem de çevreci anlayışın dışında olması sebebiyle bir beton yığınıdır. Gezi Parkı’ndaki yeşil alanın korunmasının yanında bu otellerin yıkılması da gerekir. Bunun yanında Atatürk Kültür Merkezi de çok çirkin duruyor. AKM de hiç yakışmıyor. AKM de yıkılmalı ve yerine daha estetik şehire yakışır çevreci bir bina yapılmalı” dedi.

“KOÇ MADEM O KADAR ÇEVRECİ DİVAN OTEL’İ PARK YAPALIM”

Çevreci ve hayvan hakları savunuculuğuyla bilinen Panter Emel lakaplı Emel Yıldız ise, şunları söyledi:

“Divan Otel’in sahibi Koç Grubu geçmiş dönemde Koç Üniversitesi’ni yapabilmek için çok uğraştı. O dönemde Tayyip Bey Belediye Başkanı idi. Bunlarla mücadele etmek için çok uğraştı. Yine aynı dönemde ben tek başıma bu orman katliamını durdurmak için tek başıma Panter Emel olarak yürüdüm. TEMA Vakfı’nın bu ağaç kıyımına sesi çıkmıyordu. Çünkü TEMA Vakfı’nın kurucuları Koç Grubu idi. O zaman 640 bin ağaç kesti de yaptı üniversiteyi. Orası Sarıyer Belediyesi’ne aitti. İzin verilmiyor diye bir gecede Bahçeköy Belediye’si diye belediye kurdular ve bu ağaç kıyımı gerçekleşti. O zaman Koç neredeydi? Şimdi çevreciyim diye bu eylemcilere destek veriyor. Divan Oteli’nin kapısını açıyor. Madem bu kadar çevrecisiniz Divan Oteli’ni yıkıp yerine yeşil alan yapalım, park yapalım. Ben bunu desteklerim. Bunun eylemini de gider tek başıma yaparım. Ayrıca Koç Grubu bu oteli vermekle de yetinmemeli. Hâlâ izni olmayan Koç Üniversitesi’nin alanını da boşaltmalı…”

Çevreciler; Gezi Parkı çevresinde bulunan Koç Holding’in sahibi olduğu Divan Oteli, Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Hilton Oteli, The Marmara, Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Ceylan Intercontinental Otel ve Radyo Evi’nin istimlak edilmesini ve istimlak edilen yerlere ağaçlandırma çalışması yapılmasını önerdi. (AKİT)

MEDYAGUNDEM

cem-yilmaz

Cem Yılmaz gizlice ifade verdi!

Cem Yılmaz, son filmi ‘Pek Yakında’da uyarıcı madde kullanımını özendirdiği iddiasıyla yapılan suç duyurusu üzerine …

divan-almanya

“Duran adam”dan sonra Almanya Koç’un Divan’ına da ödül verdi!

MEDYAGUNDEM.COM- Gezi kalkışmasında Almanya’dan gelen piyanist saatlerce Taksim’in ortasında piyano çalar, “Bu Alman da nereden …

koc-ispark

Vay uyanık KOÇ vay!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSPARK, gezi olayları nedeniyle işgal edilen Divan Otel Otoparkı ile ilgili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir