Anasayfa / GENEL / Cihan Haber Ajansı’na Hürriyet darbesi!
atalay-faruk

Cihan Haber Ajansı’na Hürriyet darbesi!

MEDYAGÜNDEM- Cihan Haber Ajansı geçtiğimiz gün Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay için “Gezi olaylarının Yahudi diyasporası tetikledi” dediğini iddia etmiş, haber de manşetlere o başlıkla çıkmıştı.

atalay-cihan

Atalay da sözlerinin Cihan Haber Ajansı tarafından çarpıtıldığını açıklamıştı. Cihan da kendisini Atalay’ın sözlerini yine çarpıtarak kendini savunmuştu.

Hürriyet gazetesi Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, bugün hem Cihan’ın hem de hurriyet.com.tr’nin yanlış yaptığını, Atalay’ın sözlerinden “Gezi’nin tetikleyicisi Yahudi diyasporası” gibi bir başlık çıkamayacağını yazdı.

İşte o yazı:

(…)

Atalay haklı mıydı?

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın Kırıkkale konuşmasıyla ilgili haber, bilinen “dedim dedi” haberleri gibi olmadı. Hem Musevi Cemaati tepki gösterdi, hem de Atalay haberi yalanladı. Okurlardan da hurriyet.com.tr’nin konuya ilişkin haberine eleştiriler geldi.

Geriye dönüp sürece baştan bakalım. Atalay, konuşmasında tam olarak ne demişti? “… Yurtdışında yurtiçinde Türkiye’nin fazla büyümesinden hasetlik duyanlar var, kıskananlar var. Bunların hepsi bir araya geliyor. Bir yandan Yahudi diyasporası. Gezi Parkı olaylarında yurtdışı basının tutumunu gördünüz.”

Cihan Haber Ajansı, 1 Temmuz’da geçtiği haberde Atalay’ın bu sözlerini başlığa taşımadı; “Yahudi diyasporası” ara başlığı altında şöyle verdi:

“Türkiye’de yaşanan iç karışıklıklar ile ilgili açıklama yapan Atalay, dış güçlerin ve Yahudi diyasporasının bu karışıklıkları tetiklediğini ve bu konuda etkin bir şekilde çalıştığını, Gezi olaylarında dünya basınının bunu iyi yönlendirdiğini bildirdi”.

Hürriyet internet, Cihan’ın haberini içeriğini değiştirmeden, “Gezi olaylarını Yahudi diyasporası tetikledi” başlığıyla yayımladı. Kıyamet işte bu noktada koptu. Musevi cemaatinin verdiği tepkiyi hurriyet.com.tr, “ ‘Atalay’ın ‘Gezi olaylarının arkasında Yahudi diyasporası var’ iddialarına Türk Musevi Cemaati’nden yanıt geldi” diye haberleştirdi. Tepkilerin ardından açıklama yapan Atalay, Cihan’ı eleştirdi:

“… Söylediklerim bir ajans tarafından bilinçli olarak çarpıtıldı, üzüldüm. Yahudi lobisi veya Musevilere yönelik itham söz konusu değil”.

Bakan’ın suçladığı Cihan da bir açıklamayla haberini savundu. Açıklamada, “Sayın Atalay, iç ve dış karışıklığın sebeplerini sıralarken, ‘Yahudi diyasporası’ ifadesini kullanmıştır” denildi, görüntü kayıtları yeniden servise konuldu. Ajansın açıklamasında isim verilmeden hurriyet.com.tr de eleştirildi:

“Sayın Bakan’ın kullandığı cümleleri aynen yayınlıyoruz. O cümleden haber yapan sitelerin, ‘Gezi Parkı’nın arkasında Yahudi diasporası var’ çıkarımında bulunması ajansımızın sorumluluğunda değildir”.

Ardından okurlardan da Hürriyet’in haberi abartarak verdiği suçlamaları gelince, süreci inceleme gereği duydum. Haberlerin akışından da anlaşılacağı gibi, Atalay, “Yahudi diyasporası”nı, “Gezi olaylarının arkasında olmak” ya da “Gezi olaylarını tetiklemek” ile açıkça suçlamamış. “Yahudi diyasporası”nı Türkiye’yi kıskanan ve Türkiye’ye karşı bir araya gelenler arasında sayıyor, imalarda bulunuyor ama Gezi olayları ile tam bir bağlantı kurmuyor.

Cihan’ın haberinde geçen “karışıklıkları tetiklediği” ifadesi, muhabirin yorumu. Tırnak içinde yazılmaması da Bakan’ın o sözcükleri telaffuz etmediğine işaret ediyor. Hürriyet internetin de bu cümleyi, doğrudan Atalay’ın ağzından çıkmış gibi tırnak içinde vermemesi gerekirdi. Yanlışa ortak olunuyor böylece.

(…)

MEDYAGUNDEM

pamuk

Doğan medyasından sinsi operasyona devam

Tıpkı Kanal D spikeri İrfan Değirmenci’nin “hayır” dediği için kovulduğu iddiasındaki gibi Aydın Doğan medyası, …

aydin-dogan1

Hürriyet’teki Doğan beslemesi hanutçular kim?

Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç, bugünkü yazısında, Hürriyet gazetesinde üç kez yayımlanan habere dikkat çekerek …

faruk1

Hürriyet’in Ombudsman’ı utanmasa PKK’dan özür dileyecek!

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki PKK terör örgütünün vahşetiyle ilgili bugün Hürriyet gazetesi Okur Temsilcsi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir