Anasayfa / GENEL / “Basında güven” yalan oldu!
milliyet-aa

“Basında güven” yalan oldu!

Anadolu Ajansı’na yönelik CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz’ın Milliyet Gazetesi’nde yer alan haksız iddia ve ithamları üzerine AA yönetimi kamuoyuna açıklama yaptı.

Logosunun altındaki “Basında güven” sloganıyla da Milliyet’in güvenilirliği bir kez daha sarsıldı.

İşte o açıklama:

Türkiye’nin saygın kurumlarından Anadolu Ajansı’na ilişkin haksız bir iddia ve itham üzerine aşağıdaki açıklamayı kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı duyulmuştur.

MİLLİYET’İN HABERİ ASILSIZ

Hatay Cilvegözü Gümrük Kapısı ile Suriye arasındaki tampon bölgede meydana gelen patlamaya ilişkin, bugünkü (13.02.2013) Milliyet Gazetesi’nde, CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz tarafından söylendiği iddia edilen, “Anadolu Ajansı’na ilk düşen haber aracın Türkiye’den Suriye’ye girdiği yönündeydi. Sonra bu haber çekildi. Çünkü bu bölgede Suriyeliler evlerde bomba imal ediyor. İmal edilen bombaların Suriye’ye gittiğinin anlaşılacağı endişesiyle bu söylem değiştirildi” cümlesi yer almaktadır.

Muhabir Burcu Ünal’a ait haberin spotu olarak verilen ve haber metninde yer almayan bu iddia, tamamen asılsızdır.

AA’YA HABER DÜŞMEZ, GERİ ÇEKİLEMEZ

Öncelikle, Anadolu  Ajansı’na haber düşmez.  Anadolu Ajansı’nın yayınladığı haberler tüm abonelerine anında ulaşır ve geri çekilemez. Eğer haberde eksik veya yanlış bilgiler yer almışsa “İptal” ya da “düzeltme” haberi yayınlanır.

CHP’Lİ MİLLETVEKİLİNİN İDDİASI YALAN

Anadolu Ajansı, CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz’ın iddia ettiği türde bir haber yayınlamamıştır. İddia tamamen asılsızdır.

Ayrıca Sayın Eryılmaz’ın, ”Patlayan araç Türkiye’den Suriye’ye giriş yapan araçların bulunduğu yönde park halindeydi’’ iddiası da, Anadolu Ajansı’nın dün abonelerine servis ettiği güvenlik kamerası görüntüleri ile çelişmektedir. Yayınlanan görüntülerde, patlayan aracın Suriye’den Türkiye’ye giriş yaptığı açıkça anlaşılmaktadır.

Anadolu Ajansı’nın kurumsal kimliğinin ve yayıncılık ilkelerinin asılsız iddialarla siyasi tartışmalarda kullanılmasının kabul edilemez bir tutum olduğunu belirtmek isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Anadolu Ajansı

MEDYAGUNDEM

abd-general

AA muhabirinin sorusu ABD’li generalin zoruna gitti

ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon Komutanı Korgeneral Stephen Townsend’in basın toplantısı gergin anlara sahne oldu. …

salihm2

Bild paçavrası Türk gazetecileri hedef gösteriyor

Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, Türk gazetecileri “casus” diyerek fişliyor, hedef gösteriyor. Genel yayın …

sozcu-yalan2

Asparagasçı Sözcü muhabirinin son yalanı!

15 Temmuz öncesi FETÖ’nün operasyon üssü gibi yayıncılık yapan Sözcü gazetesinin başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir