Anasayfa / GENEL / Başbakan: İstihbarata bile sızdılar
erdogan1

Başbakan: İstihbarata bile sızdılar

Başbakan Erdoğan, cemaati eleştirerek, devletin içerisindeki virüslerin kökünü kazıyacaklarını söyledi. Paralel yapı olarak nitelendirdiği kesimin, 30- 35 yıldır devletin en hassas noktalarına sızmak için hazırlandığını ifade eden Erdoğan, cemaatin AK Parti’ye oy verilmemesi için broşür dağıttığını söyledi. Erdoğan, aynı yapının istihbarat dahil devletin tüm kademelerine sızdıklarını anlattı. 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 24 TV’de Mustafa Karaalioğlu’nun sorularını yanıtladı.
Hükümete yönelik operasyon sonrası Fethullah Gülen’in AK Parti’ye oy vermeyin talimatı verdiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Paralel yapının başındaki zat Pensilvanya o kainatın imamıdır. Şöyle diyor ben oy kullanmadım kullanmayacağım diyor ama yönlendiriyor. Bu yapılan nedir? Denizli’de SMS’ler geçiliyor. AK Parti dışında hangi partiye oy verirseniz verin deniliyor.” dedi.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARININ SATIR BAŞLARI

Mitingimizin ardından Mardin’e geçtik. Mardin’i de bugüne kadar böyle görmedim. Gerçekten gecikmeli gittim, yaklaşık bir 2 saati buldu gecikme. Zaman zaman hava da yağışlıymış, hiç dağılmamışlar. Orda da coşkulu bir miting yaptık.

GEZİ SONRASI ARTAN MİTİNG KATILIMI

Bunu Gezi Parkı olaylarıyla şuan yaptığımız mitingleri bağlantılamak doğru değil. Bizim Gezi Parkı sonrasında bir dizi miting yaptık hakikaten muhteşemdi. Orada milli iradeye karşı ciddi bir saldırı vardı. Bu saldırı halkı ciddi manada rahatsız etmişti. Bu bir milli irade hırsızlığıydı. Havalimanındaki karşılama 100 bini aşkın insandı. Ankara’da yapılan miting, arkasından İstanbul mitingi. Hepsi birbirini tetiklemişti.

17 ARALIK SONRASI GELİŞMELER

Yerel seçime geldik ama yine Gezi Olayları’na benzer 17 Aralık tetikleyicisi var. Bunu halkımız darbe gibi görüyor tabi biz de böyle görüyoruz. Bu paralel yapıyı ben zaman zaman paralel devlet olarak da niteledim. Devletin kurumlarını ele geçirme, işgal etme buradaki art niyetin bir faturası ortaya çıktı. Bunu ilk zamanlar belki vatandaşa yansıtılmadığı için hissetmiyor olabilirdi. Ama vatandaş son olaylarla da özellikle MİT Müsteşarıma ilişkin olay, gezi olaylarıyla bunu bütünleştirmeye başladı.

TELEFON DİNLEMELERİ

Hakikaten bu montaj bir çok görüntüler, çeşitli telefon dinlemeleri. Düşünün ben bir başbakanım benim telefonumnu dinleyemezler, Cumhurbaşkanını dinleyemezsin, mahkeme kararı ile bile dinleyemez benim telefonumu. Benim Adalet Bakanı ile yaptığım konuşma dinleniyor düşünün. Bunu bulup çıkarmak bizim görevimiz değil mi görevimiz. Bunu teşhir ediyorsun bundan rahatsız oluyorlar. Biz bir kısmına ulaştık. Şuanda bazı şeyleri açıklamaya kalkarsak bu işi çözemeyiz. Bu işi yapacaksak bunu tam kazımamız lazım, tam hukuk içerisinde yerli yerine oturtmamız lazım. Dikkatli olmaya mecburuz. Devletin kendi içindeki çarkların daha sağlıklı döndüğnü görmemiz lazım. Bunu gördüğümüz anda da o zaman bu işe müdahalenin vakti gelmiş demektir.

YILLAR ÖNCE BU DURUMU DÜŞÜNÜR MÜYDÜNÜZ?

Aklımın ucundan geçmezdi. Hep iyi niyetle baktık, art niyetimiz olmadı. Sizin de bu noktada bugüne kadar böyle bir düşünceniz olmadı. Ama dün çok dostça oturup yemek yediğiniz dertleştiğiniz insanlar şimdi bakıyorsunuz tamamiyle karşınıza geçmiş size atışlar yapıyor. Bize zaten her türlüsünü yapıyorlar ve daha da öteye gitmek suretiyle bu akşam aldım 80 bin broşür bastırmışlar bunları dağıtıyorlarmış. Bu noktada bunlar yakalandı. Aynı şekilde Siirt’te söylediler iki gün önce 5 bin adet 5-6 sayfalık broşürleri kapılardan atıyorlar. Seçim gününe kadar bunun bu şekilde devam edeceği ortada. Biz de içişleri ve emniyet olarak istihbari olarak çalışmaya girerek gerekli müdahaleler yapılıyor. Paralel yapının başındaki zat Pensilvanya o kainatın imamıdır. Şöyle diyor ben oy kullanmadım kullanmayacağım diyor ama yönlendiriyor. Bu yapılan nedir? Denizli’de SMS’ler geçiliyor. AK Parti dışında hangi partiye oy verirseniz verin deniliyor. Bu nedir 10 yıl önce Pensilvanya’daki zat o zaman diyelim ya doğru yaptı ya yanlış yaptı. O zaman bizimle birlikte hareket ediyorlardı. Biz aynı AK Parti’yiz. Şimdi ne oldu? Ya orada yanlış yaptı ya burada.

DERSHANELER CEMAAT’İ BİTİRME, AMACIYLA MI KAPANACAK?

Ben başbakan olduktan kısa bir süre sonra hükümeti kurduk. O zaman MilliEğitim Bakanı Hüseyin Bey’e ben bu dershane sistemine karşıyım dedim. Bu konuda hazırlıklarını yap bunu bi defa reforme edelim. Bunlarla bizim yürütmemiz mümkün değil dedim ve bunun adımını atma yoluna girdik. Siyasette dün bir bugün iki birisi değilim ama arazide 10 yıllarımı vermiş birisiyim. Anadolu’da benim halkım bizi ne zaman bunlardan kurtaracaksınız diyor. Dershane doğru ise devletin okulları niye? Devletin okulları bişey veremiyor dershane mi veriyor? Siz alacaksınız ilk okul, ortaokul, lise yetiştireceksiniz 3-5 ay bir dershaneye gidecek kazanacak okulları sileceksiniz. Böyle bir mantık olamaz. Bu akşam Mardin’de bir hanım yanıma geldi ben dedi ortaokulu kendim okudum, liseyi hakeza dışardan okudum ardından da hukuk fakültesini bitirdim dershaneye falan da gitmedim dedi. Şuanda da partide çalışan birisiyim. Bu hanımı dinlediğim zaman ben işin gerçeğini gördüm ve davarını satacak, bilziklerini satacak çocuklarını okutacak. Bunun yüzde 100 teminatı var mı yok. Biz burada dershaneler olayını reforme edelim, kaldıralım derken diyorduk ki okullara dönüşelim. Bunun da ilk adımını hatırlarsanız biz hizmet alımı yoluyla dedik ki bu tür kurulmuş okullara öğrenci verelim maliyeti ne ise ödemelerini yaparız onlar da bu hizmeti verirler. Biz de okul yatırımını minimuma indiririz. Danıştay o zaman reddetti. O zamanki gazeteleri hatırlayın Cemaate destek olsun diye hükümet bunu yaptı diyorlardı. Hatta ben kendilerine söyledim nasıl düşünürsünüz bunu diye. Şimdi burada da böyle bir durum asla söz konusu değil.

Devletin daireleri ile dershanelerin ne alakası var. Kaldıki mesela dünyanın değişik yerlerinde okulları var. Yaptığımız seyahatlerde o okullara bizi davet ederlerdi gittik, bakan arkadaşlarım gitti. O ülkelerin devlet başkanları hükümet başkanları biz onlara refere olduk. Onların da bakışı bizim bakışımız sebebiyle değişikti. Bu yaklaşımı ortaya koyan iktidar burada niçin böyle birşeyle uğraşsın ki?

MEDYAGUNDEM

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

akademisyen

FETÖ’cü sözde akademisyen kovuldu

“Polise askere güvenmeyin. Silahlanın” çağrısı yapan Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Mahmut Nihat Kanbur’un …

feto-clinton

Clinton ile FETÖ’nün bağlantısı

ABD’de önümüzdeki Kasım ayında yapılacak başkan seçimlerinde Demokratların başkan adayı Hillary Clinton’un seçim kampanyaları boyunca …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir