Anasayfa / GENEL / AA’dan Hürriyet’e yaylım ateşi
aa-hurriyet1

AA’dan Hürriyet’e yaylım ateşi

Hürriyet Gazetesi, Anadolu Ajansı’nın hem haberini hem de haberin açıklamasını çarpıttı. Gazete, AA’nın Suriye’deki muhaliflerin helikopter düşürülüşünü fotoğraflayarak veren özel haberini “AA’ya özel helikopter düşürdüler” başlığıyla vererek Beşar Esed’e örtülü destek verdi. AA ise, bu haberin veriliş biçimine itiraz ederek yazılı bir açıklama gönderdi. Ancak Hürriyet Gazetesi, bu açıklamayı da okur köşesinde“Hürriyet haklı mı” başlığıyla vererek ikinci bir çarpıtma yoluna gitti.

Anadolu Ajansı, geçtiğimiz gün “AA ekibi, ÖSO’nun Suriye ordusuna ait helikopteri düşürme anını görüntüledi” başlığıyla bir haber servis etti. Haber, Suriye ordusuna ait bir helikopterin muhalifler tarafından düşürülüş anını gösteren görüntüleri anlatıyordu.

aa-hurriyet

Ancak Hürriyet Gazetesi, bu haberi sanki muhalifler sadece AA muhabirleri görüntülesin diye bir Suriye helikopterini düşürdükleri şeklinde okuyucularına sundu. Hürriyet, haberi “AA’ya özel helikopter düşürdüler” başlığıyla verdi. Anadolu Ajansı ise bu yorum ve başlık üzerine gazeteye yazılı bir açıklama gönderdi. Gönderilen açıklamayı “tekzip düzeltme kuralları” gereği haberin çıktığı sayfa ve sütunde, aynı büyüklükte kullanması gereken gazete yönetimi, işi okur temsilcisi Faruk Bildirici’ye havale etti. Faruk Bildirici ise, yazısında Esed’e basın desteği niteliğindeki başlık ve yoruma açıklama getirmek yerine Anadolu Ajansı muhabirini eleştirdi. Bildirici AA muhabirini eleştirerek, “Savaş muhabirliği bu değil…” dedi. Bildirici’nin bu yorumu, “Savaş muhabirliği savaş gerçeğini fotoğraflamamak ise nedir” sorusunu akıllara getirdi.

İŞTE AA’NIN ÇARPITILAN AÇIKLAMASI

Sayın Enis Berberoğlu,

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Gazetenizin bugünkü nüshasında, Anadolu Ajansı’nın başarılı bir habercilik örneğini, “AA’ya özel helikopter düşürdüler” başlığıyla vermeniz son derece üzücü bir durumdur.

Kurumumuzu ve habercilerimizi rencide edici bu sunumun, okuyucular nezdinde, ortaya konan emeğe gölge düşürücü haksız bir şüphe içerdiği açıktır.

Üstelik haberin içeriğinde, başlığa çekilen ifadeleri haklı çıkaracak en ufak bir detay da bulunmamaktadır.

Haberi veriş şekliniz, başta Suriye’dekiler olmak üzere habercilerimizi hedef gösteren, can güvenliklerini tehlikeye atan bir yayın niteliğindedir.

Bölgedeki gelişmeleri başından beri yakından takip eden muhabirimiz, bahse konu haberi yapmak için canını ortaya koyarak, büyük bir habercilik örneği göstermiştir. Dolayısıyla ortada, ne şahsına özel bir haber kurgusu ne de bir ayrıcalık bulunmaktadır.

Savaş bölgelerinden sıcak gelişmeleri haberleştirmek her habercinin ortak hayalidir. Muhabirimiz, bu hayalini gerçekleştirmiş ve her anlamıyla takdiri hak etmiştir.

Abonelerimizden de bizleri takdir etmeseler de haberlerimizi yansız kullanmalarını beklemenin en temel hakkımız olduğu düşüncesindeyiz.

Bahse konu haberi, gazetenizin uygun bir yerinde, hassasiyetimizi dikkate alarak yeniden yayınlamanız, bizleri memnun edecektir.

Kurumsal İletişim Müdürlüğü

MEDYAGUNDEM

Cinayet azmettiricisi Hürriyet!

Hürriyet gazetesi ve Doğan Haber Ajansı’nın günlerdir Suriyeli mültecileri hedef gösteren yayınları, barbarca bir cinayetle …

hur2

Hürriyet’in Suriyeliler provokasyonu vahşeti getirdi

Türkiye bugün Sakarya’da yaşanan bir vahşete uyandı. Suriyeli hamile kadın, tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık …

dogan

Vahşetin ortağı Doğan medyası

Sakarya’da 20 yaşındaki 9 aylık hamile Emani Al Rahmun’u kaçırıp tecavüz ettikten sonra vahşice katleden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir