Anasayfa / ANALİZ / 23 yıl önceki bir Hürriyet manşetinin anatomisi!
saygi-ozturk2

23 yıl önceki bir Hürriyet manşetinin anatomisi!

Hürriyet gazetesinin 23 yıl önce “Sınav soruları çalındı, biz de ele geçirdik” diyerek yayınladığı ve sınavların iptal olmasına neden olan manşet ve o manşetteki isim bugün ne kadar da bildik “paralel tezgah” görünüyor!


MEDYAGUNDEM.COM- Gülen örgütünün 40 yıldır Türkiye’ye nasıl bir bela olduğunu ne yazık ki şimdi anlıyoruz. “Müslüman kardeşlerimiz” dediğimiz adamların her türlü kirli tezgah, kumpas, cinayet ve kötülüğün kaynağı olduklarını ne üzücü ki bugünlerde görebiliyoruz. Türkiye’nin son 30-40 yılında yaşanan pek çok olayın yeniden sorgulanması gerektiği de daha bir önem kazanıyor.

Bütün bunları yazmamıza sebep olansa Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’un piyasaya yeni çıkan ve Gülen örgütünün gerçek yüzünü sergileyen “İN” isimli kitabı oldu.

O kitap öyle ezberler bozdu ki, 8 yıl önce Hrant Dink’in katilinin Samsun’da yakalandığında elinde Türk bayraklı “kahraman” gibi muamele gördüğü Emniyet fotoğraflarının “paralel kumpas ürünü servis” olduğunu anladık.

samast3

Tüm Türkiye’nin “büyük gazetecilik” diye saf saf alkışladığı görüntüler meğer hem bir paralel kumpasın parçası, hem de  Cemaat’in emir eri gazetecisini parlatma operasyonuymuş!

23 YIL ÖNCEKİ HÜRRİYET MANŞETİ DE AYNI TEZGAHI ÇAĞRIŞTIRIYOR

Hrant Dink katilinin Emniyet’teki “kahraman” muamelesi gördüğü görüntüleri nasıl bir paralel servis olayı ise 23 yıl önce Hürriyet gazetesinin“Yılın Gazetecilik Olayı” manşeti de Fox TV’deki paralel örgüt elemanı Ercan Gün olayını hatırlatıyor.

Yıllarca Hürriyet gazetesinin Ankara bürosunda Emniyet ve Eğitim muhabirliği yapan Saygı Öztürk, halen Sözcü gazetesinin Ankara Temsilcisi… Sözcü’nün bugün paralel örgütün operasyon gazetesi olduğunu artık net görüyoruz ama birkaç yıl öncesine kadar Saygı Öztürk için “paralel örgüt elemanı” dense kimse inanmazdı herhalde.

Ama hep diyoruz paralel örgütün elinin kimin cebinde olduğunu asla bilemediğimiz günlerden geçiyoruz.

Ve Saygı Öztürk’ün de uzun yıllar öncesine dayanan bir “paralel proje” olabileceğine dair ciddi şüpheyi gözler önüne serelim istiyoruz.

Önce Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’un piyasaya yeni çıkan ve Gülen örgütünün gerçek yüzünü ortaya koyan “İN” kitabından bir detayı alıntılayalım:

“Bana gelen bilgilere göre, Kozanlı Ömer’den önce Cemaat’in “Emniyet İmamı” görevini üç ay süreyle Hamidullah Öztürk isimli birisi yapmıştı. Hamidullah Öztürk’ün, ‘paralel yapı’ söylentileri çıktıktan sonra Cemaat tarafından Brezilya’ya kaçırıldığını da öğrendim.”

O “CEMAAT İMAMI” SÖZCÜ YAZARININ AMCAOĞLU

Sabri Uzun kitabında söz etmemiş ama MEDYAGÜNDEM olarak biz ekleyelim. Hamidullah Öztürk’ün amcaoğlu Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk’tür. Tabi Sabri Uzun’u da anlıyoruz, Sözcü gazetesi yazarı Soner Yalçın’ın yayınevi Kırmızı Kedi’den çıkan kitabında sanırız bir başka Sözcü yazarı olan Saygı Öztürk’ü deşifre etmek istemedi.

Neyse…

Saygı Öztürk’ün yıldızının parladığı haber neydi?

23 Mayıs 1992 tarihli Hürriyet gazetesi manşeti…

TÜRKİYE SAYGI ÖZTÜRK’Ü O HABERLE DUYDU

24 Mayıs 1992’de yapılan Anadolu Lİseleri Sınavları’ndan bir gün önce Hürriyet Gazetesi, sınav sorularının satıldığı iddialarını gündeme getirerek, soru kitapçıklarından birini ele geçirdiğini açıklamıştı. 23 Mayıs 1992 tarihli Hürriyet’te, Ankara muhabiri Saygı Öztürk’ın ele geçirdiği sorulardan birkaçı, noterde tasdik edildikten sonra yayınlanarak sözde skandal ortaya çıkarılmıştı! 24 Mayıs Pazar günü yapılan sınav, Hürriyet’in gazetecilik başarısının ardından iptal edilerek, 4 Haziran 1992’de yenilenmişti.

“Yılın gazetecilik olayı” demişti Hürriyet… Tıpkı Ercan Gün’ün Dink katilinin görüntüleriyle medya sahnesine yerleştirilmesi gibi… Türkiye de Saygı Öztürk adıyla o haberle tanıştı.

Haber neydi?

Haberin spotunda aynen şöyle deniyordu:

“Hürriyet, yılın gazetecilik olayını gerçekleştirdi. Arkadaşımız Saygı Öztürk, dün yapılan Anadolu Liseleri Sınav Kitapçığı’nın 20 milyon liraya satıldığı iddialarını araştırarak kitapçığı, sınavdan bir gün önce elde etti.”

Yine bir  sınav soruları hırsızlığı…

Sınav soruları hırsızlığı deyince akla Türkiye’de ilk kim geliyor bugün? Gülen örgütü… Artık kesinleşti ki, yıllardır soruları çalarak devletin kadrolarına sızan, ya da iyi okulları kendi adamlarının kazanmasını sağlayan bir suç şebekesi gerçeğiyle karşı karşıyayız..

SAYGI ÖZTÜRK O SORULARI NASIL ELE GEÇİRDİ?

Peki Saygı Öztürk sınav soruları kitabını nasıl elde etti acaba? Soruları elde mi etti, yoksa Gülen örgütü tarafından servis mi gördü?

Bugün bakıldığında tam bir paralel örgüt operasyonunu işaret eden sınav hırsızlığı olayıyla belli ki o dönem Gülen örgütü de birtakım hesaplar içindeydi. Nasıl Ogün Samast’ın Emniyet’te “kahraman” gibi karşılandığı görüntüleri kendi adamlarına vererek istemedikleri bir emniyet müdürünü görevden aldırıp yerine kendi adamlarını yerleştirdilerse, Saygı Öztürk’ün Hürriyet’te o gün yaptığı haberle de belli ki bir paralel operasyon döndü.

AMCAOĞLU GÜLEN ÖRGÜTÜNÜN 12 KİŞİLİK ŞURASINDAN

Sınav iptal edildi, Türkİye Hürriyet’in haberini konuştu ama medya dünyasında en çok konuşulan isimse Saygı Öztürk olmuştu! Bir yıldız gazetecinin doğuşu! O gazeteci 2 yıl evvel Gülen örgütünün kanalı Samanyolu Haber’de Önder Aytaç’la program arkadaşı olarak karşımıza çıktı. Sonra duyduk ki amcaoğlu Gülen örgütünün 12 kişilik Şura Heyeti’nde yer alan  “imam”lardan biri…

Sonra gün geldi Sözcü gazetesi “paralel” frekanstan yayın yapmaya başladı.

Bugün anlıyoruz ki paralel örgütün medyadaki adamları uzun yıllardır kilit noktaları ele geçirmiş. Hem de paralel örgüt operasyonlarıyla…

1992 yılında Hürriyet’in “sınav sorularını ele geçirdik” deyip iptal ettirdiği Anadolu Liseleri Sınavları haberi ve altındaki imza olan Saygı Öztürk’ü şimdi daha net anlamışsınızdır umarız… O soruları Saygı Öztürk’ün nasıl elde ettiği 23 yıl sonra cevap bulmadı mı sizce de?

Birileri Saygı Öztürk’ün Fetullah Gülen hakkındaki “Okyanus Ötesindeki Vaiz” kitabını gösterip “O Cemaatçi olamaz” diyebilir. Ama paralel örgüt 40 yıldır işte böyle çalıştı. Sanıyor musunuz ki dün Gülen “karşıtı” imiş gibi görünen herkes gerçekten öyleydi…

İşte Hürriyet’in o haberi:

hurriyet-sinav

 

 

 

MEDYAGUNDEM

Cinayet azmettiricisi Hürriyet!

Hürriyet gazetesi ve Doğan Haber Ajansı’nın günlerdir Suriyeli mültecileri hedef gösteren yayınları, barbarca bir cinayetle …

hur2

Hürriyet’in Suriyeliler provokasyonu vahşeti getirdi

Türkiye bugün Sakarya’da yaşanan bir vahşete uyandı. Suriyeli hamile kadın, tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık …

dogan

Vahşetin ortağı Doğan medyası

Sakarya’da 20 yaşındaki 9 aylık hamile Emani Al Rahmun’u kaçırıp tecavüz ettikten sonra vahşice katleden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir