Anasayfa / GENEL / Yanaşma Batı medyası!
abd-secim1

Yanaşma Batı medyası!

ABD başkanlık seçimleri için halk sandık başına giderken, hem ABD basını, hem dünya basını ABD seçimlerini yakından takip ediyor. Özellikle ABD ve İngiliz basını, desteğini açık açık gösterdiği Clinton’ın kazanması için elinden geleni yapıyor.

ABD başkanlık seçimleri için halk sandık başına giderken, hem ABD basınında hem dünya basınında ABD seçimleri gündemin en önemli maddesi.

150 milyon seçmenin oy kullandığı seçimlerde her ne kadar 4 aday yarışsa da seçimi kazanabilecek iki isim var: Demokrat aday Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump.

ABD ve İngiliz basını, seçimleri yakından takip ederken, genel olarak desteklerini gizlemiyor ve Clinton’ın avantajlı olduğunu savunuyor. Özellikle kullandıkları görsellerde de algı oluşturmayı ihmal etmeyen basının ortak görüşü Clinton’ın başkan olacağı yönünde.

Karar günü geldi çattı!

abd-secim2

ABD gazetesi USA today, aylardır süren seçim maratonunun sonuna gelindiğini belirterek, seçim haberini “Karar günü sonunda geldi” başlığıyla manşetine taşıdı.

Son çatışma!

abd-secim3

New York Times gazetesi, 8 Kasım 2016 manşetinde, başkanlık koltuğuna oturmak için son derece önemli olan ve iki parti arasında gidip geldiği için ‘Salıncak eyaletler’ olarak bilinen bölgeler üzerinden bir başlık attı. Gazete, ‘Son çatışma sahneleri: Salıncak Eyaletler’ başlığı ile seçim haberini okurlarına sundu.

‘Daha az nefret ettiğinize oy verin’

abd-secim4

New York Post gazetesi, ilginç bir görsel ve başlık ile seçim haberini servis etti. Gazete, “Daha az nefret ettiğinize oy verin” başlığını kullandığı haberinde, tiksindiği için burnunu kapatan bir kadın görseli kullanmış.

‘Gerçeklik vakti’

abd-secim5

Son mitingleri ve son çekişmeleri ana sayfasına taşıyan Washington Post gazetesi, “Son mitinglerden sonra endişeli millet için gerçek zamanı” başlığını attı. Gazetenin ‘Endişeli millet’ vurgusu yapması ise dikkat çekti.

İngilizler de Clinton’cı

abd-secim6

İngiliz Guardian gazetesi, “Başkanlık rakipleri Clinton’a avantaj sağlıyor” başlığını attı.

‘Piyasalar coştu’

abd-secim8

Financial Times gazetesi “Anketler Clinton’un az farkla önde olduğunu gösterirken Piyasalar coştu” başlığıyla ABD’deki seçimin ekonomiye olan etkisini değerlendirdi.

Times: Clinton avantajlı

abd-secim9

İngiliz Times gazetesi, “Erken kullanılan oylarla gelen yüksek destek, Clinton’a avantaj sağlıyor” başlığını attı.

Amerika.. Büyük korku

abd-secim10

ABD ve İngiliz basınının ‘Trump’ korkusu İtalya’ya da sıçramış durumda. La repubblica gazetesinin manşetinde “Amerika’nın büyük korkusu” ifadelerine yer verildi.

‘Lütfen Trump olmasın’

abd-secim12

Alman gazetesi Bild, ise Trump için ‘Palyaço’ ifadelerini kullanarak, “Lütfen bu palyaço olmasın” başlığını attı.

‘Amerikalıları Trump’ı seçecek kadar çıldırmış olmamalı’

abd-secim13

İskoç gazetesi National, “Seçmen sandık başına gidiyor, Trump’u, White House’a gönderecek kadar çıldırmış olabilirler mi?” ifadelerini kullandığı haberine “Amerikan kabusu” başlığını kullandı.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

feto-abd

ABD kararını verdi; game over Feto!

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ABD Dışişleri Bakanlığının yayınladığı Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nun Türkiye bölümünde ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir