Anasayfa / GENEL / WikiLeaks belgelerine göre cemaatin “Emniyet imamı” terörist!
emniyet-imam4

WikiLeaks belgelerine göre cemaatin “Emniyet imamı” terörist!

Emniyet’in içindeki paralel yapılanmanın imamı olan Osman Hilmi Özdil’in ismi, WikiLeaks tarafından yayınlanan ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait gizli belgelerde “terörizm şüphelisi olarak” geçiyor.

USA Sabah’ta yer alan habere göre, 13 Ocak 2010 tarihli ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen “Türkiye Vizeleri Ocak Önerileri” adlı belgede Osman Hilmi Özdil’in “İslami Cihat Birliği” adlı bir terörist gruba üye olduğu belirtiliyor.

Büyükelçilikte misyon şefi yardımcılığı yapan Doug Siliman imzalı belgede, 11 Aralık 2011’de 10 yıllığına iş ve gezi için ziyaretçi vizesi alan Osman Hilmi Özdil hakkında Türk Polis Teşkilatı’ndan alınan bilgilere yer veriliyor.

“ÖZDİL TERÖRİST LİSTESİNE ALINSIN”

Belgede konuyla ilgili bölümde şöyle deniyor:

“Ankara’daki ABD Hava Kuvvetleri Özel Soruşturmalar Ofisi aşağıdaki bilgiyi ulaştırdı: 19 Haziran 2009’da Türk Polis Teşkilatı’ndan terörizmle ilgili yetkili aşağıdaki yer alan beş ismin “İslami Cihat Birliği” adlı bir terörist örgütün üyesi olduklarını onayladı. Beş ismin de tamamına geçmişte ABD vizesi verildi. Türk Polisi aşağıdaki bu isimleri bize verdikten sonra neden ABD’ye seyahat ettiklerine dair bilgi talebinde bulundu. Türk polis yetkilisi söz konusu bilgiye doğrudan ulaşma kapasitesi bulunan bir görevli. Kaynağın ABD hükümetinde son 4 yıldır güvenilir bir konumu bulunuyor. Bu isimlerin tamamının ABD terörizm izleme listesine koyulmalarını tavsiye ederiz. Bunun yanında ABD’nın yerel ve yabancı havayolları için hazırladığı uçuş yasağı bulunanlar listesine alınmalarını tavsiye ederiz. “

Osman Hilmi Özdil’in diğer dört kişiyle birlikte yer aldığı listede doğum tarihinden, TC No’suna, Pasaport numarasına kadar her türlü detay yer alıyor. Vizenin normal süresi dolmadan 9 Mayıs 2007’de iptal edildiği görülüyor.

ÖZDİL’İN VİZESİ NEDEN İPTAL EDİLMİŞTİ?

Cemaatle ilgili yazdığı kitabın ardından sol örgüt mensubu olma suçlamasıyla cezaevine konulan Hanefi Avcı’nın “Haliç’te Yaşayan Simonlar” adlı kitabında Osman Hilmi Özdil’in Fethullah Gülen’I ziyaret etme amaçlı ABD’ye uçtuğu ve bu sırada FBI aramasına maruz kaldığı da belirtiliyordu. Avcı’ya göre bu olay sonrasında Özdil’in vizesi iptal edilmişti.

Kitabın o bölümü ise şöyle: “MİT Müsteşarlığı ve askeri istihbarat birimleri Ömer Beyi gerçek adı (Osman Hilmi Ozdil) ile bilmekte ve takip etmektedir.

2007 yılında Omer Bey ve Yenimahalle ile ilgilenen Sinan Beyin (Murat Bey) ABD’ye giriş ve çıkışlarında FBI tarafından önce sorgulanmaları sırasında üst ve bagaj aramaları yapılmış/ bu şüpheli duruma rağmen Ömer Beyin seyahat programını değiştirmeyerek ABD’de bulunan emniyetçi arkadaşlar tarafından havaalanında karşılanmış ve onlarla görüşmüş daha sonra yine emniyetçi arkadaşların kullandığı araç ile HE’nin (Fethullah Gülen) bulunduğu kamp yerine oturulmuş ve fiziki ve teknik takip ile bu süreç bütün teferruatıyla FBI tarafından kayıt altına alınmıştır.

DEVLETİN GİZLİ BİLGİLERİ FBI TARAFINDAN ELE GEÇİRİLDİ

ABD’den çıkış esnasında da tekrar sorgulanmış, bilgisayarı dâhil üzerinde ve bagajında bulunan bütün bilgi ve belge niteliğindeki eşyanın kopyası alınmış, FBI sorgusunda ABD’de daha önceden defalarca ziyaret ettiği Emniyet Müdürü S. T. isimli kişiyi ziyaret maksadıyla bulunduğunu ifade etmiş, ifadelerinin birer sureti ile kendisinden alınan bilgi ve belgelerin birer kopyası Emniyet Genel Müdürlüğüne

İntikal ettirilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğüne intikal ettirilen bilgi ve belgeler arasında bazı üst düzey emniyet yetkililerinin ve eşlerinin bilgileri de tespit edilmiştir.

Yapılan tüm çalışmalara rağmen FBI tarafından kopyalanan Ömer Beyin bilgisayarında bulunan bilgilerin içeriği hakkında ne FBI yetkililerinden ne de Ömer Beyden tatminkar bir cevap alınamamıştır. Büyüğümüzün talimatı üzerine ilgili Daire Başkanı R. G. Ömer Beyle görüşmüş ve kendisinden ABD de yaşanan olayla ilgili bilgi talep etmiştir. Ancak Ömer Bey böyle bir olayın vuku bulmadığını, kendisinin sadece pasaportuna bakılarak uçağa bindiğini ifade ederek, hilaf-ı vaki beyanda bulunmuştur. Bilahare önüne bilgi ve belgeler konulduğunda kabullenmek zorunda kalmıştır. Ancak bu esnada bile bilgisayarında bulunan bilgilerle ilgili malumat vermek istememiştir.

Bu süreçte Ömer Beyin ABD vizesi ABD hükümeti tarafından iptal edilmiştir.

Omer Bey ABD vizesini geri alabilmek için İstihbarat Dairesi Başkanlığı’ndaki arkadaşları riske atarak kendisinin Polis Sandığının sahibi olduğu Ankara Sigortanın temsilcisi olduğunu, Emniyet Genel Müdürlüğünün araçlarının kendisi tarafından sigortalandığını ifade ettirmiş, ancak bu durum FBI yetkilisinde daha büyük bir şüphe uyandırmış ve Ömer Beye vize verilmesi talebi reddedilmiştir.” (Takvim)

MEDYAGUNDEM

wiki

ABD’den dünyayı sarsan dinleme skandalı

WikiLeaks’in yayınladığı belgelerde, CIA’in akıllı televizyonlara ve telefonlara sızabildiği, cihazlar kapalı görünse bile dinleme aracı …

wiki

CIA herkesi böyle dinlemiş!

Yayınlanan belgelerde, CIA’nın dünya çapında yürüttüğü siber operasyonlarda kullandığı araç ve yöntemlerin yer aldığı iddia …

cia

Wikileaks’ten CIA’nın yeni kirli sırları

Wikileaks, CIA’den geldiğini iddia ettiği binlerce belge yayımladı Wikileaks, bugün yayınladığı belgelerde ABD Merkezi İstihbarat …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir