Anasayfa / GENEL / “Veliaht” darbesi Türkiye için ne anlama geliyor?
selman

“Veliaht” darbesi Türkiye için ne anlama geliyor?

Suudi Arabistan’da Kral Selman Savunma Bakanı olan oğlu Muhammed Bin Selman’ı birinci veliaht yaptı. Peki bu karar ne anlama geliyor?

Haber7 yazarı Taha Dağlı, Suudi Arabistan’daki veliaht değişikliğinin perde arkasını yazdı.

İşte Dağlı’nın o yazısı:

-Muhammet Bin Selman ikinci veliaht konumundaydı, Mart ayında ABD ziyareti çok konuşulmuştu. Donald Trump’la yaptığı görüşmenin perde arkasıyla ilgili çok çarpıcı dedikodular çıkmıştı.

KARAR ALINDIĞI ESNADA O İSİM İSRAİL’DEYDİ

-Kral Selman’ın oğlunu ABD’ye yakınlaştıran güç Birleşik Arap Emirlikleri’ydi. BAE veliaht Prensi Muhammet bin Zayid, Donald Trump’ın damadı ve Ortadoğu danışmanı Jared Kushner’la temastaydı. (Bu arada bir not verelim, Suudi Arabistan’da veliaht değişikliğinin kararı alındığı sırada Kushner ise İsrail’deydi).

-İddiaya göre Kral Selman’ın oğluna ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden verilen telkin, babasının ölümünden sonra kendisinin tahta geçeceğiydi.

-Mart sonrası Suudi Arabistan Kralı Selman’ın Ortadoğu politikalarında gözle görülür farklılıklar ortaya çıktı. Mayıs’ta Trump Riyad’ı ziyaret etti ardından da Suudi Arabistan, Körfez krizini başlattı.

-Muhammed Bin Selman birinci veliaht olma yani 81 yaşındaki babasının ölümünden sonra tahta geçmek için telkinle babasını da Katar konusunda BAE ve ABD istekleri doğrultusunda yönlendirdi.

ÖNEMLİ BİR ANLAMI VAR

-Kriz devam ederken veliaht değişikliğinin önemli bir anlamı var. O da ABD ile BAE, Suudi Arabistan’ın politikalarından memnun olmuşlar ki, Riyad’daki bu veliaht değişikliğine destek çıktılar.

-Bu durum Körfez krizinin bir süre daha devam edeceğinin hatta bölgede yeni krizlere yol açabileceğinin göstergesi olarak kabul ediliyor.

-Zira Suudi Arabistan’ın baş aktör olarak görünse de perde arkasında krizi yönlendiren tarafın ABD ve İngiltere eksenindeki Birleşik Arap Emirlikleri olduğu bir gerçek. BAE’nin Suudi Arabistan’ı istediği şekilde yönetebilir olması veliaht değişikliğinde de açıkça ortaya çıktı.

-Veliahtlar Muhammed Bin Selman ile Muhammed bin Nayef arasında ne gibi farklılıklar vardı?

Karar sonrası Muhammed bin Selman, Nayef’in elini öperek kendisini yolcu etti. Ama şu bir gerçek ki ikisinin bölgenin tüm dengelerini değiştirebilecek düzeyde farklı görüşleri var.

-Muhammed bin Nayef, Türkiye ve Katar’la iyi ilişkileri olan bir isimdi. İçişleri Bakanlığı döneminde Türkiye’yi destekleyen önemli bir figürdü.

DÖNÜM NOKTASI OLMUŞTU

-Kral Selman kendisi Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde olsa da oğlunun bu konularda ne yapacağı belirsiz. Zira ABD ve BAE kontrolünde birinci veliaht olması Arap dünyasında kendisine yönelik şüpheli bakışları arttırdı.

-Üstelik veliaht değişikliği Suudi Arabistan’da öyle kolay kolay alınan bir karar değil. Kral Selman 2015 Ocak ayında göreve geldiğinde Nayif’i birinci veliaht yaparak olağanüstü hal yetkilerini kullanmış ve bu durum Türkiye ile ilişkiler konusunda dönüm noktası olmuştu. Kral Selman’ın ikinci kez veliaht değiştirdiği bu sürecin ise ilkinden tamamen farklı sonuçlar doğurmasından endişe ediliyor.

MEDYAGUNDEM

veliaht

Trump Kral “darbe”sinin neresinde?

Katar krizi sürerken aniden bölge gündemine düşen ve henüz anlamı tartışılan Suudi Arabistan’da veliaht prens …

veliaht

Suudi Arabistan’da “kral” darbesi!

Suudi Arabistan Krallığı, Veliaht Prens Muhammed bin Nayif’in yerine Kral Selman’ın oğlu Muhammed bin Selman’ın …

trump

Ve ABD ufaktan Suudilerle BAE’yi satar!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Körfez ülkelerinin Katar hakkındaki endişelerini henüz detaylandırmamalarına şaşırdıklarını belirterek, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir