Anasayfa / GENEL / Ve cemaat açıkladı: İttifak yok CHP’ye oy da yok
cemaat-chp

Ve cemaat açıkladı: İttifak yok CHP’ye oy da yok

MEDYAGUNDEM.COM- Geçtiğimiz gün Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, cemaat ile Mustafa Sarıgül arasında bir “ittifak” iddiasını yazmıştı. Yeni Akit yazarı Hasan Karakaya da Övür’ün iddiasını köşesine taşıyıp, “Cemaat bir açıklama yapsın” çağrısı yapmıştı.

karakaya-cemaat

ovur-sarigul

O açıklama geldi.

Cemaatten “yetkili bir isim” hem Mahmut Övür’e, hem de Hasan Karakaya’a bir açıklama yaptı. Cemaat ittifak iddiasını kesin bir dille yalanladı.

Karakaya köşesinde şöyle yazdı:

“Önceki günkü, ‘İftar arası siyaset’ başlıklı yazımda, Sabah yazarı Mahmut Övür’den naklen; ‘Fethullah Hocaefendi Cemaati’ ile ‘Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ arasında bir ‘ittifak anlaşması’ yapıldığını, ‘Cemaat’in, Sarıgül’ü destekleyeceğini’ yazmıştım… Hayır, yazmıştım değil, Mahmut Övür’den nakletmiştim… Yine de; ‘Cemaat’ten bir açıklama’ yapılmasını istemiştim… ‘Hizmet Hareketi’ bünyesinde görevli arkadaşlardan o kadar arayan oldu ki… ‘Kesinlikle’ dediler; ‘Cemaat’in Mustafa Sarıgül’e kesinlikle desteği yok… Dolayısıyla, arada bir ittifak anlaşması da yok… Haa; Cemaat’e mensup bazı kişiler Sarıgül’le görüşmüş olabilir… Ama bu; o şahsı bağlar, Cemaat’i değil.’

Gördüğünüz gibi, ‘ittifak’ söylentileri ‘kesin bir dille’ yalanlanıyor… İçlerinden bazıları, belki ‘Sarıgül’le dirsek teması’ kurmuş olabilir ama bu da Cemaat’i bağlamaz!..

O zaman, geriye şu soru kalıyor: ‘Olmayan ittifak anlaşması’nı kulaklara üfüren kim?.. Bana öyle geliyor ki; ya bizzat Mustafa Sarıgül, ya da onun ‘propaganda ekibi’nden birileri, Sarıgül’ü pazarlamak’ için böyle bir ‘fısıltı’ yaydı ortalığa… Kulaktan kulağa yayılan ama ‘aslı olmayan’ bir fısıltı!..

Durum, madem böyledir, o halde şimdi de Sarıgül ortaya çıkmalı ve ‘ittifak’ söylentilerini yalanlamalıdır… Zira; hiç kimse, kendi şahsi ikbali için, bir başkasını kullanamaz!..”

ÖVÜR DE YAZDI

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür de bugün köşesinde kendisini cemaatin önde gelen isimlerinden birini aradığını yazarak, şunları söylediğini açıkladı:

“Hizmet Hareketi’nin siyasetle mesafesini en iyi bilenlerden biri sizsiniz. Siyaset üstü bir duruşu olduğunu, siyasi partilere ve siyasi aktörlere karşı eşit mesafede durduğunu biliyorsunuz. Yazı bu açıdan farklı bir algıya yol açtı ve birileri de bunu kullanıyor. Karşıtlık oluşturulmaya çalışılıyor. Cemaatin bir siyasi aktörü açıktan destekleme gibi bir tavrı yok ve olamaz. Ama gelenek olarak bugüne kadar hep merkezdeki sağ partileri destekledik. Ölçümüz de demokrasi ve daha çok özgürlük.”

Övür bu sözlerden dolayı “Satır aralarından çıkarttığım sonuç şu: Bugüne kadar tabanı yüzde 90-95 oranında AK Parti’ye oy veren Cemaat’in bu seçimlerdeki rotası da değişmeyecek. Bu da yönlendirmeyle değil, tabanın doğal duruşu…” yorumunu yaptı.

MEDYAGUNDEM

meral

KK’nın Akşener ile pazarlığı!

Sabah gazetesinde Mahmut Övür’ün “Kılıçdaroğlu- Akşener pazarlığı” başlıklı yazısı şöyle… Türkiye, 10 Ağustos 2014’te Cumhurbaşkanı’nı …

kk-adil

KK’nın Adil Öksüz yalanını ne çabuk unuttunuz?

Mahmut Övür bugünkü yazısında önceki gün iddianamesi açıklanan Adil Öksüz’ün kaçırılması davasını ve CHP lideri …

kk8

“Adalet” dedikleri “CHP yargısı” olsun!

Rahmetli Hasan Karakaya 2011 yılında Yeni Akit gazetesinde CHP’nin yargıdaki militan kadrolaşmasını çarpıcı bir yazıyla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir