Anasayfa / GENEL / Vay Zühtü Efendi vay!
zuhtu

Vay Zühtü Efendi vay!

Dündar ve Gül hakkında verdiği “hak ihlali” kararında gerekçe açıklamayan AYM Başkanı, 2008’de bunun anayasaya aykırı olduğunu söylemişti. Başkan, yakındığı ihlalin altına imza attı.


MİT TIR’ları ile ilgili Cumhuriyet gazetesi tarafından 29 Mayıs 2015’te atılan ihanet manşeti ardından FETÖ işbirlikçiliği, darbe ve casusluk suçlamaları gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konulan Can Dündar ve Erdem Gül’ün hak ihlaline uğradıkları yönünde karar vererek tahliye olmalarının önünü açan ve bunu hemen kamuoyu ile paylaşan Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın, 2008’de AYM’nin gerekçesi yazılmamış kararlarını kamuoyu ile paylaşmasının anayasaya aykırı olduğunu açıkladığı ortaya çıktı.

POLİS AKADEMİSİ’NDE HOCAYKEN…
21 Haziran 2008 tarihinde Iğdır Barosu’nun düzenlediği ‘Demokrasi hukuk devleti ve yeni anayasa arayışı’ konulu panelde konuşan Prof. Dr. Arslan o dönem paralel yapının eline geçtiği iddiasıyla kapısına kilit vurulan Polis Akademisi bünyesindeki Güvenlik Bilimleri Merkezi’nin öğretim üyesiydi.

BAŞKAN 2008’DE NE DEMİŞ?
Uzun yıllar polis amirleri yetiştiren bu merkezde ders veren Arslan panelde şunları söyledi: Diğer taraftan Anayasa Mahkemesi sürekli yaptığı gibi 153’üncü maddeyi de ihlal etmiştir. Yani gerekçesi açıklanmadan, gerekçesi yazılmadan bu iptal kararını yine açıklamıştır. Bu Anayasa hükmünün yorumlanması, yorumlanarak işte, ‘gerekçesi yazılmadan bazı kararlar açıklanabilir’ şeklinde anlamlandırılması imkansızdır. Çünkü o kadar yalın bir ifadedeki iptal kararları, gerekçesi yazılmadan açıklanamaz. Bunu 100 kişiye sorduğunuzda 100 kişi de aynı şekilde anlayacaktır. Çünkü burada esneklik, elastiki bir şey yok. Önce gerekçesini yazacaksınız kararların ondan sonra açıklayacaksınız. Ama uzun süredir Anayasa Mahkemesi bu kuralı, bu anayasa normunu ihlal ediyor ve gerekçesini yazmadan kararlarını açıklıyor.

JET GÜNDEM JET KARAR
AYM, Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkındaki “hak ihlali” kararını jet hızıyla gündeme almıştı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün uzun yıllar danışmanlığını yapan Ahmet Sever karardan 5 gün önce Can Dündar’a bir mektup yazmış ve mektupta Dündar’a siyasi hsaplar uğruna haksızlık yapıldığını iddia etmişti. Ahmet Sever’in Köşk’te çalıştığı dönemde kararı veren AYM heyetine 10 isim atanmıştı.

(Sabah)

MEDYAGUNDEM

can1

Teröristten talimat almışlar

MİT TIR’ları kumpası firarisi Can Dündar ile Ahmet Şık’ın Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye yönelik eylemler yapan …

can-huf1

Vatan haini it, Türkiye’ye baskı yapın diye yalvarıyor!

Hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle Türkiye’den kaçan Can Dündar, ülkesinin zor duruma girmesi için elinden geleni …

can-enis

FETÖ vatan haini Can’ı kullanıp atıyor mu?

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun “MİT TIR’ları görüntülerinin yayınlanması” davasında hakkında 25 yıl hapis cezası verilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir