Anasayfa / GENEL / Vatan hainlerini sokağa salan AYM üyeleri Biden’dan mı talimat aldı?
aym-ozkan

Vatan hainlerini sokağa salan AYM üyeleri Biden’dan mı talimat aldı?

Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar’la ilgili verdiği “hak ihlali” kararının gerekçesine AK Parti Denizli Milletvekili Özkan sert tepki gösterdi. Özkan, AYM’nin verdiği kararla yetkisini aşarak kendini “süper mahkeme” konumuna getirdiğini söyledi. Özkan ayrıca, AYM’nin ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın açıklamalarının ardından böyle bir karar vermesine de dikkat çekti. Özkan’ın sözleri akla “vatan hainlerini sokağa salan AYM üyeleri Biden’dan mı talimat alıyor?” sorusunu getirdi.


Anayasa Mahkemesi’nin Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında verdiği “hak ihlali” kararının gerekçesine AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan tepki gösterdi.

24 TV’nin canlı yayınında konuşan Özkan, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla yetkisini aşarak kendisini “süper mahkeme” konumuna getirdiğini, bu nedenle AYM’nin meşruiyetini yitirdiğini ifade etti.

İşte Özkan’ın o açıklamaları:

(***)

Anayasa Mahkemesi üyelerinde tam bir kafa karışıklığı olduğu ve karşı oyun bizim de söylediğimiz şekilde çok daha inandırıcı olduğunu görüyoruz. Anayasa Mahkemesi “süper mahkeme midir?” yoksa iç hukuk yolları tüketildikten sonra başvurulacak bir üst mahkeme midir? Burada mahkemenin görev sınırlarıyla ilgili bir karar verilmiştir. İlk derece mahkemesinin önüne daha dosya gelmeden siz bunu alıp inceliyorsanız, artık “süper mahkeme” oldunuz demektir. Artık bundan sonra yerel mahkemelerin dosyaları almalarına gerek bile yoktur. Anayasa Mahkemesi kendisinin işleyişini belirleyen yasalara aykırı bir şekilde karar vermiştir.

Her yıl Anayasa Mahkemesi’nin kuruluşunu kutluyoruz. Ben bunun darbe kutlaması olduğunu düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi’nin geçmişte verdiği “367” gibi kararlar bugün nasıl yok sayılıyorsa, bu karar da aynı akıbete uğrayacaktır.

Anayasa Mahkemesi bu kararıyla muteberliğini ve meşruiyetini yitirmiştir.

Joe Biden, Can Dündar’ın çocuğuyla görüştüğünde ne demişti? “Biz gerekli çalışmaları yapıyoruz ve gerekli netice alınacaktır” demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AYM ile ilgili açıklamalarını eleştirenler, Joe Biden’ın Türkiye’nin iç hukukuna yönelik sözlerine ses çıkarmadılar. Can Dündar’ın eşi bu görüşmenin peşinden ABD’ye gitti. Daha sonra ABD’den uçak bileti aldı İstanbul’a indiği anda Anayasa Mahkemesi hem ihlal kararı vermişti bu kadar kısa sürede, hem de tahliye kararı vermişti.

Yarın ilk derece mahkemesi olan 14. Ağır Ceza Mahkemesi gerekli incelemeyi yapacak. Tahliye ve tutukluk durumuyla ilgili meseleyi ele alacak. Tekrardan tutuklama kararı verebilir. Eğer yerel mahkeme bu davayı AYM’nin kararına uyup dosyayı kaldırırsa, tüm diğer mahkemelerde yargılananlar AYM’nin kapısına dayanır.

(***)

 

MEDYAGUNDEM

can1

Teröristten talimat almışlar

MİT TIR’ları kumpası firarisi Can Dündar ile Ahmet Şık’ın Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye yönelik eylemler yapan …

can-huf1

Vatan haini it, Türkiye’ye baskı yapın diye yalvarıyor!

Hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle Türkiye’den kaçan Can Dündar, ülkesinin zor duruma girmesi için elinden geleni …

can-enis

FETÖ vatan haini Can’ı kullanıp atıyor mu?

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun “MİT TIR’ları görüntülerinin yayınlanması” davasında hakkında 25 yıl hapis cezası verilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir