Anasayfa / GENEL / Vahşi Batı demokrasisi!
basortusu1

Vahşi Batı demokrasisi!

İsviçre Eğitim Bakanlığı bir öğretmenin Müslüman öğrencilerinden elini sıkmalarını talep etme hakkına sahip olduğuna hükmetti.


Geçtiğimiz günlerde İsviçre’de bir okulda Müslüman öğrencilerin inançları gereğince karşı cinsten kişilerin elini sıkmaktan kaçınmaları büyük bir tartışmaya yol açmıştı. İsviçre yerel otoriteleri bugün (Çarşamba) verdikleri bir kararla bir okulun Müslüman öğrencilerine bu yönde getirdiği muafiyetin geçerli olamayacağına hükmetti.

Buna göre İsviçre’nin kuzeyindeki Basel kantonunda bir öğretmenin elini sıkmaktan kaçınan öğrencinin ailesi 5.000 İsviçre frangı (yaklaşık 5.000 dolar) ceza ödemek zorunda kalacak.

Açıklamada “Bir öğretmenin öğrencilerinden elini sıkmalarını istemeye hakkı vardır!” denildi.,

Bu tartışma 14 ve 15 yaşındaki 2 Suriyeli kardeşin inançları gereğince kadın öğretmenlerinin elini sıkmayabileceklerine dair bir okulun verdiği izin üzerine başlamıştı.

Öğrenciler İslam’ın yakın aile mensupları dışındaki karşı cinsten insanların el sıkışmalarına cevaz vermediğini belirtmişler, bunun üzerine okul idaresi sadece kadın öğretmenlere yönelik bir ayrımcılık olmaması için söz konusu öğrencilerin hiçbir öğretmenle el sıkışmayabileceklerine yönelik bir karar vermişti.

İsviçre’nin kuzeybatısında Therwil belediyesine bağlı okulda gündeme gelen bu karar İsviçre çapında tartışmaya yol açmış ve “cinslerin eşitliği ve entegrayon fikrinin öğrencilerin dini inanç özgürlüğünden daha önde geldiği” ileri sürülmüştü.

Bugün bakanlık yetkililerince verilen kararla da okul idaresinin muafiyet kararı önümüzdeki dönemden itibaren geçersiz sayıldı. Eğer aynı öğrenciler tutumlarında ısrar ederlerse cezai uygulamayla karşılaşacaklar.

8 milyon nüfusu bulunan İsviçre’de yaklaşık 350 bin Müslüman yaşamakta.

Bundan önce de Müslüman aileler kız çocuklarının yüzme dersleriyle ilgili tutumlarından dolayı para cezalarına çarptırılmışlardı.

El sıkışma hadisesi tam da İsviçre Yeşiller Partisinden bir politikacının bu tartışmalarla ilgili olarak partisinden istifaya zorlanmasına denk geldi.

Yasri Han geçen ay bir kadın muhabirin elini sıkmayı reddedince büyük bir tartışmaya yol açmıştı. TV4 kanalında yayınlanan bir röportaj sırasında Yasri Han kendisine elini uzatan kadın muhabiri, elini sıkmak yerine elini kalbinin üzerine götürerek ve gülümseyerek selamlamıştı.

Bu konuyla ilgili İsviçre radyosunda kendisine sorulan soruya cevaben de “İnsanlar birbirleriyle değişik biçimlerde selamlaşabilirler. Önemli olan birbirini gören, karşılaşan insanların birbirlerine saygı göstermeleridir.” demişti.

MEDYAGUNDEM

kill2

İsviçre o alçaklığa sahip çıktı!

İsviçre’nin başkenti Bern’de Mart ayında düzenlenen ‘hayır’ mitinginde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan pankarta ceza verilmedi. …

kill1

Avrupa’nın beslediği teröristlerden Erdoğan’a ölüm tehdidi

Türkiye’nin Zürih Başkonsolosluğuna, yüzleri maskeli bir grup tarafından saldırı düzenlendi. Türkiye’nin Zürih Başkonsolosluğuna, yüzleri maskeli …

erdogan8

Kimi aldatıyorsun İsviçre samimiysen bunu yap!

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Samsun’da Toplu Açılış Törenine katılıyor. Samsun’da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizi yeni …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir