Anasayfa / GÜNDEM / Uzan Paris’te Yeni Şafak’ın müdürüne yakalandı!
uzan-cengel

Uzan Paris’te Yeni Şafak’ın müdürüne yakalandı!

Çukurova ve Kepez Elektrik’in içini ailece boşalttıkları,Telsim’de Motorola’yı yüklü zarara uğrattıkları ve İmar Bankası ile Adabank’ta ‘çifte hesap açılışı’ yoluyla 7,5 milyar TL’lik yolsuzluk yaptıkları ortaya çıkmasının ardından Baba Kemal Uzan, oğulları Cem ve Hakan Uzan, yıllardır kaçak hayatı yaşıyor. Önce Ürdün ardından da Hong Kong’a kaçtıkları iddia edilen Kemal ve Hakan Uzan’ın aksine Cem Uzan 2 yıldır Paris’te gözler önünde bir hayat yaşıyor. Fransa’dan sığınma hakkı alan Cem Uzan, Eyfel manzaralı bir rezidansta kendi ifadesiyle emekliliğini yaşıyor.

LE COQ CAFE’DE KARİDES KEYFİ

Türkiye’nin bu yıl başkanlığını üstlendiği OECD’nin bakanlar zirvesini takip etmek üzere olduğumuz Paris’te Hitler’in işgal ettikten sonra Paris’i izlediği ünlü Trocadero meydanında Eyfel manzaralı Le Coq Cafe’de Cem Uzan ve Emin Şirin’i derin bir sohbet halinde buluyoruz. Kafamızda bir çok soru ile kendisine yönelip, kısa bir sohbet talebinin ardından Habertürk gazetesi Ekonomi Müdürü Yavuz Barlas ile masasına konuk olduğumuz Uzan, rahat tavırları ile dikkat çekerken sık sık gülmeyi ihmal etmiyor. Masadaki Emin Şirin’in deyimiyle yaklaşık bir saat süren ’emekli geyiği’ sırasında Uzan, davaları, kaçak hayatı ve siyaset hakkında konuşmak istemediğini bir kaç kez güçlü bir biçimde vurguluyor.

EMEKLLİLİĞİMİ YAŞIYORUM

Kesinlikle ‘off the record’ konuşuyorum diyen Uzan ile Paris’i, Galatasaray’ı, henüz iki hafta önce koluna yaptırdığı ve Mısır mitolojisinde ‘yeniden doğuş’ anlamına gelen büyük dövmeyi konuşuyoruz.

Söze meslektaşım Barlas giriyor:

* Sayın Uzan hayat size güzel…

* (Gülüşmeler ve derin bir tebessüm.) Emekliliğimin tadını çıkartıyorum.

* Davalar ne durumda?

* İyi gidiyor. Bunları konuşmayalım.

* Türkiye’ye dönecek misiniz?

* Burada olmaktan mutluyum.

* Burada ne iş yapıyorsunuz?

* (Uzun süreli bir gülüş) İyi gazeteci soruları…

* Siz de medya patronluğu yaptınız..

* Bunun için iyi gazeteci soruları dedim ya..

* Türkiye’deki gelişmeleri takip ediyor musunuz?

* Takip etmiyorum. Gündemim farklı. Emekliliğimi yaşıyorum. Burada olmaktan mutluyum. Bir Fransız gibi yaşıyorum. Buralar benim. Bir oradayım bir burada.

* Siyaset ve iş hayatı bitti mi?

* Hepsi geride kaldı. Türkiye’yi merak etmiyorum. Sadece Galatasaray’ı izliyorum.

* İzlediniz mi şampiyonluk maçını?

* Evet izledik. Havalara uçtuk. Galatasaray’ın başında başarılı isimler var. Ünal Aysal ve Fatih Terim bu takımı uçurur.

* Başbakan Erdoğan’ı nasıl değerlendiriyorsunuz?

* Bilmiyorum. Takip etmiyorum. (Emin Şirin söze giriyor) Bence Başbakan Erdoğan’ın hukuka saygısı artsa Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı lideri olur… (Cem Uzan başını başka yöne çeviriyor)

* Yunanistan’da sürpriz çıkış yapan radikal sol parti Syriza lideri Alexis Tsipras size benzetiyorlar?

* Takip etmiyorum. Bilemiyorum.

 

Sonsuz yaşamın simgesi: ANKH

‘Nil’in Anahtarı’, ‘Yaşam Anahtarı’ olarak da bilinen eski Mısır sembolü Ankh, sözlük anlamıyla yaşam demektir. Sembolik olarak ise, kadın ve erkeğin birlikteliğini simgeler. Güneş’i, yeniden doğuşu, sezgisel güçleri temsil etmektedir. Pagan işareti olan Ankh’ı bir çok masonik tarikat kullanıyor. Türkiye’den Fenerbahçeli futbolcu Baroni’nin dövme olarak kullandığı simgeyi Lady Gaga da tercih etmiş.

 

Koldaki ‘Derin’ mesaj

Sohbet ilerleyen dakikalarda Galatasaray ile sınırlanıyor ve Uzan, Galatasaray’a daha yakın olduğu yıllara ait anılarını aktarıyor. Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Hollande’ı övüyor ve son olarak söz koluna yeni yaptırdığı dövmeye geliyor. Dövmeyi iki hafta önce yaptırdığını söyleyen Uzan, özel bir anlam yüklemedi ancak gerçek ‘Derin’ bir sırda gizli. Uzan’ın bir dönem birlikte olduğu Derin Mermerci’nin adını koluna yazdırdığı ancak ayrıldıktan sonra ‘Derin’ adını sildirerek, yerine ‘yeniden doğuş’ anlamına gelen ‘Ankh’ simgesini yaptırdığı ortaya çıktı.

* Kolumdaki dövmeyi yeni yaptırdım. Yeniden doğuş anlamına geliyor.

* Bu bir mesaj mı?

* Yok mesaj değil. O manada bir yeniden doğuş değil. Spritüel bir anlamı var. Nasıl deniliyor Türkçe’de..

* Ruhani mi?

* Evet ruhani bir yeniden doğuş. Emekliliğim ile birlikte yeni bir hayata başladım.

* Galatasaray’ın maçını izlediniz mi?

* İzlemez miyim… Havalara uçtum (üsteki resim). Tek umudum Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’inde bir Fransız takımı ile eşleşmesi. Sanırım iki takım ile eşleşme ihtimali varmış. (Fikret Çengel/Yeni Şafak)

MEDYAGUNDEM

tmsf5

Masken düştü Aydın Doğan!

FETÖ’ye maddi destek sağladığı, himmet paralarını akladığı, terör örgütü propagandası yaptığı için mahkeme kararı ile …

poas

POAŞ Doğan’a peşkeş çekilmiş

Derinleştirilen 28 Şubat darbesi soruşturmasıyla ilgili tanık sıfatıyla ifade veren işadamı Hayyam Garipoğlu, Aydın Doğan’ın …

hurriyet-uzan

Hürriyet Ahmet Hakan’a saldırı olayında Cem Uzan detayını neden gizliyor?

Hürriyet gazetesi, Ahmet Hakan’ın Cem Uzan’ın tehdit ettiği gün saldırıya uğramasına rağmen olayı Erdoğan ve Ak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir