Anasayfa / GENEL / Türkiye’yi 2023’e taşıyacak tarihi kongre
kongre-akparti3

Türkiye’yi 2023’e taşıyacak tarihi kongre

AK Parti 4. Olağan Kongresi bugün yapılıyor. Türkiye’yi 2023’e taşıyacak kadro bu kongrede belirlenecek. Kongreye dünyanın ilgisi oldukça büyük.

AK Parti’de Başbakan Erdoğan’ın tüzük gereği son kez genel başkan seçileceği 4. Olağan Büyük Kongre bugün Ankara Arena Spor Salonu’nda yapılacak. AK Parti’yi yerel ve genel seçimlere taşıyacak yeni yönetimin şekillendiği kongrede, Başbakan Erdoğan’ın liderliğinde “hücre tazelenmesi” gerçekleşecek. Kongrede, partinin iktidardaki 10 yılı değerlendirilecek ve 2023’e kadar geçecek dönemin planlaması yapılacak. Bu çerçevede 50 kişilik asil 25 kişilik yedek MKYK listesi yenilenecek. Kongrede çok sayıda yabancı devlet adamı ve siyasetçinin katılımıyla sadece Türkiye değil bölgesel ve küresel sorunlar da masaya yatırılacak.

1.489 DELEGE: Ankara Arena’da saat 10.00’da başlayacak olan kongrede toplam 1489 delege genel başkan ile 50 asil 25 yedekten oluşan MKYK, 11 kişilik Merkez Disiplin Kurulu ile 3 kişilik Demokrasi ve Hakem Kurulu’nu seçecek. Başbakan Erdoğan’ın partinin en yetkili karar organı olan MKYK’da önemli bir değişime imza atması bekleniyor.

50 KİŞİLİK SIR LİSTE: Başbakan Erdoğan’ın milletvekilleri, il başkanları, MKYK üyeleri ve kuruculardan aldığı öneriler ışığında partinin sekizinci katındaki makamında hazırladığı 50 kişilik liste “sır” niteliğinde. Liste için kamuoyunda yüzlerce isim ortaya atılırken, Başbakan Erdoğan’ın son günlerde yaptığı görüşmeler dışında hiçbir ipucu bulunmuyor.

KADINLARA VE GENÇLERE KOTA: Erdoğan’ın, yüzde 30’luk kadın kotasını da aşabileceği belirtiliyor. Başbakan daha önceki kongrelerde olduğu gibi 25-30 yaş arası 4 isme de listede yer verecek.  Bu isimlerin gençlik kollarından olması bekleniyor. Bu arada MKYK seçildikten sonra 1 hafta içinde ilk toplantısını yapacak ve yeni MYK belli olacak. MKYK’daki değişim Başbakanın yakın çalışma ekibini oluşturan MYK’ya da yansıyacak.

ÜÇ DÖNEME RÖTUŞ: Kongrede özellikle üç dönem şartına takılan 73 isme gelecekte yeniden aday olabilmesinin önünü açacak olan tüzük değişikliği de oylanarak karara bağlanacak. Değişiklikle “ardı ardına” ifadesi eklenecek.

3 BİN DAVETLİ: AK Parti, kongre için yurt içinden ve dışından 3 bin kişiyi davet etti. Yurt dışından davet edilenler arasında 189 siyasi parti, 15 uluslararası kuruluş temsilcisi ve Türk kökenli 44 siyasi yer aldı.

DÜNYAYA YAYIN: Başbakan Erdoğan’ın konuşması işaret diline ve dünyanın dört bir yanında takip edilmesi için İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça, İspanyolca, Portekizce ve Fransızcaya çevrilecek.

MANİFESTO’DA ANA ÖĞE ÖZGÜRLÜK:  Erdoğan’ın merakla beklenen konuşma ise “demokrasi”ve “özgürlük” temaları üzerine kuruldu.  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik başkanlığında Yalçın Akdoğan, Beşir Atalay, Ömer Çelik gibi isimlerin yer aldığı bir ekip Başbakan Erdoğan’ın manifesto niteliğindeki kongre konuşması için özel bir hazırlık yürüttü. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla, konuşma metninde ana vurgu “demokrasi” ve “özgürlük” temaları oldu. Buna göre, Erdoğan “Türkiye’de tüm kesimlere sonuna kadar özgürlük” mesajı verecek.

Yalçın Akdoğan: AYDINLIK GELECEĞE YENİ BİR SAYFA

“Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek, 2023 vizyonunu hayata geçirecek parti AK Partidir ve büyük Türkiye ideali Tayyip Erdoğan’ın liderliğiyle gerçek olacaktır. Bu kongre bir son değil, Türkiye’nin aydınlık geleceği için açılmış yeni bir sayfadır. Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü açısından, milletimizin umut ve beklentileri açısından, bölgesel bir güç olarak daha ileri hedeflere ulaşabilmemiz açısından nasıl AK Parti siyasi denklemin vazgeçilemez hareketiyse, Tayyip Erdoğan da geleceğin Türkiyesi denkleminde en önemli siyasi lider olmaya devam edecektir. Yeni dönemde önemli olan Türkiye’yi ileri hedeflerine taşıyabilecek bir yönetim sistemine ve hukuki mevzuata yani yeni anayasaya geçebilmektir. Bu yüzden önemli olan kimin hangi makama geleceği değil, nasıl bir yönetim sistemiyle Türkiye’nin geleceğe yürüyeceğidir. Bugünden itibaren ivedilikle ele alınması gereken konu, Başbakanlık, yarı başkanlık veya partili cumhurbaşkanı düzenlemelerinden birini hayata geçirmektir. Daha uzunca bir süre Erdoğan’sız bir yönetim, AK Partisiz bir siyaset düşünülemez.”

YERLİ-YABANCI 3 BİN DAVETLİ

Kongrenin yapılacağı Ankara Spor Salonu’nda son hazırlıklar da tamamlandı.  İşte salondan detaylar:

-Erdoğan’ın konuşma yapacağı platforma dev bir dünya haritası konuldu.

-Salona partinin renkleri hakim olacak elegeler salonun ortasına oturtulacak

-Erdoğan için özel podyum da hazırlandı. Tribünler ile salonun arasında 1 metre yüksekliğinde, 2.5 metre genişliğinde oluşturulan platform, tüm salonu çevreledi. Erdoğan’ın bu platformu kullanarak tüm salonu turlayacağı bildirildi. MKYK üyeleri ile Bakanlar kurulu üyeleri ise salonda karşılıklı oturacak.

-Yurt dışından gelecek davetliler kongreyi hazırlanan 10 locadan izleyecek.

-Başbakan’ın konuşmasının 7 ayrı dile çevrilecek. Canlı yayınlar için 15 ayrı kabin hazırlandı. Engellilere 3 loca ayrıldı.

-Salonun dışında seyyar çadırlar da hazırlanıyor. 20 bin civarında kişi, salon dışında ağırlanırken, dev ekranlardan içeride olanlar anında yansıtılacak.

-Katılacak 30 bin kişiye kumanyanın yanı sıra çay ve simit servisi yapılacak.

GELECEK 10 YILIN VİZYONU ÇİZiLECEK

Ak Parti Genel Sekreteri Haluk İpek: “Her AK Parti Kongresi’nden sonra Türkiye’de demokrasinin, ekonominin çıtası yükseldi. Her kongreden sonra taahhütler hayata geçirildi. Seçimler oldu ve 7 sandıktan hep birincilikle çıktı AK Parti. Şimdi 4. Olağan kongremiz, BM toplantısı gibi çok sayıda lider var. Ve kongrenin ardından 3 yıllık dönem var.  Bir yıl önceki seçimde verdiğimiz taahhütleri gerçekleştirebilmek için kadrosunu zenginleştiren ve hücrelerini yenileyen bir durum oluşacak. Bu kongre bundan önceki 10 yılın konuşulduğu ve gelecek 10 yılın konuşulacağı kongre olacak. 11 yıllık yol haritasının belirlendiği kongre olacak.”

ÖNÜMÜZDEKİ 11 YIL İÇİN BÜYÜK HEDEFLER

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem:  “2023 vizyonumuzun ortaya konduğu bir kongre yapıyoruz. Geride kalan 11 yılda, 2001’in program hedeflerine ulaşan AK Parti 2023 hayalleriyle hedef tazeledi. Bugüne kadar 3 kongremizde ortaya koyduğumuz vizyon, her alanda hayata gecti. Bugün Sayın Başbakanımızın liderliğinde yeni bir vizyon ortaya konuyor.Bunlar önümüzdeki 11 yıl için daha büyük hedefler.’Büyük Türkiye’ diyoruz. Büyüklüğüne yakışır şekilde, Türkiye’nin ağırlıklarından, prangalarından kurtulduğu bir kongre süreci göreceğiz. Milletimize Hayırlı olsun, hayırlar getirsin” (STAR)

MEDYAGUNDEM

bassj1

PKK’nın hamisi ABD’den PKK’nın adını anmadan kınama!

ABD Ankara Büyükelçiliği’nden AK Parti’li yöneticiler Orhan Mercan ve Aydın Ahi’nin PKK’lı teröristlerce öldürülmesine ilişkin …

akparti

ABD’nin ‘kara gücü’ teröristler Ak Partilileri katlediyor!

Diyarbakır ve Van Ak Parti ilçe başkan yardımcılarına yapılan suikastın yankıları sürerken, AK Parti Hakkari …

pkk4

Şu alçak katilleri Almanya “özgür basın” diye koruyor!

AK Parti Lice İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Mercan ile AK Parti  Özalp İlçe Başkan Yardımcısı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir