Anasayfa / GENEL / TSK’dan Dabık’ta dünyaya ders gibi DAEŞ temizliği
dabik

TSK’dan Dabık’ta dünyaya ders gibi DAEŞ temizliği

TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu, Suriye’de Dabık köyü ve Soran beldesini DEAŞ’tan aldı.


Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü DEAŞ için sembolik öneme sahip Dabık köyü muhalifler tarafından ele geçirildi.

AA muhabirinin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından aldığı bilgiye göre, ülkenin kuzeyindeki Halep ilinin Soran beldesi ve Dabık köyü, terör örgütü DEAŞ militanlarından temizlendi.

EN ZORLU SAFHA TAMAMLANDI

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında desteklediği ÖSO güçleri, Azez-Cerablus hattında bugün ele geçirilen yeni bölgelerde terör örgütünün yoğun biçimde kullandığı bomba düzeneklerini etkisiz hale getirmeye çalışıyor.

Güvenlik kaynakları, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında en zorlu safhanın tamamlandığını, harekatın devam edeceğini bildirdi.

DEAŞ’ın bir yayın organına adını veren Dabık, örgüt için sembolik öneme sahip. Örgüt, Dabık’ta “Müslüman olmadığına inandığı güçler”le yapacağı savaşla “kıyamet”in başlayacağına inanıyor.

Öte yandan örgüt, internette yayınladığı bir dergisinde önceki gün, elebaşı Ebubekir Bağdadi’nin, “Beklediğimiz Büyük Dabık Savaşı bu değil” şeklindeki ifadelerine yer vermişti.

DABIK’IN ÖNEMİ

Fırat Kalkanı Harekatı’nın El Bab ayağı başladı. Dabık’ın ele geçirildi. Peki Dabık nerede neden önemli? İşte Dabık operasyonun önemi…

Fırat Kalkanı harekatının Suriye’nin içine doğru genişlemesi bekleniyor. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), El Bab kasabasını ele geçirmek için harekete geçecek. Bu kasabayı ele geçirmeden önce stratejik önemi olan Dabık ele geçirildi.

Dabık küçük bir yerleşim birimi, ancak önemi büyük. Bu sebeple de terör örgütü DAEŞ ile yoğun çatışmalara sahne olabilir.

Merci Dabık’ın önemi coğrafi konumundan çok İslam inanç dünyasındaki yerine, tarihi ve terör örgütü DEAŞ açısından ayrıca ideolojik konumuna bağlı.

KIYAMET SAVAŞININ MEKANI

Hadislere göre Mehdi komutasındaki İslam ordularıyla Deccal komutasındaki “Romalı” yani batıdan (Amikiye, Hatay tarafından) gelecek gayrımüslim orduları Dabık’ta çarpışacaklar. Yani Dabık 3 büyük dinde de yer alan ‘Kıyamet savaşının’ mekanı olarak görülüyor. Hıristiyanlar buna Armageddon ismini verirken İslam dünyasında ise bu savaş Melhame-i Kübra olarak geçiyor.

Terör örgütü DEAŞ’in yayın organının adının Dabık koyulması rastlantı değil. Örgütün en fanatik militanlarının başka bir yerde değil de Dabık savaşında “şehit” sayılmak için burada yapılan yığınağa katıldıkları yolunda değerlendirmeler var.

DABIK’IN TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ

Dabık’ın Türkiye tarihi ve Türk-Arap ilişkileri bakımından da önemi var. Arap coğrafyasını Türklere açan, 24 Ağustos 1516 günü (Suriye harekatının Cerablus ile başladığı günden tam 500 yıl önce) Memlük Sultanı Kansu Gavri’yi tam burada, Dabık’da yenen Yavuz Sultan Selim olmuştu.

Merci Dabık, Dabık Çayırı, ya da Dabık Ovası demek. Mercidabık sonrasında Hilafet Türklerin, Osmanlı Hanedanının eline geçmişti.

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

katar3

Türk askeri Katar toprağında

TSK’dan yapılan açıklamada 23 Türk personel ve 5 zırhlı aracın Katar’a ulaştığı belirtildi. TSK’dan yapılan …

askeri

TSK resmen açıkladı; askeri üs için Katar’dayız

Genelkurmay Başkanlığınca, dün üç kişilik bir askeri heyetin Katar’a gönderildiği, heyetin, konuşlanma hazırlıkları ile ilgili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir